رابط کاربری مغز و رایانه برای توانبخشی بعد از سکته مجوز گرفت

به گزارش مجله زیتوا، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، این رابط کاربری به گونه ای طراحی شده که بخشی از آن به مچ و بازوی دست بسته شده و بخشی دیگر بر روی سر فرد قرار می گیرد.

رابط کاربری مغز و رایانه برای توانبخشی بعد از سکته مجوز گرفت

این رابط کاربری IpsiHand نام دارد و بخشی از آنکه بر روی سر قرار می گیرد، وظیفه ثبت و ضبط فعالیت های مغز را با استفاده از الکترودهای ای ای جی بر عهده دارد. این اطلاعات به صورت بی سیم به مچ بند این ابزار منتقل می گردد.

ساخت این دستگاه حاصل یک دهه کار و فعالیت توسط محققان دانشگاه واشنگتن است. مشهور است که کنترل هر نیمه بدن توسط سمت مخالف مغز انجام می گردد. اما سازندگان این رابط کاربری در سال 2008 کشف کردند سیگنال های مربوط به کنترل حرکات دو سمت راست و چپ بدن را می توان در همان سمت از مغز نیز یافت. اما اگر سمت مخالف مغز به علت سکته آسیب ببیند، سیگنال های یادشده نیز ضعیف می شوند.

این دستگاه با تحریک سیگنال های سمت غیر مخالف مغز کوشش می نماید تا توانبخشی مغز انسان بعد از سکته را ممکن کند. استفاده از دستگاه یادشده در سال 2017 به مدت 12 هفته موجب شد کاربران توان کنترل دستان خود و فرمان دادن به آنها را مجدداً به دست آورند.

دستگاه IpsiHand باید به مدت 12 هفته و 5 بار در هفته به مدت حداقل ده دقیقه در روز مورد استفاده قرار بگیرد. عرضه این محصول به بازار از اواخر سال 2021 شروع می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 خرداد 1400 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1367

به "رابط کاربری مغز و رایانه برای توانبخشی بعد از سکته مجوز گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رابط کاربری مغز و رایانه برای توانبخشی بعد از سکته مجوز گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید