کرونا اقتصاد روسیه را زمین می زند؟

به گزارش مجله زیتوا، به گفته بانک جهانی 15 درصد جمعیت روسیه به خط فقر سقوط خواهند کرد.

کرونا اقتصاد روسیه را زمین می زند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، بانک مرکزی روسیه در گزارشی گفت با توجه به پیامدهای ناشی از شیوع ویروس کرونا، اقتصاد این کشور احتمالا امسال 6 درصد کوچک خواهد شد که در صورت تحقق، بدترین عملکرد اقتصاد این کشور از زمان بحران اقتصادی سال 2009 خواهد بود. در طول ماه های اخیر و با توجه به کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی و تعطیلی کسب و کارها، اقتصاد روسیه با آسیب های جدی روبرو شده است.

به گفته بانک جهانی، سال آینده اقتصاد روسیه احتمالا به مانند بسیاری از کشورهای دیگر رشد مثبت را تجربه خواهد کرد به گونه ای که رشد 2.7 درصدی برای سال 2021 و رشد 3.1 درصدی برای سال 2022 برای این کشور پیش بینی شده است. در صورتی که روسیه بتواند جلوی موج دوم همه گیری را بگیرد، رشد اقتصادی آن بین صفر تا یک درصد خواهد بود.

پیش از این ماکسیم رشتنیکوف- وزیر اقتصاد روسیه با بیان اینکه رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه دوم امسال به منفی 9.5 درصد و برای کل سال به منفی پنج درصد کاهش پیدا خواهد کرد، اضافه نمود: بیشترین تاثیر در کاهش رشد اقتصادی مربوط به فاکتورهای داخلی خواهد بود.

ریناد سلیگمان- مدیر میز روسیه در بانک جهانی در همین رابطه گفت: در غیاب حمایت موثر دولت، برآورد ما این است که به احتمال زیاد شاهد افزایش محسوس فقر در بین شهروندان این کشور خواهیم بود.

سلیگمان با بیان اینکه نرخ فقر این کشور احتمالا تا پایان امسال به 15 درصد افزایش پیدا خواهد کرد نیز اضافه نمود: برآورد قبلی ما حاکی از نرخ فقر 12 درصدی بود اما دولت برای از یارانه های حمایتی خود را برداشته است و این به ویژه برای بنگاه های کوچک و متوسط اشکالاتی ایجاد کرده است.

بانک مرکزی روسیه نیز در گزارشی با اشاره به شیوع کرونا در سطح این کشور و جهان هشدار داده است که هر چند پیامدهای اقتصادی ناشی از این ویروس موقتی خواهند بود اما این پیامدها قطعی و قابل توجه هستند و نمی توان آنها را نادیده گرفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 832

به "کرونا اقتصاد روسیه را زمین می زند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا اقتصاد روسیه را زمین می زند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید