5 سناریو درباره وعده گشایش مالی روحانی

به گزارش مجله زیتوا، خبرگزاری ها چهارشنبه 15 مرداد به نقل از حسن روحانی خبر دادند گشایش مالی در راه است که دست دولت را باز می نماید.

5 سناریو درباره وعده گشایش مالی روحانی

به گزارش خبرنگاران به نقل از اقتصادنیوز، بلافاصله پس از سخنان روحانی به نقل از رئیس مجلس خبر آمد که این گشایش بازار پول و ارز را سامان می دهد. {اظهارات قالیباف را از اینجا ببینید} حسام الدین آشنا نیز که مولف توئیت های پر کنایه و مبهم است به مردم پیام داد قبل از هر تصمیم شخصی اقتصادی یک هفته صبر نمایند. {پیشنهاد معنادار اقتصادی حسام الدین آشنا به مردم} مجموعه این اظهارات، تب و تاب در فضای خبری و اقتصادی را بالا برد به گونه ای که یک منبع آگاه به اقتصادنیوز می گوید: سخنگوی دولت که بواسطه کرونا بستری است با سیل تماس های تلفنی روبرو شده که به دنبال کسب اطلاع از این گشایش بوده اند.

درباره وعده گشایش روحانی 5 گمانه تا به امروز مطرح شده است که در ادامه می خوانید.

گمانه نخست: اولین گمانه ای که شنیده شد افزایش عرضه اولیه در بازار سهام بود. اما بعضی در تطبیق این خبر با گشایش وعده داده شده تردید کردند، زیرا از نگاه آنان دولت از قبل برای بعضی عرضه های اولیه برنامه ریزی نموده بود و این عرضه ها اتفاق جدیدی نیست که برای آن موقع شمار گذاشته گردد.

گمانه دوم: یکی از اعضای اتاق بازرگانی ایران توئیت نموده که گشایش در حوزه همکاری با گروه اقدام اقتصادی مرسوم به اف.ای.تی.اف است. این خبر هم از سوی معاون ارتباط و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری تکذیب شد،تا این گمانه نیز در همان ابتدای کار به حاشیه رود.

گمانه سوم: در این گمانه احتمال تعدیل تحریم های ایران مطرح شده است. پایه آن نیز سخنان رییس دفتر رییس جمهوری در مراسم خداحافظی با پراید است. محمود واعظی در این مراسم گفته است:با علامت هایی که از کشورهای اروپایی و آسیایی و دیگران دریافت نموده ایم در روزهای پایانی تحریم قرار داریم زیرا تحریم نمایندگان به هیچ یک از اهداف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی خود نرسیدند. باید تاکید کنم که ماه های آینده شرایط به مراتب بهتر می گردد.

استعفای ناگهانی برایان هوک هم بر هواداران این گمانه اضافه کرد اما پیگیری ها نشان می دهد حداقل در وزارت خارجه ایران و کمیسیون امنیت ملی چنین احتاقتصادی فعلا مطرح نیست. حتی بعضی از تحلیلگران اعتقاد دارند رفتن برایان هوک و آمدن الیوت آبرامز به معنای آغاز استراتژی دوم آمریکا در مواجهه با ایران است؛چرخش به سمت بند ماشه به دلیل با ناامیدی از تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران در شورای امنیت.

گمانه چهارم: در این گمانه باز پای چین به میان آمده است این کشور از سال 2015 برای مقابله با تهدیدها سیستم پرداخت جایگزین خود به جای سوئیفت را بنام (Cross-Border Interbank Payment System (CIPS در دو فاز آغاز به طراحی نموده است.

در فاز اول 19 بانک چینی و خارجی در سرزمین اصلی چین و 176 نهاد اقتصادی از 6 قاره و 47 کشور به این سیستم پیوستند.چین در سال 2016 با سوئیفت تفاهم نامه همکاری امضا کرد تا اعضای این شبکه از CIPS هم بتوانند به عنوان یک کانال امن ارتباطی استفاده نمایند. در حال حاضر چین 36 شرکت چینی و خارجی را سهامدار این شرکت نموده است.از بانکهای چینی و خارجی همکار با این کشور نیز خواسته معاملات خود را از سیستم سوئیفت به این سیستم منتقل نمایند.با توجه به نظارت چین بر تبادلات اقتصادی و تسویه پرداخت ها در این شبکه بعضی می گویند الحاق ایران به این سیستم می تواند در دسترسی به منابع ایران گشایش ایجاد کند.

کانال جهان ما نوشته واحد سرمایه گذاری بانک مردم چین که همتای بانک مرکزی در ایران است توصیه نموده در چین نیز همانند اتحادیه اروپا قوانین مشابهی برای شرکت های چینی طرف قرارداد تجاری و اقتصادی با ایران در برابر تحریم های آمریکا وضع کند.

از این نگاه تفاهم با چین به معنای دسترسی به منابع ارزی،فروش نفت و صادرات بیشتر به این کشور است.اما این گمانه هم با حرف های چند روز قبل بعضی فعالان اقتصادی منافات دارد زیرا آنان می گویند بانک کونلون که متعلق به شرکت ملی نفت چین است بر خلاف دوره قبل تحریم ها حاضر به همکاری نیست.این بانک در ابتدای دهه 90 شمسی و در دوره تشدید تحریم های غربی علیه ایران نقش اصلی را در ساماندهی روابط بانکی ایران با چین و دور زدن تحریم ها داشت.سایت خبر آنلاین گزارش داده سرمایه اولیه این بانک از منابع حاصل از فروش نفت ایران به چین که در این کشور بلوکه بوده تأمین شده است.

همکاری ها این بانک با ایران در آن مقطع به حدی گسترده بود که از سوی آمریکا تحریم شد اما بانک چینی با وجود تحریم به همکاری با ایران ادامه داد. ولی در این دوره اعمال تحریم ها با وجود آنکه محدودیت فقط از سوی آمریکا اعمال شده کونلون به بهانه رعایت مقررات گروه اقدام اقتصادی با ایران مانند گذشته همکاری نمی نماید.

گمانه پنجم: این گمانه بیش از سایر گزینه ها در روز آدینه به گوش می رسد.بر اساس این گمانه در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به دولت اجازه داده اند اقدام به پیش فروش نفت کند. ساز و کار اجرایی این تصمیم هنوز نهایی نشده اما گفته می گردد دولت بخش از نفت فراوریی خود را برای دو سال آینده بر پایه قیمت نفت و دلار در مقطع کنونی پیش فروش می نماید.

خریداران بر این پایه، معادل ریالی سفارش خرید را به دولت می بپردازند و دولت هم تعهد می دهد در دو سال آینده بر پایه قیمت نفت و دلار دو سال آینده نفت پیش فروش شده را مجددا بازخرید می نماید.

ظاهرا گشایش وعده داده شده از سوی روحانی اجرای این تصمیم است این در حالی است که از منظر بعضی مقام های اقتصادی اجرای این تصمیم باید با هدف مدیریت نقدینگی باشد.برای مثال رییس کل بانک مرکزی در ابتدای گفت و گو با برنامه بدون تعارف بدون اشاره به جزئیات گفته است در جلسه سران قوا تصمیم خوبی مدیریت نقدینگی گرفته است.

اما وقتی صحبت از گشایش می گردد ظاهرا بر وجه تامین اقتصادی این طرح ها تاکید می گردد در حالی که سیاست گذار باید هر دو جه با اولویت مدیریت متغیرهای کلان اقتصادی باشد.

البته تحلیل گران بهره گیری از این ابداعات را در مقایسه با استفاده از منابع بانک مرکزی بهینه می دانند اما اعتقاد دارند به دلیل تحریم ها و کاهش سرمایه گذاری توان فراوری نفت ایران افت نموده است.آژانس بین المللی انرژی پیش بینی نموده به دلیل تحریم های مختلف اعمال شده و پیامدهای گسترده آن نظیر جذب نشدن سرمایه خارجی مورد احتیاج و انتقال تکنولوژی های روز جهان با غیبت شرکتهای نفتی طراز اول فراوری نفت ایران در بلندمدت در سطح 4.5 میلیون بشکه در روز باقی خواهد ماند.با توجه به احتیاج داخلی کشور در بهترین حالت و با فرض برطرف تحریم ها توان صادراتی ایران در حد دو میلیون بشکه باقی می ماند.

پیش فروش نفت در مقطع کنونی و بازگشت منابع جمع آوری شده در دو سال آینده شاید مساله امروز را حل نماید اما تعهدات دولت بعدی را سنگین می نماید.بعضی اقتصاددانان می گویند دولت احتیاجی نیست راه دوری برود با اوراق اقتصادی اسلامی می تواند کارهای زیادی انجام دهد فقط کافی به بعضی اعضای تیم اقتصادی بگوید در بحث اوراق انعطاف بیشتر به خرج دهند.

در همین زمینه:

  • خبری در راه است؟ | پیشنهاد معنادار اقتصادی حسام الدین آشنا به مردم
  • حدس ها درباره وعده اقتصادی روحانی | پای عرضه اوراق سلف نفتی در میان است؟
  • خبر خوش اقتصادی قالیباف به مردم | هفته آینده پیش درآمد طرح ها را خواهید دید
  • تصمیم مهم سران قوا که گشایش اقتصادی به وجود خواهد آورد | آمریکا می خواست جمهوری اسلامی ایران سال 97 نباشد اما ما قوی تر شدیم
  • توضیحات معاون دفتر رئیس جمهوری درباره وعده اقتصادی روحانی
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 879

به "5 سناریو درباره وعده گشایش مالی روحانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 سناریو درباره وعده گشایش مالی روحانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید