واکنش بایدن به تبرئه ترامپ

به گزارش مجله زیتوا، در جلسه رأی گیری سنا در مورد رسیدگی به اتهام ترامپ در تحریک به شورش، 57 سناتور آمریکایی علیه رئیس جمهور سابق آمریکا رأی دادند و 43 نفر از او حمایت کردند و از آنجایی که این لایحه دو سوم اکثریت سنا را به دست نیاورد، ترامپ از اتهام تحریک به شورش در حمله هوادارانش به کنگره در تاریخ 6 ژانویه (17 دی ماه) تبرئه شد.

واکنش بایدن به تبرئه ترامپ

بایدن پس از تبرئه ترامپ در جلسه استیضاح سنا، با صدور بیانیه ای تأکید کرد که علیرغم آنکه رئیس جمهور سابق آمریکا در این جلسه تبرئه شد اما وی همچنان گناهکار است.

وی در این خصوص شرح داد: حتی آنهایی همچون میچ مک کانل رهبر اقلیت سنا که با این محکومیت (ترامپ) مخالفت کردند، نیز بر این باورند که ترامپ در تخلف شرم آور از وظیفه مقصر و گناهکار است و عملاً و از نظر اخلاقی مسئول تحریک خشونت های ایجاد شده در کنگره است.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه بیانیه خود از آن هایی که با شجاعت در روز 6 ژانویه (در حادثه خشونت در کنگره آمریکا) ایستادگی و محافظت کردند و همچنین مقام های انتخاباتی، قضات و اعضای دو حزب که در جریان انتخابات ریاست جمهوری در محافظت از تمامیت دموکراسی ما از خود شجاعت نشان دادند قدردانی کرد.

وی سپس تبرئه ترامپ را فصل غم انگیزی در تاریخ آمریکا توصیف کرد و گفت: این فصل غم انگیز در تاریخ ما یادآور شکننده بودن دموکراسی است. اینکه،باید همواره از آن (دموکراسی) دفاع کرد، اینکه ما باید همواره هوشیار باشیم. این که خشونت و افراط گرایی جایگاهی در آمریکا ندارد و اینکه هرکدام از ما بعنوان شهروندان آمریکا وظیفه و مسئولیت داریم.

بایدن در ادامه با اشاره به این موارد توضیح داد: این شیوه ای است که ما به این جنگ غیرمدنی سرانجام می دهیم و بر تعهد دولت خود برای تقویت و بهبود روح ملت آمریکا تأکید کرد.

اظهارات بایدن پس از آن مطرح شد که رئیس جمهور سابق آمریکا در جریان رأی گیری در مجلس سنای این کشور در دومین طرح استیضاح، تبرئه شد.

علاوه بر تمام سناتورهای دموکرات، 7 سناتور جمهوری خواه و هم حزبی ترامپ نیز - از جمله میت رامنی - به محکومیت او رأی مثبت دادند. برای محکومیت ترامپ احتیاج بود 10 سناتور دیگر جمهوری خواه نیز به صف دموکرات ها بپیوندند.

اتهام مطرح شده علیه ترامپ در طرح استیضاح دوم، تحریک به شورش معرفی شده و به اقدام او در تحریک هوادارانش برای حمله به ساختمان کنگره در جلسه 6 ژانویه، هنگام شمارش آراء مجمع گزینندگان (الکترال کالج) برای تأیید پیروزی جو بایدن در انتخابات مربوط می گردد.

منبع: فارس

منبع: فرارو
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1231

به "واکنش بایدن به تبرئه ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش بایدن به تبرئه ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید