صحت وجود آرامگاه ذوالفقارخان کلهر در اسلام آباد غرب تائید نشد

به گزارش مجله زیتوا، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اسلام آباد غرب گفت: پس از بررسی های اجرا شده، سندیت تاریخی آرامگاه ذوالفقار خان کلهر در این شهرستان تأیید نشد.

صحت وجود آرامگاه ذوالفقارخان کلهر در اسلام آباد غرب تائید نشد

به گزارش خبرنگاران و به نقل روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه، کیومرث اعظمی امروز جمعه هشتم فروردین ماه گفت: با توجه به انتشار خبری در شبکه های اجتماعی مبنی بر وجود آثار احتمالی در روستای لرینی آجودانی اسلام آباد غرب، از این محدوده بازدید به عمل آمد و بنای مشاهده شده یک سازه جدیدالاحداث و فاقد هرگونه ارزش معماری بود که بر اساس شواهد موجود صرفاً محلی است که در میان اهالی منطقه دارای جایگاه اعتقادی است.

او افزود: ازاین دست سازه ها، نمونه های بسیاری در سراسر استان که عمدتاً به شکل سازه های خشکه چین، موسوم به کَلَک وجود دارد که بعضاً افرادی از روی باورهای خاص در سال های مختلف اقدام به ساخت بناهایی بر روی این چینه ها کرده اند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اسلام آباد غرب در ادامه بیان داشت: در خصوص منتسب کردن این سازه به عنوان آرامگاه به یکی از حاکمان محلی، فاقد هرگونه سند معتبر است.

او افزود: محدوده قرارگیری این بنا نیز باوجود مساعد بودن شرایط زیست محیطی طی دوران پیش ازتاریخ تا دوران معاصر هیچ گونه داده باستان شناختی دال بر تاریخی فرهنگی بودن آن مشاهده نمی شود.

اعظمی گفت: در این خبر، اشاره ای به قدمت بالای سنگواره ها شده که مشخصاً این فرد معنای سنگواره یا فسیل را ندانسته چون باوجود سخت بودن تاریخ گذاری فسیل ها (به دلیل اینکه بسترهایی که فسیل ها در آن وجود داشته و در آن ها حفظ شده اند معمولاً فاقد عناصر رادیواکتیو موردنیاز برای قدمت گذاری رادیومتری هستند) بیش از 100 هزار سال قدمت دارند که تحت تأثیر پدیده سنگ شدگی قرارگرفته اند و ارتباطی به باستان شناسی تاریخی فرهنگی به ویژه تاریخ ذکرشده ندارد و تا به امروز نیز در این مناطق یافت نشده اند.

چندی پیش برخی ها ادعا کرده بودند ساختمان قدیمی روبروی روستای لرینی آجودانی اسلام آباد غرب با توجه به گورستان های قدیمی منطقه متعلق به آرامگاه مؤسس حکومت کلهرستان ذولفقارخان کلهر است.

ایل کَلهُر بزرگ ترین ایل کرمانشاه و دومین ایل بزرگ ایران است. مردمان آن کردتبارهستند و به گویش کردی کلهری تکلم می کنند. اسلام آباد غرب، ایوان غرب و گیلان غرب پایتخت های اصلی ایل کلهر می باشند. در دانشنامه ایرانیکا به عنوان معتبرترین منبع ایران شناسی، از ایل کلهر به عنوان یکی از بزرگ ترین ایلات کرد نام برده شده است.

کلهرستان نام حکومتی است که کلهرها مقارن با حکومت های صفویه و عثمانی و پس از تسخیر بغداد و تسلط بر بخشی از کردستان، لرستان و سپس تمامی عراق عرب و به فرماندهی ذوالفقارخان کلهر ایجاد نمودند و نام آن را کلهرستان نهادند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 28 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 618

به "صحت وجود آرامگاه ذوالفقارخان کلهر در اسلام آباد غرب تائید نشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صحت وجود آرامگاه ذوالفقارخان کلهر در اسلام آباد غرب تائید نشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید