19 گروه حقوقی: بحرین زندانیان عقیده را به دلیل کرونا آزاد کند

به گزارش مجله زیتوا، یک ائتلاف بین المللی مرکب از 19 گروه حقوقی از رژیم آل خلیفه برای آزاد نکردن زندانیان عقیده که تنها به دلیل مطالبه مسالمت آمیز آزادی بیان در این کشور در بازداشت هستند و به رغم شیوع کرونا آزاد نمی شوند، انتقاد کرد.

19 گروه حقوقی: بحرین زندانیان عقیده را به دلیل کرونا آزاد کند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ائتلافی بین المللی مرکب از نوزده گروه حقوقی روز دوشنبه از مقامات بحرین خواست، مدافعان حقوق بشر و فعالان معارض را که صرفا به دلیل مطالبه حقوق خود در آزادی بیان و برگزاری تجمع های اعتراضی مسالمت آمیز زندانی شده اند در شرایط همه گیری جهانی کرونا آزاد نمایند.

این ائتلاف در بیانیه ای مشترک که پایگاه دیدبان حقوق بشر در روز دوشنبه منتشر کرد گفت: بحرین 1486 زندانی را آزاد کرد که 901 نفر آنها از عفو پادشاهی به دلایل انسانی برخوردار شدند و 585 نفر هم به مجازات هایی غیر از زندان محکوم شدند این گامی مثبت است، اما آزادی زندانیان هنوز شامل حال رهبران جریان های معارض و فعالان و مدافعان حقوق بشر نشده است.

به گزارش روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی، در ادامه بیانیه آمده است: ما می دانیم که بسیاری از رهبران معارض و فعالان حقوق بشری بازداشت در بحرین سالمند هستند یا از بیماری های مزمن رنج می برند و این افراد اگر به کرونا مبتلا شوند، عوارض بیماری در آنها بسیار خطرناک است از همین رو در اولویت آزادی از زندان قرار دارند.

لین معلوف رئیس مطالعات خاورمیانه در سازمان عفو بین الملل گفت: ما از مقامات بحرین می خواهیم تدابیر لازم برای تضمین احترام کامل به حقوق بشر همه محرومان از آزادی را تقویت نمایند و کسانی را که فقط برای اعتقادات سیاسی خود بازاشت شدند آزاد نمایند.

هنوز رهبران جریان های معارض بحرین به دلیل نقش خود در جریان اعتراضات سال 2011 به بعد در این کشور در پشت میله های زندان هستند که از جمله آنها حسن مشیمع رئیس گروه جماعه الحق و عبدالوهاب حسین از رهبران معارض و عبدالهادی الخواجه از مدافعان برجسته حقوق بشر و عبدالجلیل السنکیس سخنگوی جماعه الحق هستند.

بر اساس بیانیه مذکور شخصیت های معارض برجسته دیگری از جمله شیخ علی سلمان دبیر کل جمعیت الوفاق الوطنی الاسلامیه(حزب منحل شده) در زندان هستند. سید نزار الوداعی که سازمان ملل هم نسبت به بازداشت خودسرانه او انتقاد نموده بود از جمله دیگر بازداشتی های سیاسی در زندان بحرین است که به دلیل اینکه برادر او سید احمد الوداعی از فعالان بحرینی در تبعید به سر می برد به جای او بازداشت شده است.

نبیل رجب و ناجی فتیل از جمله مدافعان حقوق بشر در بند رژیم بحرین هستند و سازمان عفو بین الملل آنها را زندانیان عقیده خوانده و خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط آنهاست.

در این بیانیه آمده است: اوضاع در زندان های شلوغ بحرین خطر شیوع ویروس کرونا را دو چندان نموده است و نبود امکانات بهداشتی مناسب در زندان جو عظیم ترین زندان بحرین و بازداشتگاه الحوض الجاف پیشتر هم باعث شیوع بیماری های همه گیر در آنجا شده است.

سازمان عفو بین الملل، دیدبان حقوق بشر و سازمان ملل نسبت به شانه خالی کردن مقامات بحرین از مسئولیت خود در تامین امکانات درمانی و پزشکی برای زندانیان بحرین ابراز نگرانی کردند و گفتند افرادی نظیر حسن مشیمع و عبدالجلیل السنکیس که خودشان با بیماری های مزمن درگیر هستند در صورت ابتکا به کرونا در معرض خطر جدی هستند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 639

به "19 گروه حقوقی: بحرین زندانیان عقیده را به دلیل کرونا آزاد کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "19 گروه حقوقی: بحرین زندانیان عقیده را به دلیل کرونا آزاد کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید