افزایش 30 درصدی ثروتمندان در سال 2020، کرونا میلیاردرها را داراتر کرد

به گزارش مجله زیتوا، طبق گزارش نشریه فوربس در سال 2020 و در طی شیوع ویروس کرونا در دنیا، 30 درصد به تعداد ثروتمندان اضافه شده و بعضی برای نخستین بار به ثروت کلان رسیده اند.

افزایش 30 درصدی ثروتمندان در سال 2020، کرونا میلیاردرها را داراتر کرد

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم؛ هرساله رتبه بندی میلیاردرهای دنیا بر اساس داده های موجود تغییر می نماید و انباشت ثروت شخصی این افراد توسط نشریه ها و مراکز مالی محاسبه می گردد. سال 2020 نیز با وجود همه گیری ویروس کرونا و مبارزات مالی دنیا برای ریشه کن کردن این بیماری، بعضی از افراد به انباشت ثروت پرداخته و به تعداد آنها افزوده شده است؛ میلیارد رهایی که با وجود مسائل مالی دنیای و بیکار شدن خیل عظیمی از مردم، ثروت کلان خود را افزایش داده و هیچ آسیبی نمی بینند.

نشریه فوربس روز سه شنبه در جدیدترین رتبه بندی سالانه خود تعداد میلیاردرهای جدید را افزایش داد؛ انباشت سرسام آور ثروت شخصی که کاملاً در تضاد با مبارزات مالی گسترده ای است که توسط همه گیری ویروس کرونا ایجاد شده است.

تعداد کل میلیاردرها طی شیوع ویروس کرونا منفجر شد و آنها به طور جداگانه طی 12 ماه گذشته ثروتمندتر شدند؛ این گزاره بخشی از گزارش جدید نشریه فوربس است که هر ساله یکی از کامل ترین تحلیل ها را در خصوص شرایط طبقه میلیاردر در سراسر دنیا انجام می دهد.

پایگاه خبری vox در این باره می نویسد؛ پیگیری ارزش خالص افراد ثروتمند کاری پر زحمت است که احتیاج به غربالگری به وسیله پفراینده های گسترده دارد، اما برآوردهای ارائه شده توسط فوربس یکی از بهترین داده ها در پوشش مقیاس نابرابری درآمد در دنیا است.

طبق گزارش منتشره دنیا اکنون میزبان 2755 میلیاردر است که یک رکورد دنیای محسوب می گردد و 30 درصد افزایش نسبت به حسابداری سال گذشته فوربس در خصوص ثروتمندان دنیا در پی داشته است؛ همچنین 86 درصد از این ثروتمندان در سال گذشته که تمامی افراد با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کردند، ثروتمندتر شده اند.

بر اساس آمار تعداد 493 نفر از میلیاردر های دنیا برای نخستین بار به این رتبه بندی اضافه شده اند.

بیماری همه گیر کرونا بحث در خصوص نابرابری در توزیع ثروت را دوباره تقویت نموده است؛ در ایالات متحده بسیاری از آمریکایی ها درآمد شخصی و پس انداز بیشتری نسبت به قبل از بیماری همه گیر داشته که بخشی از آن را باید اقدامات محرک بی سابقه دولت آمریکا دانست، اما در همان زمان تقاضا برای دریافت وعده غذایی رکورد زد و حدود 10 میلیون شغل را از بین برد.

شاید هیچ آماری مقیاس نابرابری را بهتر از این شرح نمی دهد که MacKenzie Scott، همسر سابق جف بزوس و یکی از ثروتمندترین افراد دنیا، احتمالاً در سال 2020 بیش از هر کس در یک سال پول بیشتری به سازمان های غیرانتفاعی داده باشد، اما به گزارش فوربس به دلیل افزایش قیمت سهام شرکت آمازون، او در واقع سال 2020 را غنی تر از همواره به انتها رساند.

در این میان چهره های نام آشنایی نیز حضور دارند که بر درآمد خالص خویش افزوده و رتبه های برتر را از آن خود نموده اند؛ طبق نوشته واشنگتن پست، جف بزوس، بنیان گذار شرکت آمازون با دارایی تقریبی 177 میلیارد دلار برای چهارمین سال در صدر لیست نهاده شد؛ ایلان ماسک، مدیر اجرایی شرکت تسلا نیز با 151 میلیارد دلار در صندلی دوم نهاده شد؛ سهام هر دو شرکت در سال گذشته افزایش یافته و تا حد زیادی به ارزش خالص هر دو مرد یاری کرد.

ثروتمندترین مردان دنیا سال گذشته در حالی که دیگران برای مبارزه با کووید19 کوشش می کردند، میلیاردها میلیارد به ثروت خود اندوختند؛ دن رومانوف، تحلیلگر تحقیقات سهام عدالت مورنینگ استار که آمازون را تحت پوشش خبری خود قرار می دهد، گفت که این شرکت 42 درصد از تجارت الکترونیکی را به خود اختصاص داده، زیرا این بیماری همه گیر باعث افزایش خریدهای آنلاین شده است.

بر اساس گزارش درآمد ثبت شده در ماه فوریه، درآمد این شرکت در سال 2020 تقریبا 38 درصد نسبت به سال دیگر رشد نموده و قیمت سهام آن در سال گذشته بیش از 60 درصد جهش داشته است.

بر اساس گزارش فوربس، میلیاردرها حدود 8 تریلیون دلار به کل دارایی خالص خود از سال گذشته اضافه کردند؛ کشور آمریکا با 724 نفر در این لیست، بیشترین میلیاردر را داشته است.

گابریل زوکمان، اقتصاددان دانشگاه کالیفرنیا در تحلیلی گفت که تسریع انفجاری ثروت در میان ثروتمندترین افراد فقط در طی همه گیری بیماری سرعت گرفته است؛ او خاطر نشان می نماید: در ایالات متحده 400 فرد ثروتمند برتر آمریکایی در حال حاضر معادل 18 درصد از فراوری ناخالص داخلی را در اختیار دارند؛ شیوع ویروس کرونا این فرایند را تقویت نموده است و علی رغم کاهش فعالیت مالی، افزایش ثروت در بالاترین سطح رشد می نماید؛ با افزایش تمرکز ثروت، تمرکز فزاینده ای از قدرت مالی و سیاسی در چند دست ایجاد می گردد.

در حالی که بیشتر ثروتمندترین افراد دنیا به دلیل افزایش قیمت سهام در طی همه گیری ویروس کرونا با رونق مالی روبه رو بودند، میلیون ها نفر با از دست دادن شغل، ناامنی غذایی، بدهی، اخراج و فقر دست و پنجه نرم کردند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1315

به "افزایش 30 درصدی ثروتمندان در سال 2020، کرونا میلیاردرها را داراتر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 30 درصدی ثروتمندان در سال 2020، کرونا میلیاردرها را داراتر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید