تشکل های گردشگری قم مسائل را به معاون رئیس جمهور گفتند

به گزارش مجله زیتوا، انجمن ها و تشکل های مردم نهاد استان قم چند روز پیش، با رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری جلسه ای داشتند و در آن، از دغدغه های شان برای بارور شدن صنعت گردشگری صحبت کردند.

تشکل های گردشگری قم مسائل را به معاون رئیس جمهور گفتند

از سفر با تور کانادا بهار لذت ببرید. سفری فراموش نشدنی به تورنتو و آبشار نیاگارا که حسابی حال شما را دگرگون خواهد کرد.

به گزارش خبرنگاران در این جلسه، نخست اعضای تشکل های گردشگری صحبت کردند و به بیان مسائل و علاقه مندی های خود پرداختند.

به جز پتانسیل های زیارتی به بخش های دیگر توجه گردد

اکبری، مدیر یک دفتر خدمات مسافرتی، گفت: استان قم فارغ از پتانسیل زیارتی و مذهبی اش، نیازمند توجه به محیط هایی مانند تالاب های گردشگری و اکوسیستم هاست.

قنبری، مدیرعامل یک آژانس مسافرتی نیز با اشاره به این که نخستین تور بانوان چینی را به ایران آورده و بعضی از آن ها در طول سفر به ایران مسلمان شدند، درخواست کرد که اجازه ورود تورها به مناطق مسلمان نشین بیش از قبل صادر گردد.

فاطمی، دبیر علمی کنفرانس معماری و شهرسازی استان قم هم تیمچه قم را یکی از مهم ترین و ارزشمندترین بناهای تاریخی استان قم دانست و با بیان این که از معاون رییس جمهور می خواهیم نگاهی علمی به دیگر بناهای تاریخی قم داشته باشد، اظهار کرد: انجام اقدامات علمی در صنعت گردشگری می تواند به جذب گردشگر یاری کند. نقاطی مانند کوه دو برادران و کوه خضر نیازمند توجه بیشتر هستند.

او با اشاره به وجود 444 سایت مذهبی در استان قم، اظهار کرد: می توانیم در حوزه های دیگر گردشگری نیز به زیرساخت های این صنعت توجه داشته باشیم. بودجه استان قم در این زمینه با بحران روبرو شده است.

آموزش و پرورش مسافران را اسکان می دهد!

مستقیمی، رئیس جامعه هتل داران استان قم با فاجعه ارزیابی کردن شرایط تاسیسات گردشگری، بخصوص هتل ها در این استان، گفت: آموزش و پرورش با تجهیز مدارس در ایام تعطیل، مسافران نوروزی را مانند لودر جمع می نماید و در این مکان ها اسکان می دهد.

او همچنین به ظهور پدیده جدیدی با نام ستاد زائران در استان قم اشاره نمود که معتقد است نباید از زائر هیچ هزینه ای گرفته گردد و ادامه داد: این اتفاقی است که اگر در استان قم رشد کند، همه هتل های این استان تعطیل می شوند.

وی به میزان اشغال هتل های استان قم در نوروز سال جاری که زیر 30 درصد بود نیز اشاره و افزود: براساس بخش نامه های معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی قرار بود سالانه نرخی تعیین برای هتل ها اعلام گردد، اما این اقدام به صورت رسمی مدتی است انجام نمی گردد.

عرب غفرانی، رئیس جامعه خانه مسافرها نیز در این باره اظهار کرد: آموزش و پرورش در قم به یک رقیب تبدیل شده است نه یک همکار. آن ها نخست همه مدارس را پر می نمایند و اگر مسافری روی زمین بماند، سهم دیگر مکان های مجوزدار می گردد.

او اضافه نمود: سال گذشته مجوز ریاست ستاد اسکان استان قم به آموزش و پرورش داده شد. معتقدم ما نباید کوتاه بیاییم. گردشگری در استان قم مظلوم واقع شده است. این استان در حال حاضر 180 واحد اقامتی دارد و 20 واحد دیگر نیز در دست ساخت است؛ اما واحدهای غیرمجاز چیزی حدود 500 تا 600 عدد هستند و باید هرچه سریع تر در این زمینه کاری انجام داد.

در بخشنامه سلطانی فر بازنگری کنید

جلالی، نایب رئیس مجتمع های گردشگری اما به مساله دیگری اشاره نمود. او نخست با اشاره به بخشنامه ای که مسعودسلطانی فر، رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در روزهای انتهای حضورش در این سازمان ابلاغ کرد، اشاره و اظهار کرد: هرچند در ظاهر این بخشنامه در راستای اصل 144 قانون اساسی است، اما روح آن در راستای عدم استقلال تشکل های گردشگری است. لطفا در این بخشنامه بازنگری کنید.

وی در ادامه تاکید نمود: انجمن های این مجتمع گردشگری 120 واحد در اختیار دارند؛ اما از یک سو فراموش کردن تشکل ها و از سوی دیگر عدم ماندگای مسافر در استان قم باعث شده تا با مسائل فراوانی روبه رو شویم. باید برنامه های مناسب برای ماندگانی مسافر در قم داشته باشیم. از سوی دیگر، ما برای به روز شدن هنوز نتوانسته ایم یک وام ارزان قیمت بگیریم.

نگاه به گردشگری، نگاه به حیاط خلوت سیاسیون است

حسینی، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی نیز اظهار کرد: وقتی قرار باشد پایه اقتصاد مقاومتی، گردشگری باشد، باید آن را در کشور و همه استان ها محکم کرد؛ اما مشکل انجاست که نگاه به گردشگری نگاه به حیاط خلوت سیاسیون برای جابه جایی بعضی نیروها و گرایش های سیاسی است.

جزینی، رئیس انجمن مهمان پذیران استان قم نیز اظهار کرد: متاسفانه چند سال است که مهمانپذیرهای استان قم، پروانه های شش ماهه تا یک ساله دارند و ما مدام باید درگیر دریافت مجوزهای جدید باشیم.

او تاکید نمود: این اتفاق به امنیت شغلی این صنف، بزرگ ترین ضربه را می زند. مدیران بالادستی سیاست های خاص خود را دارند که این نیز به خانه هتل ها، مهمانپذیرها و حتی هتل ها به صورت مستقیم آسیب های زیادی می زند.

امید بشارتی، سرمایه گذار نیز در این نشست اظهار کرد: همه فرصت ها در استان قم به مرور در حال تبدیل شدن به تهدید هستند. شرایط سرمایه گذاری در این استان بسیار نامنظم است، ما نمی توانیم تقریبا هیچ کاری را به صورت مستقل انجام دهیم.

مسائل، آرزوها را به رویا تبدیل نموده اند

سعادتی، سرمایه گذار نیز اعلام کرد: استان قم به صورت مستقل می تواند شهر نخست در سرمایه گذاری کشور باشد، اما مسائل صنعت گردشگری و میزان تعامل با شهرداران از جمله مسائلی است که همه این آرزوها را به رویا تبدیل نموده است.

او خواست که در بحث تعامل با شهرداران، برای فعالان صنعت گردشگری فکری گردد و اضافه نمود: می توان با ایجاد بازارهای دائمی در حوزه های مختلف کاری در این زمینه انجام داد.

حیدری، فعال حوزه گردشگری نیز در سخنانی اظهار کرد: این بحث در کشور استاندارد تعیینی ندارد. هتل ها درجه بندی نمی شوند. حمایتی از سرمایه گذاران نمی گردد. نمایشگاه داخلی برای سرمایه گذاران برگزار نمی گردد و در نتیجه سرمایه گذاران امنیت شغلی ندارند. حتی ما را به چشم افراد سرمایه دار بی رحم نگاه می نمایند.

پورحسینی، مدیر شرکت هواپیمایی قم نیز به بیان مسائل خود پرداخت و گفت: فرودگاه قم تعطیل است و هزار نفر بی کار شده اند. از استاندار توقع داریم به این موضوع رسیدگی نمایند. چرا باید منطقه نمونه گردشگری کلات در بخش فرودگاه ها وارد گردد و آن ها پس از اختصاص سرمایه های فراوان تعطیل شوند.

نهادهای مختلف شرایط را درک نمی نمایند

احمد کبیری، فعال حوزه صنایع دستی نیز در این نشست خطاب به احمدی پور و معاون سیاسی استانداری قم، اظهار کرد: در برخورد با اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان قم با مسئله ای روبرو نیستیم. بخش صنایع دستی استان مانند خانه پدری ما است، اما مشکل عمده ما در نقاط دیگر به جز میراث استان قم است.

او ادامه داد: نهادهای مختلف به جز میراث فرهنگی، شرایط ما را درک نمی نمایند. اگر بتوان با شهرداری این تبانی را انجام داد که به ما فرصت تجارت دهد، همان طور که به آموزش و پرورش فرصت تجاری موقت داده شد، امیدواریم بتوانیم شرایط را بهتر کنیم.

فرودگاه قم مانند پروژه شاندیز شده است

به گزارش خبرنگاران، با انتها سخنان فعالان گردشگری جمالی، معاون سیاسی استانداری استان قم گفت: با توجه به ورود تعداد زیاد مسافران و زائران در شهر قم، متاسفانه میزان ماندگاری آن ها متوسط سه تا چهار ساعت بیشتر نیست. باید زیرساخت ها را در این حوزه ها بیشتر کنیم و مسافران زمان ماندگاری بیشتری داشته باشند.

او ادامه داد: دستگاه های اجرایی مانند آموزش و پرورش باید ظرفیت های شان را احیا نمایند. بحث فرودگاه قم مانند پروژه شاندیز یا صندوق ثامن الحجج شده است. نباید اجازه دهیم این قضیه تکرار گردد.

وی تاکید نمود: توجه داشته باشید که استاندار و مسئولان اجرایی استان قم همه مشوق کارآفرینان اند.

مشکل عمده در عرضه صنایع دستی است

عیسی رضایی، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان قم پس از بیان مسائل گردشگری، صحبتی کوتاه درباره شرایط ارائه صنایع دستی عنوان نمود.

او اظهار کرد: برای ساخت وساز در اطراف هسته مرکزی استان قم، تعامل 100 درصدی وجود دارد، اما مشکل عمده ما در بحث صنایع دستی و عرضه آن است که متاسفانه اطراف حرم دستگاه های امنیتی مانند آستانه و شهرداری اجازه ندادند این فرصت ها ایجاد گردد.

وی ادامه داد: برنامه ریزی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم به سمت ایجاد فضاهای بهتر برای ایجاد نمایشگاه های صنایع دستی در پاساژهای اطراف حرم مطهر است.

پرسش معاون رئیس جمهور از تشکل های مردم نهاد

زهرا احمدی پور، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و معاون رئیس جمهور درباره مسائل مطرح شده توسط نمایندگان این تشکل ها و پس از ارائه راهکارهایی، یک درخواست و پرسش از آن ها کرد.

او از فعالان انجمن ها و تشکل های مردم نهاد پرسید که اگر قرار باشد قم را از حالت معبر برای گردشگر خارج و به مقصد گردشگری تبدیل کنیم، روی کدام ویژگی قم باید متمرکز شویم که این ویژگی خاص قم باشد؟

وی ادامه داد: اگر این ویژگی خاص قم را به عنوان محور معرفی کردید، ما موظف می شویم سیاست هایی مربوط به استان قم را حول آن ویژگی تدوین کنیم و بعد برای آن، برنامه ریزی داشته باشیم و اجرای آن برنامه ها را با مشارکت و همکاری خود شما پیش ببریم. شما در قالب تشکل ها و انجمن ها این موضوع را که ما براساس کدام ویژگی باید سیاست ها و برنامه ریزی های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را تدوین کنیم، به ما اعلام کنید.

او افزود: باید این اولویت بندی از سوی شما انجام گردد و ما به عنوان همکاران شما در ستاد و نهاد دولت سعی می کنیم این اولویت ها را به سیاست و برنامه تبدیل کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 اسفند 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 453

به "تشکل های گردشگری قم مسائل را به معاون رئیس جمهور گفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکل های گردشگری قم مسائل را به معاون رئیس جمهور گفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید