چین ادعای وزیر خارجه آمریکا درباره بازگشت تحریم های ایران را دروغ خواند

به گزارش مجله زیتوا، نمایندگی دائم چین در سازمان ملل متحد در واکنش به ادعای وزیر خارجه آمریکا برای بازگشت تحریم های شورای امنیت علیه ایران به دلیل فعال شدن مکانیزم ماشه، گفت همه اینها دروغ است.

چین ادعای وزیر خارجه آمریکا درباره بازگشت تحریم های ایران را دروغ خواند

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران نمایندگی چین در سازمان ملل متحد شامگاه پنج شنبه در یادداشت توئیتری خود اضافه کرد: آمریکا ادعا کرد قطعنامه تداوم لغو تحریم ها مطرح گردد یا نگردد، تحریم های ایران باز خواهند گشت.

این نمایندگی تاکید نمود: همه اینها دروغ است، آمریکا دیگر مشارکت کننده برجام نیست و برای استناد به مکانیزم ماشه، مشروعیت ندارد. 13 عضو شورای امنیت سازمان ملل معتقدند که مکانیزم ماشه فعال نشده است.

مایک پامپئو وزیر امورخارجه آمریکا در پیغام توییتری نوشت: هفته پیش پس از شکست شورای امنیت در ماموریت خود در حفظ صلح و امنیت، آمریکا فرآیند بازگشت 30 روزه تمام تحریم های سازمان ملل علیه ایران را گفت.

به نوشته پامپئو، این تحریم ها در نیمه شب 20 سپتامبر (30 شهریور) به وقت گرینویچ باز خواهند گشت.

پامپئو همچنین در توییت دیگری نوشت: اگر هر یک از اعضای شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه ای در ادامه کاهش تحریم های ایران ارائه دهد، ایالت متحده با آن مخالفت خواهد نمود.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: در صورت ارائه نشدن هیچ قطعنامه ای، تحریم های ایران در تاریخ 20 سپتامبر بازگردانده خواهند شد. این نحوه عملکرد قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل است.

دولت ترامپ پس از انتها دادن به مشارکت خود در برجام، در این ماه بر آن شد تا مانع از انتها یافتن محدودیت تسلیحاتی مندرج در پیوست ب قطعنامه 2231 شورای امنیت شوند. از این رو ابتدا یک قطعنامه 13 صفحه ای ارائه داد که با مخالفت کلی اعضای شورا روبه رو شد، در نتیجه وادار شد مفاد آن را به کلی حذف و در 4 بند ارائه دهند که هدف اصلی آن تداوم محدودیت تسلیحاتی فعلی ایران بود.

به گزارش ایرنا، این قطعنامه هم نتوانست حد نصاب لازم برای تصویب را به دست آورد و نیازی به وتوی چین و روسیه نبود. هرچند این دو کشور متحد ایران به این قطعنامه رای منفی دادند.

با تحمل این شکست، مایک پمپئو در 31 مرداد ماه سال جاری با سفر به نیویورک و حضور در سازمان ملل متحد، به عنوان بالاترین مقام دیپلماسی آمریکا، نامه درخواست فعال سازی مکانیزم ماشه را به رئیس شورای امنیت ارائه داد.

با گذشت حدود یک هفته از آن، در نشست روز سه شنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد به طور رسمی اعلام شد با توجه به نظر مخالف اکثریت قریب به اتفاق اعضا با درخواست آمریکا، اقدام دیگری برای آن نمی تواند انجام گردد و اینگونه آمریکا بار دیگر در عرصه بین المللی با شکست دیگری در برابر ایران روبرو شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 910

به "چین ادعای وزیر خارجه آمریکا درباره بازگشت تحریم های ایران را دروغ خواند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین ادعای وزیر خارجه آمریکا درباره بازگشت تحریم های ایران را دروغ خواند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید