خبرنگاران کرونا، عیدی مردم به کادر درمان

به گزارش مجله زیتوا، سنندج - خبرنگاران - فروکش کردن تب کرونا ، بازار مهمانی ها و دورهمی های خانوادگی و دید و بازدید عید را گرم کرد، هر روز از عید که گذشت شمار بیماران جدید افزایش یافت و حالا به مرز سه رقمی شدن در روز رسیده است.

خبرنگاران کرونا، عیدی مردم به کادر درمان

به گزارش خبرنگاران، دومین عید کرونایی هم شروع شد، سال قبل و در نوروزوی متفاوت مردم از ویروس جدید ترسیده بودند و روزها را با استرس و نگرانی از ابتلا سپری کردند.

چه بسیار افرادی که روزها از خانه بیرون نیامدند تا مبادا کرونا نفسشان را بگیرد، هشتم اسفند 1398 اولین مورد ابتلا به کرونا در کردستان اعلام عمومی شد و همزمان با آن ترس و دلهره نیز به جان مردم افتاد.

با شیوع کرونا در کشورمان همه جا درگیر ویروسی شد که چهره به چهره و خانه به خانه مهمان ناخوانده شهروندان شد ولی رفته رفته حساسیت ها کمتر و مردم به روزهای عادی زندگی خود برگشتند، محدودیت های قانونی هم برداشته شد تا اقتصاد و معیشت مردم بیشتر از این آسیب نبیند اما بعضی فکر کردند برداشتن محدودیت ها یعنی تمام شدن کرونا و برای همین بار و بنه سفر بستند و دومین نوروز کرونایی را راهی این شهر و آن شهر شدند تا حال و هوایی عوض نمایند ولی عیدی آنان برای کادر درمان تنها افزایش روز به روز بیماران شد، بیمارانی که فکر می کردند به ایمنی رسیده اند و کرونا دیگر تاثیری بر آنها ندارد.

سه موج شدید

کم کم ترس ها فرو ریخت و خیلی ها، دست از جانشان شستند بدون اینکه بدانند پای کرونا را به خانه و زندگی خود باز کردند تا جایی که در یک سال سه موج سخت کردستان را در برگرفت.

کردستان که ماه های آخر سال 1399 را با رنگ آبی و زرد پشت سر می گذاشت، در آخرین روزهای اسفند دیواندره اش نارنجی شد و در تعطیلات عید سقز و بانه هم تغییر رنگ دادند تا بر خلاف رسم و آداب نمودها مهمان پذیر عذر مهمانانان را بخواهد و ملاقات را به فرصتی عاری از کرونا، موکول کند حالا خبر می رسد قروه هم نارنجی شده است.

تنها در یک سال هزار و 101 خانواده کردستانی عزادار عزیزانشان شدند، یعنی در هر روز به طور متوسط سه مرگ بر اثر کرونا در استان ثبت شده است و این غیر از تمامی آنهایی است که بدون آزمایش و بستری در بیمارستان قربانی این ویروس شدند.

حالا نوع جهش یافته کرونا هم وارد کشور شده و بر اساس آخرین اظهارات مسوولان، مرگ و میر ناشی از آن 50 درصد بیشتر از کرونای عادی است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: از ابتدای سال جدید چهار بیمار جان خود را از دست داده اند.

فرزین رضاعی افزود: در روز اول فروردین تعداد بیماران جدید شناسایی شده در استان 65 بیمار بود که این تعداد در روز دوم 96 و در روز سوم به 99 بیمار افزایش یافت و این نشان دهنده سیر صعودی بیماری و زنگ خطر جدی است.

وی افزود: تعداد بیماران بستری در مراکز درمانی هم از 143 نفر در روز نخست نوروز به 152 بیمار در روز سوم عید افزایش یافته است.

خسته اما پرکوشش

نگاهی به روزهای شلوغ کادر بهداشت و درمان نشان می دهد پرستاران در خط مقدم قرار دارند، این افراد طی روزهای اخیر با انبوهی از تماس و مراجعه ها روبرو بوده و هستند چرا که بسیاری از افراد جامعه با کوچک ترین علائم شبیه به کرونا که همان علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا است خواهان انتقال به مراکز درمانی و مراقبت هستند.

پرستارها، ارتباط مستقیمی با بیماران بدحال دارند که خطر ابتلای خود آنها را افزایش می دهد، حالا اگر این پرستار در بخش های ویژه و قرنطینه باشد، خطر بیشتر در کمین اوست، این فرشتگان سفید پوش به نسبت بقیه کادر سلامت کشور در معرض خطر بیشتری هستند.

جانفشانی سپیدپوشان روزهای خاکستری کرونا، از خودگذشتگی های پرستاران، خواندن مجموعه ای از شعرهای ناتمام است چرا که پرستاری از آن دست شغل هایی است که تنها با عشق می توان در آن ماند و ادامه داد اگر چه ورود به این رشته در دانشگاه و پرستاری خواندن مانند دیگر رشته های تحصیلی است و آنچنان تفاوتی ندارد، اما اشتغال به آن و پرستار ماندن تنها به واسطه عشق و علاقه به این حرفه می تواند ادامه پیدا کند.

این روزها مسائل و کاستی ها در بخش پرستاری بسیار است و کمتر کسی از آنها اطلاع دارد پرستاری حرفه ای است که بیشترین شاغلان آن را زنان تشکیل می دهند و به لحاظ سختی و سنگینی کار اساساً با شغل های دیگر قابل مقایسه نیست بسیاری از مادران پرستار، بشدت گرفتار ناهماهنگی های شغلی­ شان با رسیدگی به فرزندان و همسرشان بخصوص در ایام بحران کرونا هستند.

کادر درمان و پرستاری این روزها با شیوع ویروس کرونا بیش از ظرفیت و توان خود در حال خدمات رسانی هستند و با وجود همه خستگی ها، می گویند تا آخر ایستاده اند.

با وجودی که بارها و بارها مسوولان به ویژه در استان کردستان از مردم خواسته اند که در خانه بمانند و در سطح شهر تردد ننمایند اما این روزها میزان ترددهای شهری افزایش یافته و این امر مسوولان، جامعه پرستاری و پزشکی را که بیش از توان خود در مراکز درمانی کوشش می نمایند، نگران نموده است.

آنها دومین عید خود را هم در بیمارستان و در کنار تخت بیماران سپری می نمایند، رحیمی از پرستاران تازه کاری است که همزمان با کرونا کارش را شروع نموده و کادر رسمی نیست.

سال تحویل را در کنار خانواده نبود و عید را به دیدن پدر و مادرش هم نرفت، از او پرسیدم مگر واکسن نزده؟ اما جواب واضح بود، واکسن تا تاثیر کامل چند ماهی وقت دارد و هنوز نمی توان به آن اطمینان داشت و باید چند ماهی از تزریق فاز اول و دوم آن بگذرد.

از دلتنگی هایش که پرسیدم، بغض در گلویش همه جوابی شد که قرار بود بشنوم.

از روزی که با عشق حرفه پرستاری را انتخاب کرد با همه وجودش صبوری را به جان خرید و می دانست روزهایی هست که باید از جانش بگذرد تا جان دیگران به خطر نیفتند.

از دردهای نادیدنی ایام کرونا، روزهایی بود که در بیمارستان عرق خستگی از سرورویشان در آن لباس های مخصوص جاری بود و این سوتر بیرون از بیمارستان، گروهی از مردم بدون توجه به توصیه های بهداشتی، به دل کرونا می زنند و اصلا عین خیالشان نیست که کادر درمان بیشتر ازیک سال است خسته شده و در روزهایی که بیماران امیدی به بهبودی نداشتند، سلامت را به آنان هدیه دادند.

او از مردم عاجزانه می خواهد که توصیه های بهداشتی را جدی بگیرند، این خواسته همه آنهایی است که این روزها جز رنج مریض داری و پرستاری، نگران بحرانی شدن کرونا در استان هستند.

این روزها همه پزشکان و دیگر کادر درمانی خسته هستند، کاش با استفاده از ماسک، رعایت کمی فاصله از هم، خط کشیدن دور دورهمی ها و عمل به توصیه های بهداشتی، کمی از بار گران و سنگینی که به دوش دارند، کم کنیم.

99 بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس در 24 ساعت منتهی به ظهر روز سه شنبه سوم اسفند 1400 در کردستان شناسایی شد.

در حال حاضر 152 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد 67 نفر به سنندج، 30 نفر به سقز ، پنج نفر به مریوان، پنج نفر به قروه ، 10 نفر به بیجار ، هشت نفر به کامیاران ، هفت نفر به دیواندره و 20 نفر به بانه اختصاص دارد.

23 نفر بیمار مبتلا به کرونا در بخش ویژه (آی سی یو) بستری هستند.

از ابتدای شیوع کرونا در کردستان تا به امروز یک هزار و 101 بیمار مبتلا به کرونا در استان جان خود را از دست داده اند که از این تعداد 442 نفر در سنندج، 189 نفر در سقز، 73 نفر در قروه، 70 نفر در کامیاران، 90 نفر در بانه، 63 نفر در دیواندره، 50 نفر در بیجار، 103 نفر در مریوان، 18 نفر در دهگلان و سه نفر در سروآباد جان باخته اند.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1277

به "خبرنگاران کرونا، عیدی مردم به کادر درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرونا، عیدی مردم به کادر درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید