حسین پور: آبخیزداری منجر به مهار 98 میلیون مترمکعب از سیلاب های اخیر شد

به گزارش مجله زیتوا، یک مقام مسئول از مهار 98 میلیون مترمکعب از سیلاب های اخیر توسط زیرساخت های آبخیزداری و آبخوانداری در سطح حوزه های آبخیز کشور و بهره برداری از آن در جهت مدیریت خشکسالی اطلاع داد.

حسین پور: آبخیزداری منجر به مهار 98 میلیون مترمکعب از سیلاب های اخیر شد

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، ابوالقاسم حسین پور گفت: در این نوبت از بارندگی، طرح های آبخیزداری و آبخوان داری در 10 استان کشور آبگیری شدند و ضمن جلوگیری از بروز خسارات سیل، در شرایط خشکسالی حاکم بر کشور، حیات تازه ای به مناطق تحت پوشش طرح های مذکور دادند.

حسین پور با تاکید بر ضرورت توسعه زیرساخت های آبخیزداری و آبخوان داری در جهت مدیریت توأمان مخاطرات طبیعی همچون سیل و خشکسالی، اضافه کرد: پهنه بحرانی سیل های اخیر، در محدوده 254 حوزه آبخیز در سطح 9 میلیون هکتار از حوزه های آبخیز استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، اصفهان، سمنان، یزد، گیلان و تهران را در برگرفت.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها توضیح داد: طرح های آبخیزداری و آبخوان داری با کنترل سیل های اخیر توانستند در مناطقی از کشور که با کاهش 90 درصدی بارندگی در شرایط بحران خشکسالی و کمبود آب قرار داشتند، نظیر سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و خراسان جنوبی با تقویت منابع آبی، نجات بخش مناطق مذکور باشند.

حسین پور گفت: گسترش سامانه های آبگیر باران در قالب طرح های آبخیزداری و آبخوان داری، عامل مهمی در ارتقای بهره وری نزولات آسمانی، پیشگیری از خسارات سیل، افزایش توان محیطی در مواجهه با خشکسالی، پشتیبانی از فراوری کشاورزی و پایداری حیات عرصه های طبیعی به شمار می رود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1370

به "حسین پور: آبخیزداری منجر به مهار 98 میلیون مترمکعب از سیلاب های اخیر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حسین پور: آبخیزداری منجر به مهار 98 میلیون مترمکعب از سیلاب های اخیر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید