ناهماهنگی ستاد مقابله با کرونا و مدیریت شهری شرایط پایتخت را وخیم تر کرد، ساز ناکوک جنگ با کرونا در تهران

به گزارش مجله زیتوا، علیرغم هشدارهای وزارت بهداشت مبنی بر این که پس از تعطیلات نوروز شرایط به حالت عادی بازنخواهد گشت افزایش حجم ترافیک و استفاده مردم از حمل و نقل عمومی در پایتخت شرایط را نگران کننده نموده و این در حالی است که تمهیدات لازم برای این موضوع نیز انجام نشده است.

ناهماهنگی ستاد مقابله با کرونا و مدیریت شهری شرایط پایتخت را وخیم تر کرد، ساز ناکوک جنگ با کرونا در تهران

به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران با خاتمه یافتن تعطیلات نوروز و آغاز فعالیت ادارات و سازمان ها، نگرانی ها از لحاظ ایجاد ازدحام و ترددها در شهر و سرعت یافتن شیوع و تلفات ناشی ویروس کرونا افزایش یافت.

این شرایط به نظر در پایتخت بسیار نگران کننده تر از سایر شهرها بود به طوری که در نخستین روز کاری پس از تعطیلات نوروز صف ترافیک صبحگاهی در معابر بزرگراهی به 43 کیلومتر رسید.

این در حالیست که کیانوش جهانپور سخنگوی ستاد مقابله با کرونا چندی قبل هشدار داد که این تصور برای بعضی پیش آمده که با خاتمه تعطیلات شرایط عادی است اما شرایط عادی نیست و هیچ استانی شرایط سفید ندارد.

وی در ارتباط با شرایط شیوع ویروس کرونا در پایتخت نیز مطرح نمود که تهران شرایط قرمز دارد. اگر چه با کاهش مرگ و میر در تهران روبرو بودیم اما این شرایط در خصوص تهرانی بود که مردم در خانه مانده بودند و نه تهرانی که با بازگشت مسافران و آغاز تردد وسایل حمل و نقل روبرو شده است.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا اذعان کرد: تهران در دو هفته دیگر مسائل متفاوتی خواهد داشت و ما انتظار شرایط بدتری را داریم.

با توجه به تصاویر منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر عدم رعایت بحث فاصله گذاری اجتماعی در استفاده از حمل و نقل عمومی با توجه به آغاز فعالیت ادارات و سازمان ها در پایتخت، محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در ارتباط با این موضوع اظها کرد: ما پیش تر بر این باور بودیم که ستاد مقابله با کرونا شیوه نامه استفاده شهروندان از ناوگان حمل و نقل عمومی و چگونگی اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در مترو و اتوبوس را در دسترس دارد اما با آنالیز های صورت گرفته معین شد این شیوه نامه در ستاد کرونا موجود نیست.

وی با بیان این که تهیه این شیوه نامه در کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در دو روز کاری آماده خواهد شد، مطرح نمود: پس از تهیه این شیوه نامه هماهنگی لازم با ستاد کرونا انجام و در آن ستاد برای نحوه اجرای آن تصمیم گیری خواهد شد.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران از احتمال نهایی شدن شیوه نامه اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در ناوگان حمل و نقل عمومی تا هفته آینده اطلاع داد.

با وجودی که فرنوش نوبخت مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران به جز ازدحام صبحگاهی از خلوت بودن ایستگاه ها و قطارهای مترو در شانزدهم فروردین ماه اطلاع داده بود ولی محمود ترفع مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران می گوید که تعداد مسافران اتوبوس در پایتخت اندک نیست و تا زمانی که تا زمانی که ممانعت خروج از منازل وجود نداشته باشد و شهروندان پروتکلی برای تردد در سطح شهر نداشته باشند استفاده از اتوبوس انجام می گیرد.

وی با اشاره به این مطلب که عکس ها و فیلم هایی که از شلوغی اتوبوس ها منتشر شده، نشان می دهد متأسفانه شهروندان به تعداد اندک استفاده از ماسک و دستکش را مدنظر قرار داده اند.

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران می گوید در حال تدوین طرح فاصله گذاری اجتماعی اتوبوس ها در پایتخت هستیم که بعضی اقدامات این طرح آغاز شده و بنا داریم نحوه چیدمان اتوبوس ها و محل ایستادن مسافران را به صورتی طراحی کنیم که فاصله گذاری اجتماعی رعایت گردد.

ترفع بعضی از اقدامات پیشگیرانه این شرکت را شامل ضدعفونی اتوبوس ها در ابتدا و انتهای خط، تجهیز رانندگان به مواد ضدعفونی کننده و ماسک و جداسازی کابین راننده از مسافر در اتوبوس های بی آرتی عنوان نموده است.

به نظر می رسد عدم هماهنگی مدیریت شهری با ستاد مقابله با کرونا پس از تعطیلات نوروز و عدم برنامه ریزی لازم پیش از آغاز به کار سازمان ها و ادارات پیش بینی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا را تبدیل به واقعیت خواهد نمود و در دو هفته آینده و تا سازماندهی مجدد برای اجرای طرح هوشمند فاصله گذاری اجتماعی شاهد شرایط وخیمی از لحاظ سرعت شیوع و تلفات ناشی از ویروس کرونا باشیم.

انتهای پیغام/ 4105/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 640

به "ناهماهنگی ستاد مقابله با کرونا و مدیریت شهری شرایط پایتخت را وخیم تر کرد، ساز ناکوک جنگ با کرونا در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناهماهنگی ستاد مقابله با کرونا و مدیریت شهری شرایط پایتخت را وخیم تر کرد، ساز ناکوک جنگ با کرونا در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید