امدادرسانی اکیپ های دامپزشکی به مناطق زلزله زده خوی

به گزارش مجله زیتوا، در حالی که این روز ها توجه همه در کشور به مخاطرات ناشی از شیوع کرونا ویروس جلب شده است، زلزله در شهرستان خوی، خساراتی به روستائیان منطقه و احشام آن ها وارد نموده و سازمان دامپزشکی در حال امدادرسانی جهت کاهش خسارات بعد از بروز این سانحه هستند.

امدادرسانی اکیپ های دامپزشکی به مناطق زلزله زده خوی

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، علیرضا رفیعی پور، رئیس این سازمان امروز با اعلام این خبر اضافه نمود: با توجه به اهمیت رسیدگی به اتفاقات بعد از هر زلزله در بهداشت محیط و سلامت دام ها و مردم منطقه، به ویژه در شرایط حساس کنونی که شیوع ویروس کرونای جدید دغدغه بسیاری را معطوف رسیدگی به مقابله با این بیماری در کشور نموده، هرگونه غفلت در انجام اقدامات پیشگیرانه به موقع در روستا های زلزله زده بخش قطور شهرستان خوی، باعث بروز خسارات جبران ناپذیر در منطقه خواهد شد. بر این اساس و در راستای برنامه های دامپزشکی جهت پیشگیری از شیوع بیماری های مشترک و دامی بعد از بروز این قبیل حوادث، همکاران ما در استان در مرحله اول در قالب اکیپ های عملیاتی دامپزشکی، جمع آوری و دفن بهداشتی لاشه احشام تلف شده در روستا های زلزله زده بخش قطور شهرستان خوی را از ساعات ابتدایی وقوع زلزله شروع نموده اند که این فرایند همچنان ادامه دارد.

وی اضافه نمود: تا این لحظه 850 رأس دام سبک و 20 رأس دام سنگین تلف شده اند که شاید این آمار با توجه به ادامه فرایند آنالیز منطقه، طی روز های آینده افزایش پیدا کند.

رفیعی پور گفت: چنانچه در بحث پیشگیری از بروز و شیوع بیماری های دامی و مشترک انسان و دام در روستا های زلزله زده بخش قطور در شهرستان خوی، غفلتی صورت گیرد و بعضی اقدامات پیشگیرانه به موقع انجام نشود، می تواند باعث ایجاد خسارات جبران ناپذیر شود.

وی با بیان اینکه تیم های واکنش سریع و اکیپ های اعزامی توسط اداره کل دامپزشکی استان در روستا های زلزله زده بخش قطور حضور دارند تا با اقدامات پیشگیرانه از شیوع بیماری های مشترک میان انسان و دام جلوگیری کنند، گفت: اولویت اول این اداره کل در منطقه جمع آوری و دفن اصولی لاشه دام های تلف شده است که به نحو مطلوب با کوشش های شبانه روزی اکیپ های دامپزشکی استان، دفن بهداشتی لاشه احشام تلف شده در روستا های زلزله زده اجرا شده و یا در حال اجرا است.

رفیعی پور بر لزوم امدادرسانی فوری به دامداران زلزله زده در حوزه دامپزشکی برای پیشگیری از شیوع بیماری های مختلف تأکید کرد و اضافه نمود: پس از زلزله به جهت ایجاد شرایط ویژه و کاهش سطح بهداشت در مناطق متأثر از زلزله، احتمال وقوع بیماری های دامی افزایش می یابد.

رفیعی پور در ادامه به سایر اقدامات دامپزشکی در مناطق زلزله زده علاوه بر دفن بهداشتی لاشه دام های تلف شده اشاره کرد که از جمله این اقدامات واکسیناسیون دام های موجود در منطقه جهت پیشگیری از بروز بیماری های واگیر دامی و بیماری های مشترک بوده است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور بمنظور جلوگیری از شیوع هر گونه بیماری عفونی در مناطق زلزله زده، از دامداران منطقه درخواست کرد با اکیپ های دامپزشکی همکاری کنند تا هرچه سریع تر عملیات دفن بهداشتی لاشه های احشام تلف شده به اتمام برسد.

گفتنی است در حالی که این روز ها تمام توجهات معطوف به موضوع ویروس کرونا در کشور است، متأسفانه زمین لرزه ای به بزرگی 5.7 ریشتر در ساعت 9:22 صبح روز 4 اسفندماه جاری، حوالی شهر قطور خوی در شمال استان آذربایجان غربی را لرزاند که علاوه بر مصدومیت اهالی، موجب تلف شدن صد ها رأس دام و تخریب 10 تا 100 درصدی تعدادی از منازل در 43 روستای شهرستان های سلماس و خوی شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 فروردین 1399 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 546

به "امدادرسانی اکیپ های دامپزشکی به مناطق زلزله زده خوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امدادرسانی اکیپ های دامپزشکی به مناطق زلزله زده خوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید