کرونا تبدیل به بیماری فصلی خواهد شد؟

به گزارش مجله زیتوا، کرونا نام مجموعه ای از ویروس ها است که حداقل چهار نوع از آن ها تا به امروز شناسایی شده اند. این ویروس ها همگی هم خانواده های آنفولانزا هستند که بعضی از آن ها عملکرد فصلی دارند و بعضی دیگر چنین عملکردی را نشان نمی دهند. همۀ ویروس های هم خانواده کرونا، در زمستان عملکرد شدیدتری نشان نمی دهند اما درمجموع ویروس هایی که بر عملکرد سیستم تنفسی اثر می گذارند در زمستان قدرت عفونی بیشتری دارند. یکی از دلایل آن رفتارهای ما در زمستان است. تمایل به ماندن در فضاهای بسته، کم شدن جریان هوا در محیط های بسته و درنتیجه وجود رطوبت بالاتر در این فضاها موجب می گردد که فضا برای بقا و انتشار ویروس ها بیشتر گردد.

کرونا تبدیل به بیماری فصلی خواهد شد؟

با این اوصاف مجموعه ای از رفتاری انسانی و تغییرات دمایی اثری چشمگیر بر شیوه انتشار ویروس های تنفسی می گذارند. اینکه کدام عامل مهم تر است هنوز برای دانشمندان تعیین نشده است اما می توان به این نتیجه رسید که تغییرات دمایی و رفتاری می تواند بر عملکرد ویروس کووید-19 اثر بگذارد و نحوه انتشار آن را در فصل های مختلف تغییر دهد.

دانشمندان این فرض را مطرح نموده اند که عملکرد این ویروس می تواند در کشورهای که فصل زمستان در آن ها وجود دارد (منطقه ها غیرگرمسیری) به صورت فصلی درآید. درست است که منطقه ها گرمسیری هم از آمار ابتلای بالا به این ویروس رنج می برند اما عملکرد این ویروس در منطقه ها سردسیر و زمستانی شدیدتر و تهاجمی تر بوده است. بنابراین به نظر می رسد که منطقه ها سرد و خشک بیشتر مستعد انتقال و تشدید عملکرد ویروس باشند و احتمالاً عملکرد این ویروس در هوای گرم و مرطوب کندتر و خفیف تر گردد.

سرما یا فاصله گذاری اجتماعی؟

در مقابل بعضی مطالعات نشان می دهند که دمای هوا تأثیر چندانی بر الگوی عمل ویروس کرونا ندارد. مطالعه ای که روی 144 مکان جغرافیایی متفاوت انجام شد نشان داد که در اواخر زمستان این ویروس با شدت بسیاری زیادی در دنیا توسعه پیدا کرد. آنالیز الگوی توسعه ویروس از 17 اسفند تا 8 فروردین نشان داد که ویروس کووید-19 چندان تابع دمای هوا عمل نمی کند و الگوی انتشارش بیش از آنکه تابع دما باشد تابع رفتارهای انسان ها است. فاصلۀ اجتماعی اثر معناداری بر الگوی انتشار بیماری داشت تا دمای هوا.

در این زمینه بخوانید:

6 مورد مهم برای سلامت دانش آموزان در مقابل کرونا

تفاوت علائم آنفولانزا و کروناویروس

یکی از دلایل آن این است که بدن ما نسبت به این ویروس که برای اولین بار است منتشر می گردد ایمنی ندارد بنابراین تا زمانی که ایمنی گله ای رخ ندهد این ویروس نمی تواند فصلی گردد. بنابراین پیش بینی می گردد که با واکسیناسیون گسترده و ابتلای بخش عمده ای از جمعیت زمانی که ایمنی گله ای اتفاق بیفتد عملکرد این ویروس هم مانند سایر آنفولانزاها فصلی گردد.

اما نباید فراموش کرد که همۀ این ها در سطح فرض به جای مانده اند چراکه درواقع عملکرد ویروس کووید-19 شبیه به هیچ یک از انواع ویروس های آنفولانزا و فصلی نبوده است بنابراین نمی توان با قطعیت در خصوص عملکرد آیندۀ آن داوری کرد. بری مثال ابتلای مجدد بعضی از افراد به این ویروس نشان می دهد که ایمنی گله ای هم می تواند فرضیه ای غلط از آب دربیاید. با توجه به اخباری که به گوش می رسد و دسترسی همگانی به واکسن را تا سال 2024 ناممکن می دانند به نظر می رسد که همچنان باید بر رفتارها و الگوی تماس های اجتماعی تمرکز کنیم چون رسیدن به ایمنی گله ای به وسیله واکسن حداقل 4 سال زمان خواهد برد.

منبع: Forbes

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1502

به "کرونا تبدیل به بیماری فصلی خواهد شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا تبدیل به بیماری فصلی خواهد شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید