آمریکا در رقابت با روسیه، پاکستان را از دست نخواهد داد

به گزارش مجله زیتوا، در حالی که روزنامه آمریکایی چندی پیش از نزدیکی اسلام آباد به مسکو و دوری از واشنگتن خبر داده بود اما در واقع واشنگتن برای به دست آوردن منافع ملی و همچنین برای رقابت با چین و روسیه در منطقه، اسلام آباد را هرگز از دست نخواهد داد.

آمریکا در رقابت با روسیه، پاکستان را از دست نخواهد داد

فرحان مهدوی خبرنگار پاکستانی در مطلب ارسالی به دفتر منطقه ای خبرنگاران با آنالیز سیاست های واشنگتن- اسلام آباد در رابطه با تحولات منطقه ای و بین المللی می نویسد که آمریکا هرگز پاکستان را که متحد طولانی مدت این کشور است، از دست نخواهد داد.

مردم پاکستان مخالف دخالت آمریکا در کشورشان هستند زیرا آن ها می دانند که چنین کاری اسلام آباد را با مسائل گوناگون روبرو نموده است.

مردم پاکستان می خواهند تا در بین جامعه جهانی به عنوان یک کشور آزاد و مستقل شناخته شوند در حالی که جامعه جهانی اسلام آباد را همیشه آمریکایی می داند که این سبب تحقیر پاکستانی ها است.

باید درک کرد که همه کشورها منافع ملی خود را در اولویت قرار می دهند و آمریکا برای چنین کاری از بعضی کشورهای منطقه ای و جهانی استفاده می نماید.

متأسفانه در پاکستان تئوری توطئه به حدی رسیده است که حتی فردی به دلیل سخنان حق و راستگویی نیز مورد اتهام قرار می گیرد.

با توجه به سیاست های واشنگتن و اسلام آباد، به نظر می رسد که ساختار کنونی پاکستان و روابط آن با آمریکا تضعیف نخواهد شد.

وال استریت ژورنال چندی پیش نوشت که اسلام آباد در حال بازبینی گزینه های استراتژیک خود پس از افزایش تنش با واشنگتن است که این کشور را به عنوان یک متحد غیر قابل اعتماد آمریکا در مبارزه با شبه نظامیان در منطقه نشان می دهد.

به گفته روزنامه آمریکایی، فروش بالگرد نظامی و سرمایه گذاری 2 میلیارد دلاری در خط لوله گاز طبیعی، بزرگترین سرمایه گذاری روسیه در دهه گذشته در پاکستان است، بنابراین نگاه اسلام آباد به سوی دشمن سابق متمایل شده و از متحد طولانی مدتش آمریکا، دوری اختیار نموده است.

نواز شریف نخست وزیر پاکستان در دیدار اخیرش از روسیه، در حاشیه کنفرانس سازمان همکاری های شانگهای با ولادیمیرپوتین رئیس جمهور این کشور دیدار کرد و خواهان روابط چند وجهی متشکل از دفاع، تجارت و انرژی شد.

روزنامه آمریکایی نوشت: این تحولات نشان دهنده تغییر عمده ای برای روسیه و پاکستان در واکنش به تغییر جغرافیای سیاسی جاری در منطقه است.

به گفته مقامات آمریکا، بزرگترین دلیل رابطه جدید بین روسیه و پاکستان پیشنهاد خط لوله گاز 1100 کیلومتری است، که با همکاری شرکت دولتی روستیک روسیه ساخته خواهد شد.

شرکت روستیک خط لوله گاز پاکستان را پس از راه اندازی، برای 25 سال یاری مالی خواهد نمود.

اما با وجود همکاری پاکستان با روسیه، کارشناسان می گویند که این احتمال وجود دارد که پاکستان به دنبال بهبود روابط با روسیه باشد اما توانایی دوری از آمریکا را نیز ندارد زیرا این کشور بزرگترین تأمین نماینده یاری مالی و تجهیزات نظامی اسلام آباد است.

بر اساس گزارش های منتشر شده کنگره آمریکا، مقامات واشنگتن تا به امروز 31 میلیارد دلار یاری و بازپرداخت های نظامی و غیر نظامی را برای پاکستان فراهم نموده اند.

پاکستان چندی قبل نیز با آمریکا، توافقامه یک میلیارد دلاری برای خرید بالگرد نظامی (AH-1Z)، یک هزار موشک و سایر تجهیزات نظامی را به امضا رساند.

به گفته بعضی کارشناسان، روسیه و چین در خصوص حفاظت از مناطق جنوبی خود در برابر صدور افراط گرایی و بی ثباتی از پاکستان و افغانستان نگران هستند به همین دلیل با سرمایه گذاری به دنبال توسعه مالی این دو کشور هستند.

بعضی کارشناسان پاکستانی می گویند که آمریکا به دنبال سقوط و تضعیف پاکستان در منطقه است اما این امر روشن است که واشنگتن همیشه اسلام آباد را به عنوان یک سپر در منطقه مورد استفاده قرار داده است.

آمریکا معتقد است که اسلام آباد دوست صمیمی واشنگتن است زیرا پاکستان در جنگ شوروی در افغانستان نقش کلیدی ایفا نموده بود و همچنین پس از حمله 11 سپتامبر در سال 2001 میلادی نیز به عنوان متحد آمریکا در جنگ علیه تروریسم با این کشور همکاری کرد که تا به امروز ادامه دارد.

با این حال، آمریکا نمی تواند به دنبال سقوط و یا تضعیف پاکستان در منطقه باشد زیرا به گفته آمریکایی ها، پاکستان از پیمان های سیتو و سنتو و از زمان حکومت ژنرال ایوب خان نخستین دیکتاتور پاکستان (روی کار آمدن در سال 1958 میلادی) تا به امروز پیرو آمریکا بوده و تا به امروز از هیچ دستور این کشور سرپیچی ننموده است.

پاکستان اگر در حال حاضر سقوط کند، آمریکا از متحد قابل اعتمادی در منطقه محروم خواهد شد و این کشور را با مسائل فراوانی روبرو خواهد نمود.

بنابراین، آمریکایی ها می خواهند تا پاکستان پایدار و ثابت در منطقه حضور داشته باشد و همچنین فکر می نمایند که پس از تخلیه نیروی امنیتی خارجی از افغانستان، اسلام آباد باید نقش مهمی در رابطه با منافع آمریکا در منطقه ایفا نماید.

آمریکا نمی خواهد در این خصوص به هند اعتماد کند و اسلام آباد نیز چنین نقشی را تنها با پایداری و ثبات کشورش می تواند ایفا نماید.

علاوه بر این، همانطور که آمریکا در رابطه با رقابت با چین، احتیاجمند هند است همچنان برای پاسخ مناسبی به هند، به پاکستان نیز احتیاج دارد زیرا زمان آن فرا خواهد رسید که دهلی نو رودرروی واشنگتن قرار گیرد و قدرت خود را به رخ این کشور بکشد.

آمریکا می داند که پاکستان درگیر جنگ آمریکا علیه تروریست ها است بنابراین، خواهان متحد قوی و ثابت در منطقه است.

دکتر صفدر محمود یکی از کارشناسان پاکستانی در مطلبی نوشت: وی یکی از مقامات دولتی آمریکا سوال کرد که مقامات آمریکایی اغلب با دیدار از پاکستان، با مقامات عالی این کشور دیدار می نمایند، هدف آن ها از این فرایند چیست؟ گفت: ما به دنبال اسب های جدیدی در منطقه هستیم.

مقام آمریکایی راست می گوید که به دنبال اسب های جدیدی برای پیشبرد منافع خود در منطقه هستند زیرا اگر مشاهده گردد که حاکمان پاکستان پس از 68 سال استقلال هنوز به عنوان اسب های آمریکا هستند؛ آزادی آن ها از چنین وضعیتی امکانپذیر نیست.

پ

منبع: تسنیم
انتشار: 20 اسفند 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 482

به "آمریکا در رقابت با روسیه، پاکستان را از دست نخواهد داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا در رقابت با روسیه، پاکستان را از دست نخواهد داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید