مقام آمریکایی: پنتاگون خواهان مذاکره با ایران و اجتناب از تنش است

به گزارش مجله زیتوا، یک مقام آمریکایی گفته وزارت دفاع این کشور خواهان مذاکره با ایران و اجتناب از انجام اقداماتی است که به تنش با ایران منجر گردد.

مقام آمریکایی: پنتاگون خواهان مذاکره با ایران و اجتناب از تنش است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک مقام ارشد دولت آمریکا امروز دوشنبه (25 شهریورماه/16 سپتامبر) گفت در روزهای گذشته، مقام های وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) با توسل به اقدامات تنش آمیز علیه ایران جهت پاسخ به حملاتی که اخیراً پالایشگا ه های بقیق و خریص شرکت آرامکو در عربستان سعودی را هدف قرار داده، مخالفت نموده اند.

شنبه هفته جاری (23 شهریورماه) یحیی سریع سخنگوی ارتش و کمیته های مردمی یمن اظهار داشت، یگان پهپادی یمن با 10 پهپاد پالایشگا ه های بقیق و خریص شرکت آرامکو در منطقه شرقیه عربستان سعودی را در چارچوب حق طبیعی و مشروع در پاسخگویی به جنایات ائتلاف متجاوز و محاصره پنج ساله یمن هدف قرار داد.

مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا بدون ارائه هرگونه سندی مدعی شد که این ایران و نه یمنی ها بوده اند که تأسیسات نفتی آرامکو عربستان را هدف قرار داده اند.

با اینحال مقامات ایران هرگونه مشارکت در این عملیات پهپادی را رد نموده اند. عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز (دوشنبه) درباره اتهامات مقامات آمریکایی درباره حمله به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان گفت: 5 سال است یمن درگیر جنگ است و ائتلاف سعودی ها با پشتوانه کشورهای غربی مرتکب جنایات جنگی بسیاری در یمن شدند و طبیعی است که مردم یمن و نیروهای نظامی یمن برای متوقف کردن این جنایات واکنش داشته باشند. (جزئیات بیشتر)

سه مقام ارشد آمریکایی که خواسته اند نامشان فاش نگردد امروز به ای بی سی نیوز گفته اند دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای آنالیز نحوه پاسخ به حمله به پالایشگاه نفت عربستان سعودی، در کاخ سفید با اعضای دولتش تشکیل جلسه داد.

مارک شورت، رئیس دفتر معاون ترامپ گفته که مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا بنا بود در این جلسه شواهدی را درباره ارتباط ادعایی ایران با حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی ارائه کند.

یک مقام ارشد آمریکایی به ای بی سی نیوز گفت در روزهای گذشته پامپئو و برایان هوک، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران به دنبال تقویت حضور نظامی آمریکا در منطقه بودند. پنتاگون، در سوی دیگر به دنبال پاسخی غیرتنش آمیز است که موجب آوردن ایران به میز مذاکره گردد.

پیش از این هم مارک شورت در جمع خبرنگاران کوشش نموده بود از اظهارات تهدیدآمیز ترامپ که احتمالاً علیه ایران مطرح شده بود عقب نشینی کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بامداد امروز (دوشنبه) در اظهاراتی که به نوشته سی ان ان احتمالاً به ایران یا متحدان این کشور اشاره داشت نوشت: تامین نفت عربستان سعودی هدف حمله قرار گرفته است. دلیلی وجود دارد که باور کنیم مقصر را می شناسیم. آماده شلیک هستیم، اما اقدامات بعدی بستگی به راستی آزمایی دارد. با این حال منتظر می مانیم تا از پادشاهی سعودی بشنویم که آنها چه کسی را مقصر این حمله می دانند و تحت این شرایط پیش خواهیم رفت.

شبکه خبری سی ان ان نوشته تعیین نیست که منظور ترامپ از عبارت آماده شلیک تهدید به استفاده از زور نظامی علیه ایران یا متحدانش در یمن و عراق بوده است یا خیر؛ با این حال، مارک شورت، رئیس دفتر معاون رئیس جمهور آمریکا کوشش کرد از تفاسیر تنش زا از سخنان ترامپ عقب نشینی کند.

شورت در جمع خبرنگاران گفت: فکر می کنم آماده شلیک، عبارت گسترده ای است و به واقعیت هایی اشاره دارد مبنی بر اینکه همه ما از حیث استقلال انرژی در داخل امن تر هستیم.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 105

به "مقام آمریکایی: پنتاگون خواهان مذاکره با ایران و اجتناب از تنش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقام آمریکایی: پنتاگون خواهان مذاکره با ایران و اجتناب از تنش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید