روند نزولی سطح تراز دریاچه ارومیه متوقف شد

به گزارش مجله زیتوا، معاون فنی حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی از توقف روند نزولی سطح تراز دریاچه ارومیه طی نیمه دوم سال 98 خبر داد.

روند نزولی سطح تراز دریاچه ارومیه متوقف شد

مهر نوشت: حجت جباری در خصوص آخرین وضعیت دریاچه ارومیه با بیان اینکه با سرد شدن هوا و شروع بارندگی های پاییزه روند کاهش سطح تراز دریاچه ارومیه متوقف شده است، گفت: سطح تراز دریاچه ارومیه با سرد شدن هوا در تراز 1271.23 متر متوقف شده است.

وی با بیان اینکه در ادامه سال آبی جاری با شروع آبگیری دریاچه ارومیه از طریق رودخانه ها، ارتفاع آب در دریاچه ارومیه افزایش یافته و با یک سانتیمتر افزایش به سطح تراز 1271.24 متر رسیده است، گفت: در حال حاضر سطح تراز دریاچه ارومیه نسبت به مدت زمان مشابه پارسال 101 سانتی متر بالاتر است.

جباری، حجم آب موجود دریاچه ارومیه ارومیه را 3.24 میلیارد مترمکعب عنوان و گفت: مساحت عرصه آبی دریاچه ارومیه نیز امسال به دو هزار و 780 کیلومتر مربع رسیده است.

  • افزایش 2 میلیارد مترمکعبی حجم آب دریاچه ارومیه در یک سال

معاون فنی حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: در طی سال آبی گذشته سطح تراز دریاچه ارومیه با 174 سانتی متر افزایش به 1271.96 متر بالاتر از سطح آب های آزاد رسیده بود که در طول تابستان به دلیل تبخیر آب و عدم ورود آب از رودخانه ها تنها 73 سانتی متر کاهش داشته است.

جباری با بیان اینکه آذربایجان غربی با بیش از 60 تالاب فصلی و دایمی از استان های مهم کشور به شمار می رود، یادآور شد: امسال هیچ یک از تالاب های استان با بحران جدی روبرو نشده و با شروع بارندگی های پاییزه وضعیت آبی تالاب های استان بهبود یافته است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 دی 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 272

به "روند نزولی سطح تراز دریاچه ارومیه متوقف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روند نزولی سطح تراز دریاچه ارومیه متوقف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید