بایدن با هریس به نبرد ترامپ می رود

به گزارش مجله زیتوا، جست وجوی طولانی جو بایدن برای انتخاب معاونش برای شرکت در انتخابات 2020 ریاست جمهوری امریکا سرانجام روز گذشته ثمر داد و وی کاملا هریس را به این سمت برگزید.هریس سناتوری از ایالت کالیفرنیا و زنی با ریشه های هندی- جاماییکایی است که در هفته های اخیر نیز چهره فعالی داشت و از پلیس امریکا خواسته بود در برخورد با تظاهرات گسترده افراد معترض به تبعیض نژادی روش های ملایم تری را در پیش بگیرند.

بایدن با هریس به نبرد ترامپ می رود

به گزارش سی ان ان، بایدن که خودش هشت سال معاون باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا بود، در زمان معرفی هریس با رجوع به فرهنگ و اصطلاحات ورزشی وی را بهترین انتخاب خود در نقل و انتقال های تابستانی نامید. اکنون هریس باید در کنار بایدن با زوج دونالد ترامپ و معاونش مایک پنس بستیزد تا در اواسط آبان ماه معین شود کدام یک هدایتگران کاخ سفید طی چهار سال بعدی خواهند بود. پیش از هریس فقط دو زن به عنوان معاونان کاندیداهای ریاست جمهوری امریکا وارد این کورس شده و البته هر دو شکست خورده بودند. این زنان جرالدین فرارو دستیار والتر ماندیل دموکرات در سال 1984 و سارا پیلین معاون منتخب جمهوریخواهان در انتخابات 2008 بودند. با این حال هریس اولین زن رنگین پوست انتخاب شده برای این سمت است و هر دو فرد قبلی سفیدپوست بودند.

توئیت های پر از تمجید بایدن

توئیت های روز چهارشنبه بایدن در مورد دلایل انتخاب هریس سرشار از تمجیدهایی است که وی سزاوار شریک تازه اش می داند. بایدن آورده است: هریس یک جنگاور تمام عیار و از بهترین خدمتگزاران کشور است. او موقعی که دادستان کل کالیفرنیا بود، بسیار اصولگرایانه کار می کرد و هرگز نمی گذاشت در منطقه تحت اداره اش به زنان و بچه ها ظلم شود. به همین سبب احساس افتخار می کنم که معاون اولم آدمی در حد هریس باشد. هریس هم بیکار ننشست و در توئیت هایی به نوبه خود بایدن را ستود و آورد: بایدن بهتر از هر کسی می تواند وحدت را به کشور متفرق شده امریکا بازگرداند.

دشمن دیروز، شریک امروز

به گزارش سایت شبکه خبری بی بی سی، بایدن از ماه مارس 2020 (اسفند 1398) گفته بود که احتمالاً یک زن را به عنوان معاون اول خود برخواهد گزید و زمانی رویکرد او به یک سیاهپوست برای این مهم وسیع تر و ضروری تر شد که ماجرای قتل بی رحمانه جورج فلوید سیاهپوست به دست پلیس مینیاپولیس یک جنبش سراسری در حمایت از سیاهان را در امریکا راه اندازی کرد. هریس 55 ساله در ابتدای انتخابات درون حزبی امسال امریکا از نماینده های دموکرات ها و در پی کسب آرای لازم بود اما بسیار زود حس کرد که حریف بایدن یا برنی سندرز (که او هم کنار کشید) نمی شود و در نتیجه از آن کورس انصراف داد.

جالب تر اینکه در آن هفته های کم شمار هریس بارها بایدن را به سبب تمایل به قوانینی که ناقض حقوق سیاهان است، شماتت کرده بود اما با روال کنونی و فعالیت اش به عنوان دست راست بایدن می تواند در انتخابات آبان ماه امریکا، خیل بزرگی از آرای سیاهان را برای کاندیدای حزب دموکرات به ارمغان آورد.

مهاجرزاده ای که به هاروارد رفت

کاملا هریس زاده شهر اوکلند در ایالت کالیفرنیای امریکا است و هم پدر و هم مادرش از مهاجران بوده اند. پدر او یک جاماییکایی است و مادرش زنی که در هند چشم به جهان گشوده است. کاملا در جوانی به دانشگاه معروف هاروارد رفت و امروز می گوید هر یک از راه های تحصیلی و سیاسی که طی بیش از پنج دهه طی کرده اسباب رضایت اوست و سبب شد وی انسان کاملتری شود. وی به واشینگتن پست گفته است: این که سفید هستید یا سیاه اهمیتی ندارد و مهم تر از هر چیزی انسان بودن و داشتن وجدانی آسوده است. با این حال به نظر می رسد مسائل لجستیکی و نگرش های انتخاباتی سهم اول را در گزینش هریس توسط بایدن داشته است، زیرا او نه فقط تأمین کننده قسمت اعظم آرای سیاهپوستان برای بایدن سفیدپوست خواهد بود، بلکه با فتح احتمالی آرای الکترال ایالت کالیفرنیا که شمارشان به 55 می رسد، یک سنگ بنای قوی را برای پیروزی احتمالی بایدن ایجاد خواهد کرد.

صدفی پر از کرم؟!

زندگی سیاسی - اجتماعی هریس با انواع اولین ها پیوند خورده است. او سال 2011 اولین فرد سیاهپوستی شد که پست حساس و خطیر دادستان کل ایالت کالیفرنیا را احراز کرد و از آنجا که این منطقه پرجمعیت ترین ایالت امریکا است، می توان به اهمیت این انتخاب پی برد. او امروز متهم به این است که چرا در اواخر سال 2019 و اوایل 2020 حضوری غیر دقیق و فاقد اهداف معین در انتخابات درون حزبی دموکرات ها داشته اما در عین حال گزینش او توسط بایدن نشان می دهد خود دموکرات ها چه نگاه ویژه و توأم با تحسینی به این زن دارند ولی این نیز قابل پیش بینی و فهم است که ترامپ سرکرده لجوج حزب جمهوریخواه و مالک فعلی کاخ سفید با کلماتی آتشین به توصیف هریس بپردازد. ترامپ روز چهارشنبه به خبرنگاران در شهر نیویورک گفت: این خانم هریس آدمی است که کیلو کیلو (!) دروغ گفته است. از قلم نیاندازید که شرکت او در انتخابات درون حزبی دموکرات ها حضوری فاجعه بار بود و پس از آن همه ادعاهای بزرگ در پنج ایالت اول بیشتر از دو درصد آرا را کسب نکرد. از همه بدتر و عجیب تر شخص بایدن و روش های انتخابات و متدهای کاری او است زیرا او فردی را به عنوان نزدیک ترین دستیارش برگزیده که در جریان انتخابات اولیه حزب شان هرچه به دهان و ذهنش رسید، در انتقاد از بایدن گفت و رفتار منحوسانه ای با وی داشت. شما چطور می توانید رسوا کننده تان را به عنوان معاونت تان انتخاب کنید و این گزینش نشان می دهد بایدن یک صدف توخالی است که درون آن کرم های رادیکال حزب دموکرات خانه کرده اند و به نام وی هر کاری را که می خواهند انجام می دهند.

اما بر خلاف او باراک اوباما در توئیتی نوشت: هریس را مدتها است می شناسم. او فرد مناسبی برای این پست است. هیلاری کلینتون هم وی را رهبری فوق العاده خواند. سوزان رایس هم که خود از گزینه هایی بود که در هفته های اخیر بسیاری معتقد بودند، بایدن او را انتخاب خواهد کرد، زوج هریس- بایدن را برگ برنده دموکرات ها در انتخابات 2020 نامید. الیزابت وارن دیگر کاندیدای معاونت بایدن هم تلاش های هریس در جهت مبارزه برای عدالت اجتماعی را ستود و گفت همراهی او با بایدن در این زمینه ها رضایت بخش است.مری ترامپ برادرزاده رئیس جمهوری امریکا هم از بایدن بابت این انتخاب تشکر کرد و نوشت: کشورمان را پس خواهیم گرفت. به جز سیاستمداران، بازیگران هالیوود هم از انتخاب بایدن ابراز رضایت کردند. از بین آنها می توان به راب راینر، جان لجند، میا فارو، ووپی گولدبرگ و سباستین روشه اشاره کرد.

به گزارش نیویورک تایمز، چند نهاد حامی حقوق بشر نیز که مقر اصلی شان در امریکا است، دیروز گفتند هریس حتی می تواند پلی بین عبور یک امریکای عصیان زده از نسل فعلی رهبران نژادپرست خود به زمانه ای باشد که احترام رنگین پوستان در آن بیشتر مراعات خواهد شد، ولی آینده دور هرچه باشد، دستاوردها و مهارت های هریس در زمان حاضر است که دلیل اصلی انتخاب او بوده است.

نگاه هریس به سال های بعدی و پست اول

با این حال در برآورد های متخصصان امور سیاسی در امریکا انتخاب کاملا هریس به عنوان شریک اول بایدن در انتخابات پیش رو می تواند تبعاتی بسیار طولانی تر از چهار سال پیش رو داشته باشد. بایدن در 78 سالگی می تواند پیرترین رئیس جمهوری منتخب امریکا در صورت غلبه بر ترامپ شناخته شود اما سران حزب دموکرات امیدوارند در سیما و اقدامات هریس فردی را یافته باشند که پس از غروب بایدن جای او را در پست اول کاخ سفید بگیرد و در آن صورت به اولین رئیس جمهوری زن در تاریخ امریکا تبدیل شود. چیزی که هیلاری کلینتون هم چهار سال پیش در انتخابات امریکا تا یک قدمی آن پیش رفت اما مغلوب سیاستگذاری های کهنه خودش و حملات بنیان برافکن تاجر تندروی نیویورکی (ترامپ) به کل بنیادهای حزبی و روش های انتخاباتی در امریکا شد که در زبان و نگرش ترامپ جز سرشکستگی برای امریکا چیزی را دربر نداشته است.

پل عبور به سمت آینده ای آرامتر

انجمن های مختلـف حامـی سیاهپوستان در امریکا دیروز انتخاب هریس را به عنوان معاون اول بایدن در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 امریکا ستودند و یکی از آنها که سازمانی موسوم به Black Pac بود در اطلاعیه ای هریس را زنی مبارز و آرمانخواه توصیف کرد که از ارزش مبارزات ماه های اخیر امریکایی ها برای احیای حقوق سیاهان به خوبی مطلع است و در تضاد با ترامپ نژادپرست این امر را در کاخ سفید نهادینه خواهد کرد. ، ایران

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 894

به "بایدن با هریس به نبرد ترامپ می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدن با هریس به نبرد ترامپ می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید