پوتین: جمهوری آذربایجان و ارمنستان خواهان تشدید تنش نیستند

به گزارش مجله زیتوا، رئیس جمهور روسیه گفت که سران ارمنستان، جمهوری آذربایجان و ساکنان قره باغ خواهان از سرگیری درگیری ها نیستند.

پوتین: جمهوری آذربایجان و ارمنستان خواهان تشدید تنش نیستند

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان ارزان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، رئیس جمهور روسیه چهارشنبه گفت که هیچ کدام از طرفین درگیری اخیر در قره باغ خواهان تشدید تنش نیستند.

به گزارش خبرگزاری تاس ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه چهارشنبه در جریان پرسش و پاسخ سالانه خود گفت: روسیه نقش ویژه ای در حل بحران بسیار جدی قره باغ داشت. هیچکس نمی خواهد آن بحران شدت یابد، نه جمهوری آذربایجان، نه ارمنستان یا حتی ساکنان قره باغ.

پوتین ادامه داد: اگر همه ما با صلح زندگی کنیم، شرایطی را برای بهبود زندگی مردم نه فقط در حوزه امنیتی بلکه در شرایط کنونی ایجاد خواهیم کرد. منظور من توسعه مالی و اجتماعی است که مردم در قره باغ به آن نیاز دارند.

رئیس جمهور روسیه با اشاره به نگرانی نسبت به از سرگیری درگیری نظامی در منطقه گفت که سران ارمنستان و جمهوری آذربایجان هم این موضوع را درک می نمایند.

پوتین بیان کرد که این منطقه مسائل زیادی را در رابطه با ترمیم زیرساخت ها و مشخص مرزها دارد.

پوتین در انتها گفت: ما همه کوشش های ممکن را برای برقراری روابط عادی در منطقه انجام خواهیم داد. ساکنان قره باغ قطعاً باید از آن بهره مند شوند.

رئیس جمهور جمهوری آذربایجان اخیرا در سخنرانی به مناسبت سالگرد نیروهای مسلح این کشور بیان کرد که تنها راه توسعه ارمنستان، برقراری روابط عادی با همسایگان و کنار گذاشتن ادعاهای ارضی این کشور است.

الهام علی اف رئیس جمهور جمهوری آذربایجان از ارمنستان خواست که خودش را برای امضای توافقنامه صلح بین دو کشور آماده کند.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان چهارم آبان 1399 بعد از 44 روز درگیری، با وساطت روسیه بر سر آتش بس در منطقه قره باغ کوهستانی به توافق رسیدند. بر اساس این توافق، ارمنستان موظف شد اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان در آغ دام، کلبجر و لاچین را تخلیه کند و جهت زمینی از نخجوان به جمهوری آذربایجان ایجاد کند.

در مقابل جمهوری آذربایجان هم متعهد شد ضمن توقف عملیات های نظامی، کریدور لاچین را (به عرض پنج کیلومتر) برای اتصال قره باغ به خاک ارمنستان تضمین کند. شهر آزاد شده شوشا به همراه همه منطقه ها آزادشده به باکو واگذار شد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 مرداد 1400 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1489

به "پوتین: جمهوری آذربایجان و ارمنستان خواهان تشدید تنش نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوتین: جمهوری آذربایجان و ارمنستان خواهان تشدید تنش نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید