فارین پالیسی: عراق تکه گمشده سیاست خاورمیانه ای آمریکاست

به گزارش مجله زیتوا، یک نشریه آمریکایی در مطلبی به اهمیت عراق در سیاست خاورمیانه ای واشنگتن اشاره نموده است.

فارین پالیسی: عراق تکه گمشده سیاست خاورمیانه ای آمریکاست

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، فارین پالیسی در گزارشی درباره صندلی عراق در سیاست خارجی آمریکا نوشت: در هفده سال گذشته بخش زیادی از صندلی ایالات متحده در دنیا متاثر از حضورش در عراق بوده است. در طول این سال ها نیروهای آمریکایی به دستور روسای جمهور ایالات متحده همیشه در حال ورود و خروج از این کشور بوده اند. ایالات متحده می تواند با پشتیبانی سیاسی و مالی به شکل گیری تکثر سیاسی و نظام بازار آزاد در عراق یاری کند یعنی همان چیزهایی که در موقعیت جاری، خاورمیانه به سختی به آنها نیازمند است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

آمریکا قرار است تا پایان سال جاری نیروهایش در عراق را از 5200 به 3000 نفر کاهش دهد. مهم نیست چه کسی پیروز انتخابات می گردد، به نظر نمی رسد که شمار نیروها دوباره افزایش یابند. بنابراین تهدید شکل گیری یک گروه تروریستی بین المللی در منطقه بی ثبات خاورمیانه دور از انتظار نخواهد بود.

فارین پالیسی نوشته است: دلایلی برای ادامه حضور واشنگتن در عراق وجود دارد. از زمان شکل گیری یک ائتلاف دنیای برای نابودی رژیم صدام حسین در سال 2003، ایالات متحده همچنان از نفوذی قابل ملاحظه در کشوری برخوردار است که اصلی ترین پایگاه راهبرد آمریکایی در خاورمیانه محسوب می گردد.

عراق با کشورهای ایران، ترکیه، اردن، کویت، سوریه و عربستان سعودی مرز مشترک دارد. به علاوه، عراق یکی بزرگترین ذخایر هیدروکربوری دنیا را در اختیار دارد که جریان آزاد آن برای رشد اقتصاد دنیای در سال های پیش رو لازم است.

به نوشته فارین پالیسی، بسیاری از عراقی ها بر این باورند که ایالات متحده می تواند به یاری آنها بیاید تا سال ها بی ثباتی، درگیری های داخلی و فساد را به پایان برسانند. عراق نه تنها به خاطر پتانسیل های مالی و راهبردی اش، بلکه به خاطر ایران نیز برای ایالات متحده مهم است. وقتی واشنگتن تحریم های ایران را افزایش داد ایران فشارش بر عراق را بیشتر کرد. واشنگتن اگر امیدوار به محدود کردن شبکه شبه نظامیان ایران است باید آنرا از گذر عراق دنبال کند.

این نشریه آمریکایی در پایان مدعی شده است: هم ترامپ و هم بایدن تمایل دارند تا با ایران به توافق برسند. سرشت چنین توافقی بر عراق نیز تاثیر می گذارد. بسیاری از عراقی ها از اینکه دولت بایدن بدون مهار برنامه های ایران و نمایندگان آنها در عراق به توافق هسته ای با ایران برگردد، هراس دارند. همچنین آنها می ترسند که دولت دوم ترامپ به هر قیمتی دست به توافق با ایران بزند بدون اینکه سرنوشت عراق را در نظر بگیرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1011

به "فارین پالیسی: عراق تکه گمشده سیاست خاورمیانه ای آمریکاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارین پالیسی: عراق تکه گمشده سیاست خاورمیانه ای آمریکاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید