ترامپ مجوز تحریم های جدید علیه ترکیه را صادر کرده است

به گزارش مجله زیتوا، وزیر خزانه داری آمریکا روز جمعه گفت رئیس جمهور این کشور مجور تحریم های جدید علیه ترکیه را صادر کرده است.

ترامپ مجوز تحریم های جدید علیه ترکیه را صادر کرده است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، استیون منوشین، وزیر خزانه داری آمریکا امروز جمعه گفت دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور مجوز تحریم های جدید علیه ترکیه را صادر کرده است.

وزیر خزانه داری آمریکا این تحریم ها را قابل توجه خواند اما گفت که دستور ترامپ صرفاً به منزله مجوز تحریم است و آمریکا هنوز آنها را فعال نکرده است.

جدا از دستور اجرایی ترامپ، برخی از کنندگان کنگره آمریکا هم به دنبال اعمال تحریم های جدید علیه ترکیه هستند.

لیندسی گراهام، کننده جمهوری خواه مجلس سنای آمریکا بامداد پنجشنبه از حصول توافق فراحزبی برای اعمال تحریم های جدید علیه ترکیه بعد از عملیات این کشور در شمال سوریه خبر داد.

لیندسی گراهام که رفتار دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور کشورش با کُردهای هم پیمان آمریکا در سوریه را شرم آور توصیف کرده پنجشنبه گفت با کریس ون هالون، کننده دموکرات در مجلس سنا برای اعمال تحریم های جدید علیه ترکیه به توافق رسیده است.

گراهام در توئیتر نوشت: مفتخرم اعلام کنم به توافقی فراحزبی با سناتورهای کریس ون هالن برای اعمال تحریم های شدید علیه ترکیه بابت حمله آنها به سوریه رسیده ایم... اکثر اعضای کنگره معقتدند رها کردن کردهایی که متحدان قدرتمندی علیه داعش بوده اند اشتباه است.

این طرح خواستار اعمال تحریم هایی علیه هر نوع مبادلات نظامی با ترکیه است و خواستار ممنوع کردن فروش کاملاهای دفاعی آمریکا به نیروهای مسلح ترکیه است.

سناتورهای آمریکایی علاوه بر این خواستار مصادره اموال رئیس جمهور، وزیر خارجه و وزیر دفاع ترکیه شده اند.

کاخ سفید این هفته بعد از گفت وگوی تلفنی ترامپ و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت که نیروهای آمریکایی از مناطق نزدیک به نوار مرزی سوریه و ترکیه عقب نشینی می کنند. بسیاری، این اقدام را چراغ سبز واشنگتن به آنکارا برای انجام عملیات علیه شبه نظامیان کرد در این مناطق تفسیر کرده اند.

در بیانیه کاخ سفید عنوان شده بود که ترکیه پذیرفته چند هزار عضو داعش را که در ماه های گذشته اسیر شده اند و حالا در اختیار آمریکا و کردها قرار دارند، تحویل بگیرد. اغلب این افراد اتباع اروپا هستند، اما با وجود درخواست مکرر ترامپ، سران کشورهای اروپایی از پذیرش و محاکمه آن ها خودداری کرده اند. ترامپ پیشتر تهدید کرده بود که ممکن است این اسرا را آزاد کند.

ترکیه از هفته ها پیش اعلام کرده بود که قصد دارد علیه مناطق کردنشین شمال سوریه عملیاتی نظامی انجام داده و در نوار مرز با سوریه یک منطقه امن ایجاد کند. آنکارا برای این کار آوارگان سوری را بهانه و ادعا کرده که قصد دارد آوارگان مقیم در ترکیه را در این منطقه امن اسکان دهد. دولت ترکیه امروز گفت که به زودی عملیات در شمال سوریه را آغاز می کند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 آبان 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 204

به "ترامپ مجوز تحریم های جدید علیه ترکیه را صادر کرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ مجوز تحریم های جدید علیه ترکیه را صادر کرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید