رمزگشایی واشنگتن پست از دلایل برکناری نماینده ویژه امریکا در امور ایران ، هوک مجبور به استعفا شد

به گزارش مجله زیتوا، روزنامه واشنگتن پست در خصوص کناره گیری برایان هوک نماینده ویژه امریکا در امور ایران نوشت: وی به علت شکست سیاست های راهبردی آمریکا در قبال ایران گنار گذاشته شد.

رمزگشایی واشنگتن پست از دلایل برکناری نماینده ویژه امریکا در امور ایران ، هوک مجبور به استعفا شد

به گزارش مجله زیتوا به نقل از ایرنا، پس از کناره گیری هوک و تایید آن توسط مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا، یک مقام سابق دولت این کشور به واشنگتن پست گفت: از برایان هوک خواسته شد استعفا دهد تا به عنوان مقصر سیاست شکست خورده آمریکا در قبال ایران شناخته گردد.

به گفته این مقام پیشین دولت آمریکا که نام آن بیان نشده است، ایران از محدودیت های غنی سازی، ذخیره سازی و ایجاد سیستم تحویل، عبور نموده و با توجه به تمام داده ها، این شرایط بدتر از زمانی است که توافق (هسته ای) صورت گرفت و آن ها اقدامات بد خود را به میزان قابل توجهی افزایش داده اند.

وی اضافه کرد: اگر شما فکر می کنید که این راهبرد موفقیت آمیز بود، پس چرا نماینده ویژه خود را اخراج می کنید.

به نوشته واشنگتن پست، اگرچه ایران از زمان خروج آمریکا از توافق هسته ای، بعضی از تعهدات خود را در خصوص غنی سازی اورانیوم نقض نموده اما هیچ دلیلی برای نزدیک شدن این کشور برای فراوری سوخت هسته ای وجود ندارد و ایران هنوز هم متعهد به نظارت گسترده بین المللی (بر فعالیت های هسته ای) است.

  • استعفای نماینده آمریکا در امور ایران | چه کسی جایگزین هوک می گردد؟

هوک از آگوست (مرداد) سال 2018 به عنوان نماینده ویژه امریکا در امور ایران منصوب شد. پیش از این وی مدیر برنامه ریزی سیاست وزارت امور خارجه آمریکا بود.

پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا با تایید کناره گیری هوک در بیانیه مطبوعاتی اظهار کرد: هوک تصمیم گرفته است تا از نقش خود به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و دستیار ارشد وزیر خارجه جدا گردد.

وی مدعی شد: هوک انتخاب من برای ایران در بیش از 2 سال بود و دستاورد تاریخی در مقابله با ایران کسب کرد. او با موفقیت با ایرانی ها درباره آزادی مایکل وایت و ژیو وانگ از زندان مذاکره کرد.

پمپئو توضیح داد: پس از خاتمه دوره هوک، الیوت آبرامز علاوه بر مسئولیت های خود به عنوان نماینده ویژه در ونزوئلا، سمت نماینده ویژه برای ایران را نیز به عهده خواهد گرفت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 877

به "رمزگشایی واشنگتن پست از دلایل برکناری نماینده ویژه امریکا در امور ایران ، هوک مجبور به استعفا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمزگشایی واشنگتن پست از دلایل برکناری نماینده ویژه امریکا در امور ایران ، هوک مجبور به استعفا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید