محدودیت های جدید ترامپ درباره صدور ویزای کار و گرین کارت

به گزارش مجله زیتوا، رئیس جمهور آمریکا صدور ویزای کار را محدود و صدور گرین کارت را تا خاتمه 2020 به دلیل آسیب های وارده به اقتصاد ممنوع کرد.

محدودیت های جدید ترامپ درباره صدور ویزای کار و گرین کارت

به گزارش خبرنگاران، عصر ایران به نقل از بی بی سی نوشت: ترامپ می گوید ممنوعیت های جدید به ایجاد اشتغال در دوران رکود اقتصادی ناشی از کرونا کمک خواهد کرد اما منتقدان ترامپ می گویند او با استفاده از شرایط بعد از همه گیری کرونا، تلاش در گسترش سیاست های ضدمهاجرتی خود دارد. او چندی پیش فرایند بررسی گرین کارت ها را هم تا خاتمه سال جاری میلادی متوقف کرده بود.

کارگران ماهر بخش فناوری، کارگران ساده و فصلی صنایع مختلف به غیر کارگران اساسی بخش کشاورزی، دانشجویان و حتی مدیران اجرایی ارشد هم شامل محدودیت های جدید خواهد شد. کاخ سفید روز (دوشنبه 22 ژوئن) به هنگام اعلام این اقدام جدید که قرار است فعلا تا خاتمه سال 2020 ادامه یابد، شرح داد که انتظار دارد این کار 525 هزار نفر را تحت تاثیر قرار دهد.

این تعداد شامل 170 هزار نفری هم که در انتظار دریافت گرین کارت (اقامت دائم) خود بودند می شود. ترامپ ماه آوریل گذشته و همزمان با فراگیری ویروس کرونا در ایالات متحده دستور توقف بررسی تقاضاهای گرین کارت را صادر کرد. دستور ماه آوریل ترامپ تا روز دوشنبه اعتبار داشت اما او در فرمانی جدید این محدودیت ها را تا خاتمه سال 2020 تمدید کرده است. هرچند اعلام شده دارندگان فعلی این نوع ویزاها شامل دستور جدید نخواهند شد.

ویزای اچ-1-بی که معمولا برای متخصصان هندی تکنولوژی و خانواده های آنها صادر می شد، شامل این دستور جدید می شود. منتقدان این نوع ویزا می گویند صدور آن باعث شده کمپانی های مانند سیلیکون ولی در (سانفرانسیسکو) که اکثرا روی فناوری اطلاعات کار می کنند منابع انسانی خود را با آوردن کارمندان ارزان از خارج آمریکا تامین کنند. این نوع ویزا در حال حاضر از طریق قرعه کشی اعطاء می شود اما دولت آقای ترامپ پیشنهاد کرده که این روش با اعطای این فرصت های شغلی با حقوق و مزایای بالا جایگزین شود تا متقاضیان متخصص داخل خاک آمریکا هم جذب شوند.

آن طور که گزارش شده سال گذشته 225 هزار نفر برای دریافت ویزای اچ-1-بی تقاضا داده بودند تا بلکه یکی از 85 هزار برنده آن باشند.

ویزای نوع اچ2بی که ویژه کارگران فصلی است هم شامل این محدودیت جدید می شود. کارگران هتل ها و بخش خدمت کاری از متقاضیان این نوع ویزا هستند. هر چند کاخ سفید اعلام کرده کارگران بخش کشاورزی یا کارگران فصلی بخش فرآورده های غذایی و متخصصان بخش بهداشت و سلامت شامل این محدودیت نخواهند شد.

ویزای جی-1 که معمولا کوتاه مدت است شامل دانشجویان و یا کسانی که در ازای کمک به امور خانه و بچه داری مقیم خانه کارفرما می شوند. مدرسان و محققان دانشگاهی از این محدودیت مستثنی شده اند و گفته شده امکان تقاضا برای پذیرش ویژه و استثناء قایل شدن هم در این دستور پیش بینی شده است.

ال-ویزا که ویژه مدیران و کارگران کلیدی گروه های تجاری و تولیدی چندملیتی بود هم در دستور جدید دیده می شود.

بیشتر بخوانید:

بولتون علت لغو حمله ترامپ به ایران را فاش کرد

ترامپ: بولتون کاملا بی کفایت و دروغگو است

  • واکنش ها چه بوده؟

مارک کریکوریان مدیر مرکز مطالعات مهاجرت که از نهادهای لابیگر حامی محدودیت مهاجرت است به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: این یک اقدام برجسته از سوی دولت ترامپ برای محافظت از فرصت های شغلی داخل آمریکا است. اما در مقابل انجمن دفاع از آزادی های مدنی آمریکا این اقدام را بهره کشی از شرایط جاری مربوط به شیوع کرونا می داند و گفته دولت ترامپ به دنبال زیر و رو کردن قانون مهاجرت، آن هم بدون نیاز به تصویب کنگره است. این محدودیت های جدید همچنین از سوی مدیران و صاحبان صنایع هم با انتقاد روبه رو شده است.

اتاق بازرگانی آمریکا در نامه ای که این ماه منتشر کرد، نوشت: همزمان با تلاش بازار و گروه های صنعتی برای بازگشت به شرایط قبل از شیوع کرونا، باید اطمینان حاصل کرد که صنایعَ به نیروی انسانی مورد نیاز خود دسترسی دارند. این نهاد غیردولتی حامی صنایع و کارخانه ها در بیانیه خود نوشت: به همین لحاظ، بسیار حیاتی است که صنایع و کارخانجات به استعدادهای داخلی و بین المللی دسترسی داشته باشند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 شهریور 1399 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 812

به "محدودیت های جدید ترامپ درباره صدور ویزای کار و گرین کارت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محدودیت های جدید ترامپ درباره صدور ویزای کار و گرین کارت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید