ضدعفونی کردن خانه و محل کار از کرونا

به گزارش مجله زیتوا، از آنجا که ویروس کرونا حداقل 2 تا 3 روز بر روی سطوح مختلف زنده می ماند، بنابراین رعایت نکات بهداشتی و پاکسازی سطوح منزل و محل کار در برابر کرونا امری لازم است.

ضدعفونی کردن خانه و محل کار از کرونا

جهت دریافت خدمات پتینه کاری سقف با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از مشرق ،این روزها دغدغه افراد پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا است. ویروس کرونا اواخر سال 2019 میلادی در چین شیوع پیدا کرد و به سرعت بیشتر کشورهای دنیا از جمله ایران را درگیر کرد. این ویروس با علائم سرماخوردگی ظاهر می گردد و در مدت کوتاهی به ریه ها حمله می نماید و سبب بروز مسائل تنفسی می گردد. مسأله ای که ترس از این ویروس را بالا برده است، سرعت انتقال و شیوع آن است. ویروس کرونا از ویروس های مقاومی است که طول عمر به نسبت بالایی دارد؛ از آنجا که ویروس می تواند حداقل 2 تا 3 روز بر روی سطوح مختلف مانند سطوح فلزی، چوبی، پلاستیکی زنده بماند، رعایت نکات بهداشتی و پاکسازی سطوح منزل و محل کار در برابر کرونا امری لازم است.

یکی از راه های مقابله با شیوع بیشتر ویروس کرونا رعایت بهداشت فردی و اجتماعی است. بارها و بارها در شبکه های اجتماعی و رسانه ها گفته شده که دست ها به صورت مرتب شسته شوند و یا هنگام عطسه و سرفه حتماً از دستمال استفاده گردد. در ادامه سلسله گزارش های نحوه مقابله و پیشگیری از کرونا در این گزارش شما را با نحوه ضدعفونی کردن وسایل عمومی و خانه برای پیشگیری از انتقال کرونا آشنا می کنیم.

ضدعفونی کردن خانه برای مقابله با ویروس کرونا

گاهی اوقات مجبور هستیم به بیرون از خانه مراجعه کنیم، مثل خرید کردن، کارهای بانکی در شرایطی مثل الان که ویروس کرونا به شدت شیوع پیدا نموده است باید بعد از برگشت به خانه بلافاصله وسایل را ضدعفونی کنیم.

مواد غذایی که از سوپرمارکت و یا فروشگاه های زنجیره ای خریداری می کنید در معرض آلودگی و میکروب واقع شده است، بعد از خرید بسته های مواد غذایی مثل ماکارونی، بطری شیر، رب گوجه را با یک دستمال آغشته به مواد ضدعفونی، تمیز کنید و بعد در یخچال و کابینت قرار دهید.

میوه و سبزیجات را نیز قبل از قرار دادن در یخچال شسته و ضدعفونی کنید، محیط سرد و تاریک یخچال و فریزر محل خوبی برای ماندگاری ویروس کرونا است. در این مدت پلاستیک مواد غذایی را دور بریزید.

دستگیره درب خانه را حتماً تمیز کنید، دستگیره درب ورودی یکی دیگر از کانون های اصلی ویروس کرونا در محیط منزل است. به این دلیل که هر زمان که وارد خانه شدید، دست های کثیف خود را روی آن ها قرار می دهید. یک بسته از دستمال مرطوب ضد ویروسی (پد الکل) را در کنار درب قرار دهید تا مطمئن شوید که مرتباً بعد از باز کردن درب، دستگیره را تمیز می کنید.

ضدعفونی کردن آشپزخانه را فراموش نکنید

آشپزخانه یکی دیگر از مکان هایی است که ممکن است ویروس کرونا در آن گسترش یابد. هر سطحی که در حین پخت غذا لمس می گردد، می تواند ویروس را منتقل کند. بنابراین حتماً همه وسایل آشپزخانه (ظروف، قاشق و چنگال، لیوان و موارد دیگر) و میز ناهارخوری را به طور مرتب با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید تا عاری از ویروس شوند.

سطل زباله ها محله تجمع ویروس کرونا

سطل زباله را مرتب خالی کنید آن را نیز ضدعفونی کنید. سعی کنید با لباس های بیرون روی تخت و یا مبل نشینید. برای ضدعفونی کردن خانه از مواد شوینده آنتی باکتریال بهره ببرید.

برای شستشوی لوازم پرکاربرد، انواع سطوح خانه و آشپزخانه، ریموت کنترل های لوازم الکترونیکی، تلفن های رومیزی و همه آنچه بین افراد به صورت مشترک استفاده می گردد، حتماً از مواد شوینده ضدعفونی کننده بهره ببرید؛ تا ضمن از بین بردن باکتری ها و میکروب زدایی سبب انتقال ویروس و انواع میکروب از فردی به فرد دیگر نشوند.

شستشوی ملحفه ها، روتختی و روبالشی ها را فراموش نکنید

احتمالاً خوب می دانید که حوله ها، ملحفه ها و رویه بالش ها بهترین مکان برای محل زندگی ویروس ها هستند. در طول دوره بیماری خودتان یا یکی از اعضای خانواده و با ورود باکتری ها و حتی پس از آن برای از بین بردن ویروس ها باید آن ها را با آب گرم و مواد شوینده ضدعفونی کننده شسته و ضدعفونی کنید.

اگر یکی از نزدیکان شما علائم ویروس کرونا و یا آنفلوآنزا را دارند، لباس های فرد را جدا بشویید و بعد ماشین لباسشویی را نیز ضدعفونی کنید. برای ضدعفونی کردن ماشین لباسشویی کافی است اجازه دهید ماشین لباسشویی را خالی کنید، سپس با سفیدکننده و آب گرم بشویید و ضدعفونی کنید؛ بنابراین باید نسبت به ضدعفونی کردن این نقاط حساسیت به خرج دهید. برای ضدعفونی کردن سطوح می توانید از ترکیب زیر بهره ببرید.

5 قاشق غذاخوری وایتکس را در یک لیتر آب سرد مخلوط کنید، محلول را روی سطح اسپری کنید و با یک دستمال تمیز فقط به صورت رفت روی سطح بکشید و سطح را ضد عفونی کنید. دقت کنید اصلا نباید به صورت رفت و برگشت بکشید. دستمال را بعد از استفاده در هر سطح با همین محلول بشویید و برای سطوح دیگر بهره ببرید. رطوبتی که از محلول ضدعفونی روی سطح باقی می ماند را با دستمال خشک نکنید، اجازه دهید خود به خود خشک گردد. دقت کنید که محلول حتماً باید با آب سرد درست گردد و نه آب گرم، آب گرم خاصیت گندزدایی و ضدعفونی محلول را از بین می برد.

حمام و سرویس بهداشتی باید مرتب ضدعفونی شوند

حمام و سرویس بهداشتی، روشویی دستشویی، توالت فرنگی در تماس مستقیم با افراد هستند، بنابراین باید تمیز و ضدعفونی شوند. برای ضدعفونی کردن حمام و سرویس بهداشتی می توانید از شوینده های مخصوص سرویس بهداشتی بهره ببرید. تمیز و ضدعفونی کردن دیوار و کاشی ها، کف و سر دوش فراموش نگردد. از مایع دستشویی به جای صابون برای شستن دست ها بهره ببرید. دستمال توالت را در یک محفظه مناسب قرار دهید.

ضدعفونی کردن محیط کار برای مقابله با ویروس کرونا

بنا به شغلی که دارید روزانه با افراد زیادی در ارتباط هستید و در این شرایط ویژه که ویروس کرونا در ایران شیوع پیدا نموده است باید نسبت به تمیز و ضدعفونی کردن محیط کار برای حفظ سلامتی خود و اطرافیان دقت زیادی به خرج دهید. فرقی نمی نماید شما راننده تاکسی هستید و یا فروشنده و یا حتی کارمند، ویروس ممکن است هر جا در کمین شما باشد.

قبل از هر چیز شستن دست ها نباید در محیط کار فراموش گردد. وسایل و سطوحی که با آن ها مرتب در ارتباط هستید را با محلول الکلی 70 درصد ضدعفونی کنید. میز کار و کیبورد و موس، اتوماتیک از وسایلی هستند که از آن ها استفاده زیادی می گردد. مقداری محلول روی میز کار اسپری کنید و با یک دستمال تمیز فقط به صورت رفت، میز را تمیز کنید. با توجه به محدودیت در محیط کار برای تمیز و ضدعفونی کردن می توانید از دستمال یکبار مصرف حوله ای بهره ببرید.

در این مدت از لیوان شخصی بهره ببرید

برای تمیز و ضد عفونی کردن کیبورد، دستمال را آغشته به محلول ضدعفونی کنید، دقت کنید که دستمال بیش از حد خیس نگردد. سپس روی کیبود و موس را تمیز کنید. فراموش نکنید که سیستم را برای ضدعفونی کردن خاموش کنید. بین دکمه های کیبورد و درزها را می توانید با یک گوش پاک کن آغشته به محلول ضدعفونی تمیز کنید. ضد عفونی کردن تلفن را نیز فراموش نکنید، برای ضدعفونی کردن تلفن نیز مانند تمیز کردن موس و کیبورد عمل کنید.

دستگیره های در، پنجره، کمد و کلیدهای برق در تماس با افراد است و امکان آلوده شدن آن ها به ویروس کرونا بالا است؛ بنابراین باید این نقاط نیز مرتب تمیز و ضدعفونی شوند. سطل زباله اتاق کار نیز باید مرتب خالی گردد.

در این مدت از لیوان شخصی بهره ببرید و قبل از هر بار استفاده تمیز بشویید. سعی کنید در حین کار تنقلات مصرف نکنید، قبل از خوردن حتماً دست ها را بشویید.

علاوه بر ضدعفونی کردن محیط کار و خانه وسایلی که در طول روز از آن ها استفاده می کنید، مثل موبایل، سوییچ با محلول الکل ضدعفونی کنید.

منبع: فارس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 آبان 1399 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 967

به "ضدعفونی کردن خانه و محل کار از کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضدعفونی کردن خانه و محل کار از کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید