خبرنگاران نخست وزیر ارمنستان: تصمیم ما برای توقف جنگ به موقع بود

به گزارش مجله زیتوا، مسکو - خبرنگاران - نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان گفت: ایروان تصمیم بموقع برای توقف جنگ در قره باغ گرفت.

خبرنگاران نخست وزیر ارمنستان: تصمیم ما برای توقف جنگ به موقع بود

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان ارزان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش خبرنگاران، پاشینیان سه شنبه در گفت وگو با شبکه تلویزیونی روسیه1 گفت: این ناکامی عظیم برای ما و فاجعه عظیم و سوگواری عظیم برای از دست رفتن شمار زیادی از مردم است اما باور دارم که ارمنستان و قره باغ باید زندگی نمایند و تقویت شوند.

به گفته نخست وزیر ارمنستان، وی خود را در شرایط پیش آمده مسوول می داند و مسئولیت خود در مسائل را می پذیرد.

وی اضافه کرد: باید در دیدگاه های خود نسبت به مسائل مختلف بازنگری کرد. من می دانم که قبلا اجرای راهکار های دیگر ناممکن بود.

پاشینیان اعلام نمود که اگر توافقنامه صلح قره باغ امضا نمی شد شرایط بدتر و وخیم تر می شد.

نخست وزیر ارمنستان گفت: باید این واقعیت را پذیرفت که ما افتادیم اما به پرتگاه سقوط نکردیم ما بموقع تصمیم به توقف جنگ گرفتیم.

وی خواهان دریافت درس عبرت از شرایط پیش آمده شد و گفت که این رویکرد برای پیشرفت کشور در آینده مهم است.

پاشینیان پیشتر گفته بود که توافقنامه صلح قره باغ برای وی تصمیم بسیار سنگین و دشواری بود.

توافقنامه صلح قره باغ برای تحقق آتش بس کامل و برطرف تمام خصومت ها در منطقه درگیری قره باغ از بامداد 10 نوامبر (امروز سه شنبه) به وقت مسکو به امضای الهام علی اف رئیس جمهوری جمهوری آذربایجان، نیکول پاشینیان نخست وزیر جمهوری ارمنستان و ولادیمیرپوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه رسید.

به گزارش خبرنگاران، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری فدراسیون روسیه بامداد سه شنبه در بیانیه ای گفت: بر اساس توافقنامه امضا شده بین سه طرف، جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان در مواضع خود متوقف و نیروی حافظ صلح فدراسیون روسیه در امتداد خط تماس در قره باغ و جمهوری ارمنستان مستقر می گردد.

همچنین آوارگان و پناهندگان به خاک قره باغ و مناطق مجاور تحت کنترل کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل بر می گردند و تبادل اسرای جنگی، سایر افراد بازداشت شده و اجساد کشته شدگان انجام می گردد.

به همین دلیل کنترل ارتباطات حمل و نقل، با یاری مقامات سرویس مرزبانی روسیه انجام می گردد.

پوتین گفت: ما تصور می کنیم که توافقات اجرا شده شرایط لازم را برای حل و فصل طولانی مدت و تمام عیار بحران در اطراف قره باغ به صورت عادلانه و به نفع ملت های ارمنستان و جمهوری آذربایجان ایجاد خواهد نمود.

وزارت دفاع روسیه هم گفت تا به امروز کار اعزام صلحبانان روسی و تجهیزات لازم برای تحقق آتش بس در منطقه قره باغ توسط 20 فروند هواپیما اجرا شده است.

درگیری های نظامی میان نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان از 6 مهرماه گذشته شروع شده است و برغم این که با دخالت میانجیگران بین المللی سه بار توافق آتش بس میان دو طرف حاصل شده، این درگیری ها بیش از یک ماه بود که همچنان با شدت ادامه داشت.

جمهوری آذربایجان در این مناقشه با تکیه بر اصل حفظ تمامیت ارضی خواهان خاتمه اشغالگری ارمنستان شده و از سوی دیگر طرف ارمنی با استناد به اصل حق مشخص سرنوشت خواهان به رسمیت شناخته شدن حقوق ارامنه در منطقه قره باغ شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 976

به "خبرنگاران نخست وزیر ارمنستان: تصمیم ما برای توقف جنگ به موقع بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نخست وزیر ارمنستان: تصمیم ما برای توقف جنگ به موقع بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید