روسیه یک جاسوس اوکراینی را به 10 سال زندان محکوم کرد

به گزارش مجله زیتوا، سرویس امنیت فدرال روسیه یک جاسوس اوکراینی را که قصد داشت قطعاتی از سامانه دفاع موشکی اس-300 را خریداری کند، به 10 سال زندان محکوم کرد.

روسیه یک جاسوس اوکراینی را به 10 سال زندان محکوم کرد

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سرویس امنیت فدرال روسیه روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام نمود که یک شهروند اوکراینی به دلیل انجام فعالیت های جاسوسی در این کشور به 10 سال زندان محکوم شد.

این جاسوس که نامش ای وی مارشنکو اعلام شده کوشش داشت قطعاتی از سامانه دفاع موشکی اس-300 را که کلیسترون نامیده می گردد به قیمت 163 هزار دلار خریداری کند.

کلیسترون می تواند فرکانس های رادیویی را از فرکانس های فوق العاده بالا به محدوده مایکرویوو تقویت کند و یکی از کاربردهای آن در سامانه های دفاع موشکی بوده که می تواند هواپیماها و موشک های دشمن را ردیابی کند.

هنوز معین نیست قطعاتی که مارشنکو کوشش داشته بدست بیاورد در نسل جدید سامانه های دفاع موشکی اس-300 نظیر سامانه اس-300V که توسط روسیه استفاده می گردد کاربرد داشته یا آنکه در سامانه های اس-300 قدیمی که اوکراین هنوز از آن استفاده می نماید کاربرد دارد.

سرویس امنیت فدرال روسیه در بیانیه خود اعلام نمود: ما شواهد جامعی بدست آوردیم که ارتباط مارشنکو با سرویس اطلاعاتی اوکراین را ثابت می نماید و اقدام وی با هدف ضربه زدن به امنیت ملی روسیه بوده است.

هنوز معین نیست که سرویس اطلاعاتی اوکراین چگونه می خواست از این قطعات استفاده بکند. مارشنکو قصد قاچاق این قطعات به اوکراین را به وسیله یک شرکت در مقدونیه داشت. چیزی که معین شده این است پولی که سرویس اطلاعاتی اوکراین به مارشنکو برای خرید این قطعات محرمانه پرداخت نموده، توسط مقامات روسیه ضبط شده است.

مارشنکو نخستین جاسوسی نیست که سرویس امنیتی روسیه از زمان وخیم شدن روابط میان مسکو و کی یف پس از رویدادهای سال 2014 در اوکراین بازداشت می نماید.

مقامات روسیه 16 آوریل گذشته نیز الکساندر سوسونیوک کنسول اوکراین در سنت پترزبورگ را به اتهام کوشش برای دستیابی به اطلاعات محرمانه درباره سرویس امنیت فدرال روسیه بازداشت کرد.

مسکو اعلام نمود که اقدام سوسونیوک با شرایط وی به عنوان یک دیپلمات سازگار نبوده و دستور اخراج وی از روسیه را صادر کرد.

از سوی دیگر، در تداوم تنش بین اوکراین با روسیه، وزارت خارجه روسیه دوشنبه بعد از ظهر به وقت تهران به اطلاع اوکراین رساند که یکی از دیپلمات های اوکراینی مستقر در روسیه عنصرنامطلوب شناخته شده است.

وزارت خارجه روسیه به اطلاع سفارت اوکراین رسانده که یکی از اعضای این سفارتخانه عنصر نامطلوب است و تا قبل از یکم ماه مه باید خاک روسیه را ترک کند. این اقدام روسیه واکنشی به تصمیم مشابه اوکراین در روزهای گذشته است.

در بیانیه دستگاه دیپلماسی روسیه آمده است: از این دیپلمات اوکراینی خواسته شده تا 30 آوریل روسیه را ترک کند.

این وزارتخانه افزوده که به کی یف هشدار داده شده است که در صورت ادامه اقدام های خصمانه علیه کارمندان و ماموریت های دیپلماتیک و کنسولی روسیه در اوکراین، مسکو اقدامات بعدی انجام خواهد داد.

وزارت خارجه روسیه چندی قبل اعلام نمود مسکو حق اخراج یک دیپلمات اوکراینی را در واکنش به اقدام اخیر کی یف در عنصر نامطلوب خواندن یکی از کارکنان سفارت روسیه محفوظ می دارد.

اوکراینی ها در روزهای گذشته روسیه را به استقرار نیروهای نظامی در اطراف مرزهای مشترک متهم نموده و مدعی شدند جدایی طلبان تحت حمایت روسیه به صورت سیستماتیک، آتش بس در شرق اوکراین را نقض می نمایند.

این در حالی است کی یف چندی پیش یاری نظامی چند صد میلیون دلاری از آمریکا شامل خودروهای زرهی، پهپاد و موشک های ضد تانک دریافت نموده و مشغول انباشت آنها در نزدیکی مرز روسیه است. آخرین اخبار از کاهش تنش در مرزهای روسیه با اوکراین حکایت دارد.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1341

به "روسیه یک جاسوس اوکراینی را به 10 سال زندان محکوم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه یک جاسوس اوکراینی را به 10 سال زندان محکوم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید