شرایط کسب و کارها در دوران پسا کرونا چه می گردد؟

به گزارش مجله زیتوا، رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار گفت: دولت باید با تیم قوی دانشگاهی به همراه شورای هماهنگی مالی سیاست پسا کرونایی تدوین کند.

شرایط کسب و کارها در دوران پسا کرونا چه می گردد؟

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، علی فیروزی، رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار با اشاره به شرایط ویژه کسب و کارهای داخلی و خارجی در مواجهه با ویروس کرونا و سرعت بخشیدن به اعطای مجوزهای کارگاه ها، گفت: وزارت امور مالی و دارایی تسهیل نماینده صدور مجوزهای کسب و کار است، یعنی مرکز پایش راستا صدور مجوزها را هموارتر و زمان را کوتاه تر می نماید چرا که مسئول اصلی صدور مجوزها خود نهادهای مربوط به آن کسب و کار هستند .

بحران کرونا قابلیت های خوبی را نمایان کرد

وی با اشاره به قول وزیر صمت برای اعطای مجوزهای 24 ساعته برای فراوری مواد خاص در بعضی کارگاه ها نیز اضافه نمود: وزارت صمت مجوزهایی که قرار بود ظرف مدت چند ماه صادر کند را به علت شرایط بحرانی و خاص در ظرف مدت کوتاه تری اعطا می نماید و این نشان می دهد که ویروس کرونا در بعضی بخش ها بحران را به فرصت تبدیل نموده و پتانسیل نهفته دستگاه ها را نشان می دهد .

فیروزی ادامه داد: یعنی این توان در دستگاه های ما وجود دارد که با زمان کمتری به فعالان مالی اجازه ایجاد اشتغال بدهند. مواردی که در حالت عادی به زور می توانستیم به دستگاه ها بقبولانیم، حال شاهد اجرای آن ها هستیم .

رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار شرح داد: ویروس منحوس کرونا نشان داد که اندازه کارکنان دولت نیز بسیار زیاد است و ما می توانیم دولت را خیلی سبک تر به روش کاربرد الکترونیکی و مجازی مدیریت کنیم .

وی اضافه نمود: با همه این اوصاف امیدواریم دولت ها درس بگیرند که در شرایط عادی هم می توان در صدور مجوزها زنجیره وار و سریع تر عمل کرد .

فیروزی با اشاره به شرایط ایجاد شده برای کسب و کارها گفت: این روزها همه می دانیم این کسب و کارها در سراسر جهان با کاهش سمت تقاضا به مشکل بر خوردند. باید دید پس از گذر این دوران چه سیاست هایی در پیش گرفته می گردد تا منجر به تحریک تقاضا شده و تشدید تورم رخ ندهد .

تیم دانشگاهی پای تدوین سیاست های پسا کرونایی بیایند

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که مسئول چینش سیاست های پسا کرونایی کیست؟ گفت: شخص یا دستگاه خاصی را نباید موظف به این امر مهم بدانیم، بلکه همگی به همراه قشر بزرگ دانشگاهی باید راه حل و سیاست های اعمالی را تدوین و اجرایی نمایند تا شرایط بعد از ریشه کن شدن این بیماری بدتر نگردد .

فیروزی گفت: شورای هماهنگی مالی باید خیلی دقیق روی شرایط بازارها پس از ویروس کرونا کار کند. این اتفاق جهانی است و تنها ایران را دچار مشکل ننموده است .

وی گفت: بعضی ها می گویند این بحران مالی از بحران سال 2009 که اروپا با آن دست به گریبان بود نیز بدتر خواهد بود و احتیاجمند برنامه ریزی جدی برای کسب و کارهای خرد و متوسط است .

دیپلماسی مالی راه تبدیل تهدید کرونا به فرصت است

رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود فضای کسب و کار شرح داد: یکی از بخش هایی که باید به طور خاص روی این موضوعات کار کند، حوزه دیپلماسی مالی است چرا که بحران ویروس کرونا جهانی است .

وی اضافه نمود: کشش خاص کشورهای همسایه به کالاهای خاص از جمله کالاهای پزشکی منجر می گردد که در صورت برنامه ریزی دقیق، حتی احتیاج بازارهای همسایه برای اقلام پزشکی را در دست بگیریم. به قول گفتنی در بحران ها فرصت ها نمایان می شوند .

فیروزی ادامه داد: به واسطه تقاضا در کشورهای همسایه و شاید فراتر می توان راهی برای رونق و تبدیل تهدید به فرصت پیدا کرد. جمعی باید این زمان ها را مستند سازی نمایند .

او گفت: کسب و کارهای پلتفرمی بهترین روزها را پیش روی خود دارند تا بتوانند کسب در آمد نمایند و از طرفی کسب و کارهای سنتی بهترین فرصت برای تبدیل شدن بخشی از کارشان به پلتفرم، دارند .

فیروزی شرح داد: حتی این روزها دولت و نهادها باید اهمیت جدی دولت الکترونیک را درک نمایند و دولت را به معنای واقعی الکترونیکی مدیریت نمایند .

وی اضافه نمود: این نباشد که یک بار راستا را الکترونیک پیش برویم و یک بار پرینت بگیریم. کارمندان باید با فضای دولت مجازی و الکترونیک آشنا باشند، شاید شرایط به نحوی برسد که افراد تا مدت موقتی امکان خروج از منازل را نداشته باشند و دولت باید جوابگوی احتیاجهای آن باشند .

دولت الکترونیک واقعی، به دنبال احتکار ماسک نمی رود

فیروزی ابراز کرد: در بحث فراوری و توزیع هم به همین منوال است یعنی زنجیره دولت الکترونیک به قدری به هم پیوسته باشد که ما بدانیم چه کالایی از کجا فراوری به کجا می رود و مصرف نماینده نهایی این کالا کیست .

وی اضافه نمود: زمانی که کد شناسه های کالا به همراه اجناس باشد دیگر لازم نیست که در بحران ها با تعزیرات و ناجا به دنبال کشف انبارهای احتکار باشیم چرا که می دانیم چه کالا کجا و چه مقدار است .

فیروزی با اشاره به کاهش میزان تاثیر ویروس کرونا به کسب و کارها توسط دولت ها اظهار کرد: دولتی ها البته این روزها به سراغ فراوریات آمده اند و ما هم کوشش هایی کردیم. تنفس در حوزه بیمه، مالیات و بدهی بانک ها برای اقساط بدهی هاست که خوشبختانه بانک های خصوصی و دولتی هم پای کار آمده است .

این مقام مسئول در خاتمه گفت: با اطمینان به انجام تنفس ها قدم بر می داریم تا حال کسب و کارها را بهتر کنیم و از این دوران عبور کنیم. ساختن فرصت از تهدید ها کاریست که باید عملیاتی کنیم کشور ما دارای منابع بسیار غنی است که حتی تحریم هم نمی تواند جلوی پیشرفت آن را بگیرد .

منبع : باشگاه خبرنگاران

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 558

به "شرایط کسب و کارها در دوران پسا کرونا چه می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط کسب و کارها در دوران پسا کرونا چه می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید