مصاحبه ، سناتور ایالتی: هیچ مدرکی درباره دخالت ایران در حمله به عربستان وجود ندارد

به گزارش مجله زیتوا، یک سناتور ایالتی آمریکا بر این باور است که هیچ گونه سند و مدرک قابل استنادی درباره دخالت ایران در حمله پهپادی اخیر به تأسیسات نفتی عربستان سعودی وجود ندارد.

مصاحبه ، سناتور ایالتی: هیچ مدرکی درباره دخالت ایران در حمله به عربستان وجود ندارد

ریچارد اچ بلک سناتور جمهوریخواه ایالت ویرجینیا در مصاحبه با خبرنگاران تأکید کرد: هیچ شواهد معتبر و قابل استنادی مبنی بر دخالت ایران در حمله پهپادی اخیر به تأسیسات نفتی عربستان وجود ندارد و این حملات یک خسارت و ضربه بزرگ به وجهه و اعتبار محمد بن سلمان ولیعهد سعودی بوده است.

وی در ادامه عربستان سعودی را به یک بچه مدرسه ای قلدر تشبیه کرد که زمانی که از یک دختر کوچک مشت می خورد و بینی اش خون آلود می شود، گریه می کند.

این سناتور آمریکایی گفت: نومحافظه کاران همواره ایران را به دخالت در حملات به اهداف سعودی متهم می کنند زیرا آنها رؤیای آغاز یک جنگ جدید در خاورمیانه را در سر می پرورانند.

متن مصاحبه خبرنگاران با ریچارد بلک به شرح زیر است:

سؤال: جنگ سعودی علیه یمن در بیش از 4 سال گذشته جان بیش از 10 هزار غیرنظامی را گرفته است. نیروهای مسلح یمن روز شنبه حملات پهپادی تلافی جویانه ای را علیه عربستان سعودی انجام دادند و تأسیسات نفتی سعودی را هدف قرار داده اند، نظر شما درباره این حملات مخرب چیست؟

پاسخ: عربستان سعودی از بمباران ظالمانه و حملاتی به واسطه مزدوران سودانی استفاده کرده است تا مردم یمن را مجبور به پذیرش یک رژیم دست نشانده کند. آنها تصور می کردند که می توانند با حوثی ها دست و پنجه نرم کرده و آنها را به زانو درآورند ولی اشتباه فکر می کردند. حمله پهپادی موجب متوقف شدن نیمی از تولید نفت عربستان شد. این یک پیروزی بزرگ برای حوثی هاست و یک شکست و خسارت بزرگ برای پرستیژ محمد بن سلمان ولیعهد سعودی.

سؤال: سخنگوی ارتش یمن نسبت به حملات بیشتر هشدار داده است مگر اینکه رژیم سعودی تجاوز علیه این کشور را متوقف کند، آیا تصور می کنید ارتش یمن حق دفاع از خاک و تمامیت ارضی این کشور در برابر ریاض را دارد؟

پاسخ: عربستان از مقاومت یمن در برابر تجاوزش به این کشور، به شدت ناراحت و خشمگین است. سعودی مثل یک بچه مدرسه ای قلدر است که زمانی که یک دختربچه مشتی به صورتش می زند و بینی اش خونین می شود، تنها گریه می کند. عربستان سعودی سالهای سال مردم یمن را به خاک و خون کشیده است. آنها با استفاده از تسلیحات آمریکایی و مزدوران سودانی، این اقدامات را بدون عواقب انجام داده اند. اکنون آنها با بخشی از تبعات اقدامات خود روبه رو شده اند و نمی توانند آن را تحمل کنند. آنها در حال تجربه بخشی از درد و رنج هایی هستند که به همسایگان خود وارد کرده اند.

سؤال: ترامپ رئیس جمهور آمریکا در گفتگوی تلفنی به ولیعهد سعودی گفته است که ایالات متحده آماده کمک به ریاض برای دفاع از امنیت خود پس از این حملات است. پامپئو وزیر خارجه آمریکا نیز ایران را به خاطر این حمله سرزنش کرده است، ولی کریس مورفی سناتور دموکرات و عضو کمیته روابط خارجی سنا، اظهارات پامپئو درباره عاملان اصلی دخالت در این حمله را محکوم کرده است. مورفی نوشته است این یک ساده انگاری غیرمسئولانه است. سعودی ها و یمنی ها در جنگ هستند. شما چه فکر می کنید؟ چرا کاخ سفید اقدامی برای توقف کشتار انسان های بیگناه توسط سعودی انجام نمی دهد؟.

پاسخ: به محض آنکه عربستان سعودی و امارات، خاک یمن را ترک کنند، جنگ خاتمه خواهد یافت. یمنی ها دلیلی برای دنبال کردن جنگ فراتر از مرزهای خود ندارند، وقتی که جنگ علیه خودشان خاتمه یابد. سعودی ها و اماراتی ها با هدف منصوب کردن منصور هادی به عنوان رئیس جمهور، به یمن حمله کرده اند. ولی هادی یک عروسک خیمه شب بازی دست نشانده است که هیچ گونه محبوبیتی ندارد. او حتی در یمن هم زندگی نمی کند. سعودی ها و اماراتی ها در رفاه و آسایش بی حدوحصری زندگی می کنند، در حالی که کارخانه های تصفیه آب یمن را بمباران می کنند تا بیماری و مرگ بین یمنی ها گسترش پیدا کند. آنها به خاطر استفاده از بمب های هوشمند بدنام و رسوا شده اند، تا بتوانند با استفاده از این بمبها جشن های عروسی، مراسم تدفین، اتوبوس های مدرسه بچه ها را هدف قرار دهند. جنگ آنها علیه یمنی ها به طور گسترده ای یک جنایت جنگی علیه انسانها تلقی می شود. رویترز به نقل از سازمان ملل گزارش داده است که آمریکا، فرانسه و بریتانیا احتمالاً در جنایات جنگی یمن، همدست هستند. هیچ سند و مدرک معتبر و قابل اتکایی درباره دخالت ایران در این حملات وجود ندارد، ولی محافظه کاران همواره ایران را سرزنش می کنند چرا که به دنبال رؤیای آغاز یک جنگ جدید در منطقه هستند، با این حال، مردم آمریکا از جنگ های خاورمیانه خسته شده اند و از سیاست های آمریکا در قبال حمایت از رژیم سعودی به تنگ آمده اند.

سؤال: چرا غرب در قبال مسئله حقوق بشر در عربستان سعودی و جنگ مرگبار یمن سکوت کرده است؟

پاسخ: غرب به عربستان سعودی برای کمک به آمریکا با هدف کنترل ارز جهانی از طریق دلارهای نفتی متکی است. در دهه 1970 میلادی، عربستان سعودی موافقت کرد تا همه فروش نفت خود را با دلار آمریکا تسویه کند، در مقابل، آمریکا نیز حمایت نظامی از سعودی ها به عمل آورد. سیستم دلار نفتی موجب شد تا دلار آمریکا به ارز اصلی در ذخایر جهانی تبدیل شود. این مسئله به آمریکا اجازه می دهد تا کسری تجاری خود را همچنان حفظ کند و هژمونی خود بر اقتصاد جهانی را گسترش دهد. علی رغم این مقررات مهم در زمینه دلار نفتی، مواضع خصمانه کنندگان کنگره آمریکا نسبت به عربستان سعودی، به شدت رو به افزایش است. آگاهی نسبت به نقش عربستان سعودی در اجرای حملات 11 سپتامبر 2001 که موجب مرگ بیش از 3 هزار آمریکایی در برج های دوقلو و پنتاگون شد، رو به افزایش است. در سال 2016 میلادی، کنگره طرح وتوشده از سوی رئیس جمهور آمریکا را که خانواده های قربانیان را قادر می کرد تا از عربستان سعودی به خاطر مشارکت در این جنایت هولناک و خونین، در دادگاه های آمریکایی شکایت کنند، رد کردند. حمایت کنندگان کنگره از این قانون نشان می دهد که کنگره نیز به این جمع بندی رسیده است که عربستان سعودی در حملات 11 سپتامبر علیه آمریکا همکاری داشته است. ماه ژوئن امسال نیز سنای آمریکا در مخالفت با فروش اسلحه به عربستان سعودی، رأی داد. گرچه سناتورها نتوانستند وتوی رئیس جمهور را رد کنند ولی اکثر آنها نارضایتی خود را نسبت به جنگ عربستان و امارات علیه مردم یمن اعلام کرده اند. برخی از سناتورها نیز قتل و قطعه قطعه کردن جمال خاشقجی روزنامه نگار واشنگتن پست را به شدت محکوم کردند. واشنگتن پست 16 نوامبر 2018 گزارش داد که سازمان سیا به این جمع بندی رسیده است که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دستور قتل جمال خاشقجی را در استانبول صادر کرده است. قتل خاشقجی ضربه مهلکی به اعتبار ولیعهد سعودی بود. اعتبار خاندان سعودی زمانی بدتر خدشه دار شد که حصه بنت سلمان خواهر ولیعهد سعودی در خصوص اعمال خشونت مسلحانه و بازداشت اجباری یک مرد، گناهکار شناخته شد. وی در ماه سپتامبر از سوی دادگاهی در فرانسه به 10 ماه حبس محکوم شد، آن هم به خاطر دستور دادن به یک محافظ شخصی برای بازداشت و حمله به یک خدمتکار به دلیل عکس دریافت از آپارتمان خانواده سلطنتی سعودی در پایتخت فرانسه. به نوشته نشریه فرانسوی لوپوئن، این زن خدمتکار گفته است که شاهزاده سعودی فریاد زده است که این سگ را بکشید، او لایق زندگی نیست. محافظ شخصی شاهزاده سعودی سپس این خدمتکار را مجبور کرده است تا پاهای او را ببوسد. تأثیرات مخرب ناشی از افشاگری های حملات 11 سپتامبر، جنایات در یمن، ارسال گسترده سلاح برای گروه های تروریستی سوریه و بدرفتاری های گسترده خاندان سلطنتی، یک احساس منفی شدید درباره عربستان سعودی بین کشورهای غربی ایجاد کرده است.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 آبان 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 138

به "مصاحبه ، سناتور ایالتی: هیچ مدرکی درباره دخالت ایران در حمله به عربستان وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه ، سناتور ایالتی: هیچ مدرکی درباره دخالت ایران در حمله به عربستان وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید