قاید صالح : انتخابات ریاست جمهوری الجزایر را نمی توان به تاخیر انداخت

به گزارش مجله زیتوا، رئیس ستاد مشترک ارتش الجزایر گفت: شرایط کشور به گونه ای است که نمی توان انتخابات ریاست جمهوری را بیش از این به تاخیر انداخت. این انتخابات باید در سریع ترین زمان ممکن برگزار گردد.

قاید صالح : انتخابات ریاست جمهوری الجزایر را نمی توان به تاخیر انداخت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، به دنبال اعتراضات مردمی عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور 92 ساله الجزایر مجبور شد، اواسط فروردین ماه سال جاری از قدرت کناره گیری کند. به دنبال این استعفا عبدالقادر بن صالح به عنوان رئیس جمهور موقت معین شد اما بحران سیاسی در الجزایر ادامه یافت. احزاب و گروه های سیاسی الجزایری که از حمایت گسترده مردم این کشور برخوردارند، معتقدند عناصر وابسته به نظام بوتفلیقه باید از قدرت کنار بروند و ساختار نظام سابق برچیده گردد و دولت انتقالی تاسیس و ساختار سیاسی نوینی پایه گذاری گردد. در مقابل، احزاب سیاسی قرار دارند که از حمایت ارتش برخوردارند. این طیف معتقد به تشکیل دولت انتقالی نیست و برساختار دولت و قانون اساسی کنونی الجزایر تاکید دارند . طیف مزبور برای سرانجام دادن به بحران انتخابات ریاست جمهوری تشکیلاتی به نام گفت وگو ملی تاسیس نموده که تاکنون موفقیت چندانی به همراه نداشته است.

رئیس ستاد مشترک ارتش الجزایر که برای بازدید از یک مرکز نظامی به استان بورقله واقع در شرق این کشور رفته بود، در جمع نظامیان الجزایری در مورد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گفت: شرایط کشور به گونه ای است که نمی توان انتخابات را بیش از این به تاخیر انداخت. این انتخابات باید در سریع ترین زمان ممکن برگزار گردد.

سرلشکر احمد قاید صالح با بیان اینکه الحزایر در شرایط حساسی به سر می برد، گفت: بعضی احزاب سیاسی خواستار مذاکره مستقیم با ارتش هستند. آنها تجربه بعضی کشورهای منطقه (سودان) را در تعامل با بحران ها برای خود الگو قرار داده اند.

به گزارش خبرگزاری الجزایر، وی با بیان اینکه ارتش رابطه قوی با مردم دارد، گفت: ارتش به خواسته مردم پاسخ مثبت داد و توطئه های دشمنان را خنثی کرد. اکنون به دشمنان می گویم مردم الجزایر به خوبی می توانند از خود دفاع و امنیت کشورشان را حفظ نمایند.

قاید صالح با تاکید بر پایبندی ارتش به قانون اساسی کنونی الجزایر گفت: ما ایمان داریم پایبندی به قانون اساسی سبب حفظ کشور و دولت است و ارتش همراه خواست ملت است که خواستار برگزاری هر چه سریع تر انتخابات هست.

رئیس ستاد مشترک ارتش الجزایر هفته گذشته با تاکید بر برگزاری زودهنگام انتخابات پیشنهاد داده بود انتخابات ریاست جمهوری 15 سپتامبر(24 شهریور ماه) برگزار گردد. دانشجویان الجزایری با برپایی تظاهرات به این سخن واکنش سرلشکر قاید صالح نشان دادند و با برگزاری انتخابات در سایه باقی ماندن عناصر وابسته به نظام بوتفلیقه در ساختار قدرت مخالفت کردند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 مهر 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 62

به "قاید صالح : انتخابات ریاست جمهوری الجزایر را نمی توان به تاخیر انداخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قاید صالح : انتخابات ریاست جمهوری الجزایر را نمی توان به تاخیر انداخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید