ظریف: ترامپ به دلایل شخصی از برجام خارج شد

به گزارش مجله زیتوا، به گزارش خبرنگاران، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با خبرگزاری برناما مالزی، ضمن درخواست از طرف های اروپایی برجام برای پایبندی کامل به این توافق هسته ای گفت: ایران به همان اندازه دیگر اعضای برجام، به توافق (هسته ای) پایبند خواهد ماند.

ظریف: ترامپ به دلایل شخصی از برجام خارج شد

او ادامه داد: ما آماده گفتگو و رایزنی با دیگر طرف ها در خصوص بهترین شیوه اجرای این توافق هستیم. ما با اروپا برای یافتن راهی برای عمل به تعهداتشان ذیل برجام گفتگو می کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در گفتگو با این خبرگزاری در حین سفر یک روزه خود به مالزی بر عدم مذاکره مجدد ایران درباره برجام شرح داد: اگر آن ها (4+1) برای پایبندی به تعهداتشان، نیاز به تعامل با آمریکا دارند، مسئله ای است که به آن ها مربوط می شود و ایران هیچ نقشی در آن ندارد.

وزیر خارجه ایران همچنین گفت: ما برای بیش از دو سال، گفتگوهای مفصلی با آمریکا داشتیم و به نتیجه رسیدیم؛ که (این نتیجه) 159 صفحه بود. (برجام) یک توافق جدی است، (که شامل) تمامی جنبه های موضوع هسته ای و همچنین تمامی جنبه های تحریم های آمریکا علیه ایران می شود.

ظریف شرح داد: علی رغم پایبندی ایران، روسیه و چین به برجام، پایبندی دیگر طرف های این توافق هسته ای (انگلیس، فرانسه، آلمان) قابل مشاهده نیست یا اینکه آن ها پس از خروج یکجانبه سال گذشته آمریکا از برجام، اراده سیاسی برای پایبندی به این توافق هسته ای ندارند.

او با اشاره به اینکه وزیر خارجه آمریکا درباره بهانه خروج آمریکا از برجام که مسئله موشکی ایران بود، گفت: این موضوعات بخشی از توافق نیست. ما در زمینه موضوع هسته ای به توافق رسیدیم، ما باید برنامه هسته ای خود را محدود می کردیم و همچنین موافقت کردیم که اگر به پیشرفت هایی در زمینه اجرای توافق هسته ای دست پیدا کنیم، اعتماد برای حرکت به سوی موضوعات دیگر به وجود خواهد آمد؛ اما آمریکا مغلوب گردید و نمی تواند تعهد و پایبندی به توافق هسته ای را به موضوعات دیگری مشروط کند که در توافق وجود ندارد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین خروج آمریکا از برجام را به واسطه دلایل شخصی ترامپ دانست و اعلام کرد: ترامپ، میراث اوباما (رئیس جمهوری سابق آمریکا) را دوست ندارد. او فقط به واسطه دلایل شخصی و نه به دلایل مهم، خواستار خروج از توافق هسته ای است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 مهر 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 59

به "ظریف: ترامپ به دلایل شخصی از برجام خارج شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: ترامپ به دلایل شخصی از برجام خارج شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید