دادگاه عالی انتخاباتی بولیوی: مورالس برنده انتخابات شد

به گزارش مجله زیتوا، دادگاه عالی انتخاباتی بولیوی با اعلام خاتمه شمارش دستی انتخابات جنجالی ریاست جمهوری این کشور، از پیروزی اوو مورالس رئیس جمهور کنونی خبر داده است.

دادگاه عالی انتخاباتی بولیوی: مورالس برنده انتخابات شد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مقام های بولیوی بعد از پنج روز شمارش دستی انتخابات ریاست جمهوری این کشور گفتند که اوو مورالس توانسته با توجه به اختلاف 10 درصدی از رقیب خود، توانسته کار را در همان دور اول انتخابات تمام نموده و بار دیگر رئیس جمهور این کشور گردد.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، طبق اعلام دادگاه عالی انتخاباتی بولیوی با شمارش دستی 99.8 درصد از آرای انتخابات ریاست جمهوری این کشور، اوو مورالس رئیس جمهور کنونی 47.1 درصد آرا را کسب نموده و سهم کارلوس مسا نامزد حزب میانه رو و اصلی ترین رقیب مورالس 36.5 درصد بوده است.

طبق قوانین موجود در بولیوی، برای بردن انتخابات به صورت یک مرحله ای، هر کاندیدا احتیاج به کسب حداقل 50 درصد آرای مردمی یا حداقل 40 درصد آرا به شرطی که اختلافش با رقیب حداقل 10 درصد باشد، دارد.

اوو مورالس اعلامیه دادگاه عالی انتخاباتی بولیوی را خبری خوب خواند و گفت: ما در دور اول پیروز شدیم. اگر مجبور باشیم به دور دوم برویم، این کار را خواهیم کرد.

در روزهای اخیر اعلام نتیجه انتخابات بولیوی جنجال هایی ایجاد نموده است. دادگاه عالی انتخاباتی بولیوی ابتدا طبق آمارهای اولیه و براساس شمارش سریع 84 درصد آراء اعلام نموده بود که مورالس 45 درصد و رقیبش مِسا 38.16 درصد آرا را کسب نموده بودند که در این صورت انتخابات به دور دوم می کشید اما بعد از 24 ساعت از اعلام نتایج اولیه، نتیجه انتخابات از پیشتازی مورالس با اختلاف بیش از 10 درصدی حکایت داشت که این موضوع باعث اعتراضات خیابانی شد و کارلوس مسا هم گفت که این نتایج را به رسمیت نمی شناسد.

وی که در شهر سانتاکروز صحبت می کرد به خبرنگاران گفت: این حکومت یک شرایط غیرممکن درست نموده است و در حال تمسخر رأی مردم است.

اوو مورالس تا کنون سه دوره در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نموده و هر سه بار نیز پیروز شده بود. دور جدید ریاست جمهوری بولیوی از ژانویه 2020 شروع می گردد و در صورت نشست مورالس بر این کرسی، او برای چهارمین دوره متوالی رئیس جمهور می ماند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 آذر 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 248

به "دادگاه عالی انتخاباتی بولیوی: مورالس برنده انتخابات شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دادگاه عالی انتخاباتی بولیوی: مورالس برنده انتخابات شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید