احتمال آزادسازی منابع ارزی با سفر همتی به عراق

به گزارش مجله زیتوا، صبح امروز عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی برای مذاکره با مقامات بانکی و مالی عراق در رأس هیات بانکی و تجاری به بغداد سفر کرد.

احتمال آزادسازی منابع ارزی با سفر همتی به عراق

از سفر با مسافرت به پاتایا لذت ببرید و سواحل شگفت انگیز تایلند و مراکز خرید بسیار ارزان پاتایا را از دست ندهید.

عراق خریدار گاز و برق از ایران است. بخشی از منابع مالی ایران از منبع صادرات انرژی به عراق در نزد این کشور است. به گزارش ایبنا قرار است در این سفر بخشی از این منابع مالی آزاد گردد.

همتی بارها به عراق سفر نموده است. او در شانزدهم بهمن ماه 1397 امضای توافق سازوکار پرداخت مالی میان دو کشور ایران و عراق امضا نموده بود. همچنین در سفر بعدی خود درباره استفاده از منابع مالی ایران برای واردات کالاهای اساسی مانند دارو از عراق تفاهم نموده بود.

عراق یکی از بزرگترین بازار های هدف صادراتی ایران هم هست. یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق مشترک ایران و عراق در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران می گوید: تعامل بین ایران و عراق در حوزه نقل و انتقال پولی به دو بخش تقسیم می گردد: بخشی روابط مالی میان دو دولت است؛ بازگشت ارز حاصل از صادرات برق، گاز و سایر انرژی ها شرایط خاصی دارد. اما بخشی از این نقل و انتقال توسط بخش خصوصی دو کشور انجام می گردد.

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق ادامه می دهد: بعضی از تجار ایرانی و صادرنماینده ها با کارت بازرگانی کالا صادر می نمایند و یا خودشان صاحب کالا هستند؛ این افراد تسویه ممکن است مالی را با ریال انجام دهند. البته گروه دیگری هم هستند که با دینار و ارز تعامل می نمایند. مجموعه این ها تابع نظامات بانک مرکزی است.

اما اخیرا بانک مرکزی از برطرف تعهد ارزی صادرنماینده ها به عراق گفته که باید مثل صادرات به بقیه جاها انجام گردد؛ ولی آل اسحاق معتقد است: واقعیت این است که شرایط بازار عراق و افغانستان مثل بازار سایر کشورها نیست. باید بانک مرکزی واقعیت های مالی دو کشور را قبول کند؛ باید شیوه خاص این کشورها را به رسمیت بشناسد وگرنه این مختصر صادرات به کشور عراق و افغانستان هم به مشکل می خورد و بازار را به رقبا واگذار می کنیم.

امروز بانک مرکزی بیان کرد که 50 میلیون دلار به بازار اسکناس ارز تزریق خواهد نمود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 978

به "احتمال آزادسازی منابع ارزی با سفر همتی به عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال آزادسازی منابع ارزی با سفر همتی به عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید