درمان سریع تر کووید-19 با یاری شبیه سازی محاسباتی

به گزارش مجله زیتوا، پژوهشگران انگلیسی در آنالیز جدید خود دریافته اند که شاید بتوان با یاری مدل سازی محاسباتی، به شبیه سازی پروتئین خوشه ای کروناویروس پرداخت تا امکان درمان سریع تر آن فراهم گردد.

درمان سریع تر کووید-19 با یاری شبیه سازی محاسباتی

به گزارش خبرنگاران و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه واریک، دانشمندان مکانیسمی را در تاج کووید-19 یافته اند که می تواند به ارائه درمان های جدید کروناویروس یاری کند و به آزمایش تاثیر درمان های موجود بر انواع جهش یافته آن پرداختند.

این گروه پژوهشی به سرپرستی دانشگاه واریک (University of Warwick)، حرکات شبیه سازی شده در حدود 300 ساختار پروتئین خوشه ای ویروس کووید-19 را با استفاده از روش های مدل سازی محاسباتی مورد آنالیز قرار دادند تا بتوانند اهداف دارویی امیدوارنماینده ای را ارائه دهند.

پژوهشگران از این روش ها استفاده کردند تا انعطاف پذیری و پویایی 287 ساختار پروتئینی مربوط به کروناویروس را که تا به امروز شناسایی شده اند، مدل سازی نمایند. ویروس ها مانند ارگانیسم ها از پروتئین تشکیل شده اند. دانشمندان باور دارند که شاید ارائه یک روش برای مقابله با ویروس، بتواند در تحرک این پروتئین ها مداخله کند.

پژوهشگران، داده های مربوط به نحوه حرکت و تشکیل همه 287 ساختار پروتئینی را در دسترس عموم قرار داده اند تا امکان آنالیز راه های بالقوه درمان را برای دیگران فراهم نمایند.

این گروه پژوهشی، کوشش های خود را بر پروتئین خوشه ای کروناویروس متمرکز کردند که به کروناویروس امکان می دهد تا به آنزیم ACE2 در غشای سلول های انسان متصل گردد و نشانه های کووید-19 را پدید آورد.

پروفسور رودولف رومر (Rudolf Roemer)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: درک نحوه کارکرد این مکانیسم، راه متوقف کردن کروناویروس است و ما نخستین افرادی هستیم که با این پژوهش، کارکرد مکانیسم مورد نظر را مشاهده می کنیم.

وی اضافه کرد: استاندارد طلایی در این مدل سازی از نظر محاسباتی، روشی موسوم به دینامیک مولکولی (molecular dynamics) است. این روش می تواند برای آنالیز پروتئین های عظیم مانند پروتئین خوشه ای کروناویروس، بسیار زمان بر باشد. روش ما بسیار سریع تر عمل می نماید اما ما باید بسیار دقیق تر کار کنیم.

این پژوهش، در مجله Scientific Reports به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1245

به "درمان سریع تر کووید-19 با یاری شبیه سازی محاسباتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان سریع تر کووید-19 با یاری شبیه سازی محاسباتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید