ابتلای 20 نوزاد به کرونا در کشور تا به امروز ، بستری 500 مادر باردار مبتلا به کووید 19

به گزارش مجله زیتوا، مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی با اشاره به خدمات گسترده ماماها در مقابله با ویروس کرونا گفت: براساس غربالگری های اجرا شده توسط 12 هزار نفر ماما تا به امروز 25 میلیون بار از غربالگری ها توسط این قشر اجرا شده است.

ابتلای 20 نوزاد به کرونا در کشور تا به امروز ، بستری 500 مادر باردار مبتلا به کووید 19

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، دکتر شهلا خسروی در ارتباط ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران با اشاره به این که پنجم ماه می مصادف با 16 اردیبهشت توسط سازمان جهانی بهداشت روز جهانی مامایی نامگذاری شده است، گفت: در واقع این نام گذاری به منظور تجلیل از خدمات ماماها اجرا شده است.

وی ضمن تبریک این روز به تمام ماماها در مورد خدماتی که این قشر در جریان اپیدمی کرونا در کشور ارائه دادند گفت: با شیوع این بحران کاربری بعضی بیمارستان ها برای پذیرش بیماران کرونایی تغییر پیدا کرد و ماماهایی که در این بیمارستان ها حضور داشتند به صورت داوطلبانه در همان جا مانده و از بیماران کرونایی مراقبت کردند. از سوی دیگر بیمارستان هایی به شکل مشخص در حوزه زایمان فعال بودند که ماماها نیز به شکلی اختصاصی با وجود بار کاری بالا در آن جا فعالیت می کردند و خوشبختانه توانستند این موضوع را به شکل مناسبی مدیریت نمایند. بزرگترین نقش ماماها تریاژ مادران باردار علامت دار یا مشکوک به کرونا بود تا آنها را از سایر مادران جدا کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه نمود: بخشی از نیروهای ما در حوزه درمان نیروهای طرحی هستند و با وجود این که این طرح در مامایی اجباری نیست اما نیروهای طرحی بدون آن که طرح خود را لغو نمایند در بیمارستان ها حضور داشتند تا به مراقبت از مادران باردار بپردازند. همچنین علاوه بر رسیدگی هایی که در بیمارستان برای مادران باردار صورت می گرفت پیگیری بیماران ترخیص شده نیز از جمله اقداماتی بود که ماماها انجام می دادند.

مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی تاکید نمود: مهمترین وظیفه در غربالگری کرونا برعهده نیروهای بهداشت بود و در این زمینه 12 هزار ماما به عنوان مراقب سلامت حدود 25 میلیون غربالگری را انجام دادند.

وی با اشاره به این که ماماها در تماس با خون و ترشحات مادر باردار مبتلا به کرونا ممکن است به این ویروس مبتلا شوند، گفت: براساس آنالیز های اجرا شده تا به امروز 500 مادر باردار کرونایی در بیمارستان ها بستری شده و 200 مادر باردار نیز به شکل سرپایی به بخش های درمانی مراجعه نموده اند.

وی در پاسخ به سوالی درباره تعداد مبتلایان و فوتی های نیروهای مامایی در بحران کرونا توضیح داد: حدود 240 ماما به ویروس کرونا مبتلا شده اند و براساس آخرین اطلاع ما حدود 40 تا 50 نفر آنها در بیمارستان ها بستری هستند و متاسفانه 3 نفر در حوزه مامایی جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده اند.

مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی در مورد مشکلاتی که در زمینه تایید نسخ نوشته شده توسط ماماها وجود دارد، توضیح داد: ماما می تواند براساس توضیح وظایف مصوب خود در وزارت بهداشت اقدام به تجویز بعضی داروها و خدمات برای بیمار کند. در صورتی که قرار باشد نسخه ای که ماما می نویسند در دفترچه بیمه نوشته گردد از آن جایی که خدمات مامایی تحت پوشش بیمه قرار ندارد، این نسخ که در دفترچه های بیمه هستند باید به تایید پزشک متخصص برسند.

وی در مورد تعداد دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته مامایی توضیح داد: در حال حاضر در دانشگاه های بخش دولتی سالانه حدود 1250 ورودی مامایی داریم که همین تعداد نیز فارغ التحصیل می شوند. البته موضوع در دانشگاه آزاد کمی متفاوت است؛ در بخش کارشناسی مامایی دانشگاه آزاد در سال 98 حدود 4 هزار نفر فارغ التحصیل شدند که با توجه به کنترل هایی که قرار است بر ورودی های مامایی این دانشگاه انجام گردد، این رقم طی دو تا سه سال آینده نصف خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد موضوع بیکاری فارغ التحصیلان مامایی اظهار کرد: مشکل بیکاری معمولا در تمام رشته ها وجود دارد و ما در حوزه بیکاری ماماها در بخش دولتی سعی نموده ایم با توجه به احتیاجمان دانشجو پذیرش کنیم؛ البته این در حالی است که ماماها می توانند در بخش خصوصی نیز فعالیت داشته باشند و در صورتی که بتوانیم مدیریت این موضوع را به خوبی پیش ببریم تعداد ماماهای بیکار بسیار کم خواهد بود. البته نباید فراموش کنیم که موضوع جذب نیروی کار یک موضوع بین بخشی است. موضوع جذب نیروی انسانی کار آسانی نیست و برای نیروهای مورد احتیاج چه در بخش مامایی و چه در سایر بخش ها قرارداد 89 روزه نوشته شده است.

خسروی در پاسخ به سوالی در مورد تعداد نوزادان مبتلا به کرونا گفت: تا به امروز 20 نوزاد مبتلا به کرونا گزارش شده است، البته این موضوع که کرونا از مادر به جنین منتقل می گردد، همچنان جای بحث دارد. همکاران ما 600 هزار مادر باردار را دو بار غربالگری کردند تا از شیوع این بیماری جلوگیری نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 تیر 1399 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 707

به "ابتلای 20 نوزاد به کرونا در کشور تا به امروز ، بستری 500 مادر باردار مبتلا به کووید 19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابتلای 20 نوزاد به کرونا در کشور تا به امروز ، بستری 500 مادر باردار مبتلا به کووید 19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید