کوشش امارات برای رقابت تسلیحاتی هسته ای با ایران!

به گزارش مجله زیتوا، دیلی تلگراف نوشت: درحالی که قطر، امارات را به تهدید امنیتش به وسیله این رآکتورها متهم می نماید امارات این اتهامات را تکذیب نموده است. حوثی ها مدعی اند که آن ها این رآکتورها را هدف قرار داده اند و اماراتی ها می گویند که حمله سال 2017 را به وسیله سامانه هوایی دفع نموده اند.

کوشش امارات برای رقابت تسلیحاتی هسته ای با ایران!

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، روزنامه دیلی تلگراف انگلیس در گزارشی نوشت: دکتر پل دورفمن، رئیس گروه مشورتی هسته ای خاطرنشان کرد که چهار رآکتور هسته ای که در امارات در حال ساخته شدن است احتمالا راه را برای رقابت تسلیحاتی در منطقه هموار می نماید که همین امر احتمال فاجعه هسته ای مثل فاجعه چرنوبیل را در منطقه خلیج فارس به دنبال خواهد داشت.

او هشدار داده است که نیروگاه هسته ای براکه امارات شاخصه های کلیدی امنیتی را ندارد و تهدیدی برای محیط زیست و یک هدف بالقوه است و می تواند به عنوان بخشی از طرح های بزرگ تر در جهت فراوری و توسعه تسلیحات هسته ای باشد .

این دانشمند هسته ای گفت: احتمالا بسیاری از انگیزه های ساخت این رآکتورها پنهان هستند، اماراتی ها به رغم اینکه ادعا می نمایند به عدم گسترش سلاح هسته ای و مسالمت آمیز بودن برنامه خود پایبند هستند اما به افزایش توان هسته ای خود فکر می نمایند.

امارات سال 2009 هیئتی را از کره جنوبی برای ساخت زرادخانه به خدمت گرفت تا اولین رآکتور هسته ای را در شبه جزیره عربستان داشته باشد.

اما تحلیلگران معتقدند که امارات برای رقابت تسلیحاتی هسته ای با ایران کوشش می نماید.

دیلی تلگراف نوشت: درحالی که قطر، امارات را به تهدید امنیتش به وسیله این رآکتورها متهم می نماید امارات این اتهامات را تکذیب نموده است. یمنی ها مدعی اند که آن ها این رآکتورها را هدف قرار داده اند و اماراتی ها می گویند که حمله سال 2017 را به وسیله سامانه هوایی دفع نموده اند. حملات ابقیق و خریص در اواسط سپتامبر نشان داد که سامانه دفاع هوایی احتمالا قادر به مقابله با چنین حملاتی نیست.

دورفمن هشدار داد که این رآکتورها در معرض تغییرات آب و هوایی و افزایش دمای هوا قرار دارند و این امر احتمالا بر سیستم های تهویه و سردکن در داخل این رآکتورها تأثیر می گذارد. این کارشناس هسته ای هشدار داد که هرگونه حمله موشکی مثل حملات آرامکو احتمالا به فاجعه هسته ای زیست محیطی مثل فاجعه چرنوبیل منجر می گردد.

این روزنامه نسبت به خطر نشت مواد رادیواکتیو یا انفجارها یا از کار افتادن دستگاه ها حین انتشار مواد پرتوزا در منطقه هشدار داد که این مساله احتمالا به تأثیر ویرانگری بر محیط زیست در منطقه می انجامد مخصوصا اگر تأثیرات منفی آن به مراکز مسکونی بزرگ در ساحل خلیج فارس برسد.

چند سال پیش محمد ابراهیم الحمادی، رئیس اجرایی مؤسسه انرژی هسته ای امارات خاطرنشان کرد، کشورش برنامه هسته ای خود را که شامل تأسیس چهار رآکتور هسته ای برای فراوری برق است در سال 2020 به انتها می رساند.

مارس گذشته دولت قطر گفت، نیروگاه هسته ای براکه امارات که در دست احداث دارد تهدید خطرناکی علیه ثبات منطقه ای و محیط زیست است.

قطر از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواست چارچوب کاری را درباره امنیت هسته ای در خلیج فارس ایجاد کند.

وزارت امور خارجه قطر در نامه ای به مدیر آژانس انرژی هسته ای خاطرنشان کرد، دوحه نگرانی زیادی درباره راه اندازی نیروگاه براکه دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 429

به "کوشش امارات برای رقابت تسلیحاتی هسته ای با ایران!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش امارات برای رقابت تسلیحاتی هسته ای با ایران!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید