آیا ویروس کرونا روی لباس های ما زنده می ماند؟

به گزارش مجله زیتوا، با جهانی شدن ابتلا به ویروس کرونا، ازجمله سؤالات و ابهاماتی که در ذهن همه وجود دارد، نحوه نگهداری و یا نظافت لباس هایی است که در خارج از منزل آن ها را می پوشیم.

آیا ویروس کرونا روی لباس های ما زنده می ماند؟

به گزارش خبرنگار حوزه پزشکی، بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران، با جهانی شدن ابتلا به ویروس کرونا، ازجمله سؤالات و ابهاماتی که در ذهن همه وجود دارد، نحوه نگهداری و یا نظافت لباس هایی است که در خارج از منزل آن ها را می پوشیم. بر اساس شواهد، ویروس کرونا می تواند روی سطوحی مانند لباس (به طورکلی پارچه) بماند و از آن منتقل گردد. توصیه ها بیشتر درباره رعایت بهداشت دست ها و جلوگیری از تماس نزدیک با افراد بیمار است و کمتر به نحوه نظافت لباس ها توجه شده است .

شواهد موجود نشان می دهد اسپری کردن مواد الکلی بر روی لباس ها توصیه نمی گردد و لزومی به انجام این کار نیست. همچنین، استفاده از سشوار برای از بین بردن ویروس روی لباس ها بی تأثیر است .

بر اساس مطالعات، نیازی به شست وشوی روزانه لباس ها نیست. در صورت مواجهه با شخصی که علائم شبیه به بیماری کرونا دارد، یا در صورت سفر به مناطق پرخطر (مثل بیمارستان ها، شهرهای پرخطر و نظیر آن و یا مشاهده هرگونه خون و دیگر ترشحات بر روی لباس توصیه می گردد که لباس ها با آب گرم شسته و در نور آفتاب یا بر روی شوفاژ خشک شوند. در کل، رعایت عدم تماس با اشخاص و سطوح آلوده، مهم ترین نکته ای است که باید رعایت گردد.

برای لباس های روزانه و رفت وآمدهای معمول، نیازی به شست وشوی روزانه لباس ها نیست، ولی توصیه می گردد لباس ها در کمد و یا فضایی جداگانه نزدیک در منزل نگهداری شوند .

رعایت توصیه هایی مثل شست وشوی دست ها و استفاده از دستکش، پوشاندن دهان و بینی در هنگام سرفه و عطسه و عدم تماس با افراد و سطوح، مهم ترین اقدامات هستند .

در لحظه اول ورود به منزل، دستکش و ماسک خود را به نزدیک ترین سطل زباله دربسته بیندازید، سپس دست های خود را با آب و صابون به مدت 20 ثانیه بشویید و سپس لباس های خود را دربیاورید و در کمد یا فضایی جداگانه قرار دهید و پس از تعویض لباس ها مجدداً دست های خود را با آب و صابون به مدت 20 ثانیه شست وشو دهید .

انتهای پیغام/4145

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 19 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 595

به "آیا ویروس کرونا روی لباس های ما زنده می ماند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ویروس کرونا روی لباس های ما زنده می ماند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید