خبرنگاران خیز دوباره کرونا در آذربایجان شرقی

به گزارش مجله زیتوا، تبریز - خبرنگاران - براساس آخرین ارزیابی وزارت بهداشت بار دیگر زنگ خطر موج جدید شیوع ویروس مرگبار کرونا به دلیل کم توجهی مردم به طرح فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل های بهداشتی در آذربایجان شرقی به صدا درآمد.

خبرنگاران خیز دوباره کرونا در آذربایجان شرقی

با وجود اینکه آذربایجان شرقی دیرتر از بیشتر استان های دیگر کشورمان شاهد شیوع ویروس کرونا بود و عملکرد موفقی در کنترل این بیماری داشت، اما در روزهای اخیر، نام این استان در زمره استان های پرخطر قرار گرفته و ضرورت اجرای برخی محدودیت ها و اعمال برخی سخت گیری ها را اجتناب ناپذیر کرده است.

به رغم تاکیدات فراوان مسوولان دانشگاه علوم پزشکی تبریز و ستاد استانی مقابله با کرونا مبنی بر رعایت پروتکل های بهداشتی، متاسفانه آژیر خطر در این استان بار دیگر به صدا درآمده و طبق اعلام وزارت بهداشت آذربایجان شرقی جز استان های قرمز شناخته شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در روزهای گذشته در گفت و گو با خبرنگاران تاکید کرده بود که اگر مردم به هشدارها و اطلاعیه های ستاد کرونا توجه نکنند از مرز هشدار خواهیم گذشت.

دکتر عباسعلی درستی به افزایش میزان شیوع ویروس کرونا در طی چند روز گذشته در آذربایجان شرقی اشاره کرد و گفت: متاسفانه طی روزهای گذشته هم تعداد مهمان های ورودی به استان بیشتر شده و هم پروتکل های بهداشتی توسط بسیاری از شهفرایندان جدی گرفته نمی گردد و همین دو امر کافی است تا بار دیگر شاهد شیوع کرونا در استان باشیم.

تفویض اختیار به استاندار آذربایجان شرقی جهت اعمال محدودیت ها

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه 90 درصد مردم استان بدون ماسک به بیرون می فرایند، گفت: بر اساس ارزیابی ها و اعلام دانشگاه علوم پزشکی تبریز، آمارها نشان می دهد که کم ترین ابتلاها بر اثر بازگشایی ها بوده و به عنوان مثال پذیرایی را در ادارات ممنوع و رستوران ها را تعطیل کرده ایم اما چرخ زندگی باید بچرخد و مردم در محل کارشان حضور پیدا کنند که در صورت استفاده از ماسک بخش عظیمی از مسائل قابل حل است.

علیار راستگو گفت: بیشترین درصد ابتلا مربوط به دورهمی ها و مراسماتی مانند جشن عروسی است،

وی ادامه داد: در مورد اعمال محدودیت در استان به استاندار آذربایجان شرقی تفویض اختیار شده است، در صورت ادامه شرایط کنونی محدودیت هایی را در استان اعمال خواهیم کرد که سختی هایی را هم برای ما و هم برای مردم خواهد داشت.

راستگو با اشاره به نقش مردم در کنترل بیماری کرونا اظهار کرد: اقدامات باید از طرف خود مردم اتفاق بیفتد. استفاده از ماسک، شستن مکرر دست ها با آب و صابون و حفظ فاصله از جمله انتظاراتی است که ما از مردم داریم.

وی اضافه کرد: عدم رعایت توصیه ها باعث شده است تا شرایطمان به سمت قرمز شدن برود، این در حالی است که چند هفته قبل شرایط بیشتر شهرستان های استان سفید و یا زرد بود.

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان شرقی گفت: بر اساس رصد شرایط توسط ستاد استانی مقابله با کرونا و برنامه ریزی ها، شرایطمان در استان نسبت به هفته گذشته متفاوت شده است و این به عملکرد مردم باز می گردد.

افزایش محدودیت ها در تبریز

فرماندار شهرستان تبریز نیز در جلسه اخیر ستاد مقابله با کرونای این شهرستان از شیوع و افزایش مجدد کرونا در استان ابراز نگرانی کرد و گفت: استفاده از ماسک در مکان های سرپوشیده، ادارات، بازار و پاساژها و وسایل نقلیه عمومی اجباری است.

بهروز مهدوی با اشاره به محدودیت های اعاقتصادی جهت پیشگیری از گسترش ویروس کرونا، اظهار کرد: انتشار آگهی و اعلامیه های ترحیم در فضای مجازی، برای جلوگیری از تجمعات ممنوع بوده و برگزاری مراسمات مذهبی و ترحیم در تمامی مساجد و حسینیه ها ممنوع است.

وی گفت: تمام تالارهای پذیرایی و رستوران ها با 50 درصد ظرفیت خود و رعایت موارد بهداشتی قادر به ارائه خواهند بود و میادین میوه و تره بار نیز باید با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی فعالیت کنند ر غیر اینصورت از ادامه فعالیت آنها جلوگیری می گردد.

فرماندار شهرستان تبریز گفت: براساس تصمیم اخیر ستاد، نمایشگاه های تخصصی نیز بدون دعوت عمومی می توانند دایر شوند.

مهدوی گفت: همچنین اتراق و تجمع در بوستان ها و تفرجگاه ها ممنوع بوده و شهرداری در این مکان ها اقدام به پخش پیام های بهداشتی خواهد کرد.

وی اضافه کرد: برای اجرای صحیح تصمیمات اتخاد شده، اکیپ هایی متشکل از نیروی انتظامی، کننده فرمانداری، عوامل شهرداری و شبکه بهداشت اقدام به نظارت های بهداشتی مستمر بر تمام واحدها، ادارات و حمل و نقل عمومی خواهند کرد.

اما چرا با این همه هشدار و پیام های بهداشتی، باز برخی مردم اعتنایی به شیوع این ویروس و کشنده بودن آن ندارند جای سووال دارد.

یکی از شهفرایندان تبریزی که بدون ماسک در یکی از پاساژهای این شهر در حال خرید بود در مورد دلیل بی توجهی اش به هشدارها در مورد شیوع مجدد کرونا گفت: کرونا قدرت کشندگی خود را از دست داده و بیشتر افرادی را قربانی می کند که بیماری زمینه ای دارند و من هیچ نوع بیماری ندارم و به نظرم، من بدون علایم و بیماری، گرفتار این ویروس شده و آن را گذرانده ام.

وی ادامه داد: البته برای تامین مایحتاج خانه باید از خانه خارج شویم و برای تامین معیشت، باید سرکار برویم و با توجه به اینکه در چند ماه گذشته هزینه بسیاری برای تامین مواد ضدعفونی کننده و ماسک داده ام دیگر این توانایی را ندارم و مجبورم بدون ماسک در شهر تردد کنم.

دیگر شهفرایند تبریزی که برخلاف همشهری خود ماسک زده و دستکش پوشیده بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی تاکید کرد و گفت: همه باید رعایت کنند این گونه نباشد که من رعایت کنم و دیگری بی خیال باشد. اگر سخت گیری نگردد کرونا بخشی از زندگی مان خواهد شد.

وی با بیان اینکه حذف محدودیت های سفر و برخی تصمیمات دیگر عجولانه و کارشناسی نشده بود اضافه کرد: با شیوع مجدد کرونا، این محدودیت ها باید دوباره اعمال گردد که در واقع سخت به نظر می رسد اما اگر در همان مرحله اول کمی محدودیت ها را طولانی می کردند شاید الان به جای سخن گفتن در مورد شیوع مجدد کرونا، جشن غلبه بر این ویروس را می گرفتیم.

شهفرایندان تبریزی نظرات مختلفی دارند یکی که ماسک نزده پای مسائل اقتصادی و دیگر بهانه ها را وسط می کشد آن دیگری که ماسک زنده همشهری خود را به سهل انگاری و بی مسوولیتی در قبال اجتماع متهم می کند و البته در این میان حق با شهفرایندی است که دستورالعمل ها را رعایت می کند و وظیفه شهفرایندی اش را بجا می آورد.

آنچه مسلم است برای غلبه بر ویروس کرونا و قطع زنجیره شیوع آن، همه باید پای کار باشند و موارد بهداشتی و تصمیمات اتخاذ شده از سوی ستاد مقابله با کرونا را رعایت کنند.

منبع: ایرنا
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 803

به "خبرنگاران خیز دوباره کرونا در آذربایجان شرقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران خیز دوباره کرونا در آذربایجان شرقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید