دلایل برگزاری نخستین همایش سایه روشن ارکستر ملی

به گزارش مجله زیتوا، دبیر علمی نخستین همایش سایه روشن ارکستر ملی توضیحاتی را در خصوص فرایند شکل گیری این همایش ارائه کرد.

دلایل برگزاری نخستین همایش سایه روشن ارکستر ملی

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی، نخستین همایش سایه روشن ارکستر ملی (برداشت ها از چیستی و جایگاه این ارکستر) در سه پنل با موضوع تبارشناسی اصطلاح ملی، ورود این اصطلاح به ادبیات موسیقی ایران و دلالت های آن، سازبندی و کارگان (رپرتوار) ارکستر ملی و ارکستر ملی، گذشته، حال و آینده سوم و چهارم خرداد ماه در تالار رودکی برگزار شد.

بابک خضرائی دبیر علمی همایش درباره فرایند شکل گیری این همایش گفت: در تابستان سال 1400 در شورای هنری ارکستر ملی ایده ای مطرح شد که برای ادامه کار ارکستر ملی و نگارش اساسنامه تازه، نیازمند مطالعات و آگاهی از نظر صاحب نظران هستیم و بر این اساس اعضای شورا پیشنهاد برگزاری همایشی به این منظور را مطرح کردند.

وی در ادامه افزود: سپس از من، به عنوان دبیر علمی این همایش دعوت بعمل آمد و این افتخار را یافتم که در جلسات شورا شرکت کنم و مباحثی را با یکدیگر دنبال کرده و پنل هایی را طراحی کنیم و صاحبنظران این حوزه را شناسایی و از آن ها برای برگزاری این پنل ها دعوت کنیم. براین اساس این همایش شکل گرفت.

دبیر علمی نخستین همایش سایه روشن ارکستر ملی یادآور شد: ما از مهرماه سال گذشته تا فروردین ماه سال جاری، جلسات متعددی را با اعضای شورا تدارک دیدیم و به مرور مباحث پرداختیم. البته بعضی از این مباحث به دلایلی عملیاتی نشد اما بخش بیشتر آن برای برگزاری پنل ها آماده شد. به صورت کلی طراحی این پنل ها بسیار زمانبر بود و بسیار به آن ها فکر شد.

این پژوهشگر افزود: سپس فراخوانی به منظور ارسال مقاله ها منتشر شد وعده ای نیز مقالات خود را برایمان ارسال کردند و تعدادی از آن ها را انتخاب و ویرایش و صفحه آرایی شد و امیدوارم در نخستین فرصت منتشر شوند.

خضرائی درباره نحوه انتخاب سخنران های پنل های برگزار شده، اعلام کرد: به این منظور به صورت کلی دو معیار را در نظر گرفتیم؛ نخست اینکه سخنرانان در حوزه های مورد بحث توانایی خود را اثبات کرده باشند و دوم اینکه از طیف های گسترده و مختلف باشند. به این معنی که همانطور که قرار است ارکستر ملی متعلق به همه باشد، ما خیلی اصرار داشتیم تا گروه های مختلف فکری نیز در این پنل ها حضور داشته باشند.

وی افزود: هرچند که به دلیل محدودیت هایی ازجمله اینکه بسیاری از سخنران ها در سفر و یا خارج از کشور بودند و یا مسائل شخصی و مواردی چون بیماری و مسائلی از این دست داشتند، حضور بعضی صاحبنظران را از دست دادیم. از آنجا که این پنل ها جنبه تخصصی داشتند، طبیعتاً مخاطبان خاصی را در بر می گیرند. با توجه به اینکه در دو روز برگزاری این پنل ها با شرایط تعطیلی تهران در پی آلودگی هوا روبرو بودیم، از سوی متخصصان و دانشجویان مقاطع مختلف رشته موسیقی استقبال خوبی از این همایش انجام شد.

دبیر نخستین همایش سایه روشن ارکستر ملی ضمن اشاره به اینکه مباحث مطرح شده در سه پنل برگزار شده، ضبط شده است، شرح داد: تصمیم گیری بر آن است تا فیلم های سه پنل برگزار شده، تدوین شده و در اختیار عموم قرارگیرد تا علاقه مندان بیشتری امکان بهره مندی از مباحث مطرح شده در این همایش را داشته باشند.

خضرائی درباره برگزاری دوره های بعدی این همایش گفت: امیدواریم که دوره های بعدی این همایش نیز برگزار شود و پیشنهاد من این است تا این همایش ادامه دار باشد تا مخاطب آرا صاحب نظرانی که به هر دلیل در این همایش غایب بوده اند، باشیم و مباحثی که جا مانده بود را نیز پیگیری کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 تیر 1401 بروزرسانی: 17 تیر 1401 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1815

به "دلایل برگزاری نخستین همایش سایه روشن ارکستر ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل برگزاری نخستین همایش سایه روشن ارکستر ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید