کارنامه درخشان بانوی وزنه بردار

به گزارش مجله زیتوا، راضیه شعبانی- البرز- خبرنگار:وقتی از رشته وزنه برداری حرفی به زبان می آید، نام های آشنای متعددی که از قهرمانان این رشته هستند، در ذهن تداعی می گردد، اما در این میان هستند بانوانی که با تمام کوشش و با استعدادی ویژه از دوران نوجوانی به این رشته علاقه داشته و به مقام های متعددی دست یافته اند.

کارنامه درخشان بانوی وزنه بردار

زینب شیخ حسن ارباب 17 ساله که سال ها به این رشته علاقه داشته و تنها به وسیله تلویزیون رقابت ها را تماشا می نموده است، این بار با حضور در رقابت های بانوان توانسته در اولین حضور خود در مسابقات ملی افتخارآفرینی کند. گفت وگوی خبرنگاران با این ورزشکار را می خوانید.

  • چرا رشته وزنه برداری را انتخاب کردید؟

بیش از 7 سال بود که در رشته کاراته فعالیت می کردم، اما همواره به وزنه برداری علاقه داشتم و آرزویم این بود که روزی بتوانم همچون مردان که امکان حضور در مسابقات را دارند، من هم به عنوان یک دختر مستعد این ورزش را انتخاب و در آن به صورت حرفه ای فعالیت کنم. همواره مربی ام در رشته کاراته به مادرم می گفت که من می توانم به دلیل قدرت و سرعتی که دارم، در رشته دوومیدانی و یا پرتاب دیسک پیروز شوم که البته پیگیری هم کردم، اما با گذر زمان وقتی متوجه شدم می توانم به صورت اختصاصی در وزنه برداری فعالیت کنم، با اشتیاق این رشته را انتخاب کردم.

  • تاکنون چه عناوینی در وزنه برداری کسب نموده اید؟

با توجه به این که تنها 5 ماه است که وارد رشته وزنه برداری شده ام، بنابراین تعداد مقام ها و مدال هایی که کسب نموده ام زیاد نیست، اما با این حال در نخستین حضورم در مسابقات ملی که تیر 98 برگزار گردید، توانستم در بخش دو ضرب مدال طلا و در یک ضرب مدال نقره کسب کنم که درمجموع می توان گفت تاکنون با حضور در مسابقات متعدد در رده سنی بزرگسالان 5 مدال طلا و نقره کسب نموده ام.

  • با توجه به این که به تازگی وارد این رشته شده اید، آیا موانعی هم برای ادامه فعالیتتان دارید؟

اکنون من ساکن ملارد هستم و برای هر بار تمرین مجبور می شوم به کرج بروم، این درحالی است که مسئولان می توانند با تجهیز سالنی برای تمرینات این ورزش در تمامی نقاط استان، نه تنها من، بلکه سایر علاقه مندان و مستعدان این ورزش را جذب نمایند.

  • به نظر شما چه مسائلی در این رشته وجود دارد؟

علی رغم این که این رشته در بخش بانوان به تازگی فعالیت خود را شروع نموده است، بنابراین توجه کمی به آن می گردد که همین موضوع یکی از بزرگ ترین مسائل به شمار می رود، چراکه باید وزنه برداری در بخش بانوان همچون آقایان جدی گرفته شده و به آن بهای کافی را بدهند تا ورزشکاران نیز بتوانند توانایی خود را به صورت حرفه ای و ویژه به نمایشبگذارند.

  • امکانات در این رشته برای علاقه مندان کافی است؟

همانطور که گفتم بیشتر امکانات به آقایان اختصاص داده شده است و در بعضی موارد حداقل امکانات را هم از بانوان می گیرند، برای مثال بارها تمرینات بانوان به خاطر آقایان متوقف شده و یا درکل برگزار نشده است. مگر بانوان به جز 3 بار در هفته چقدر می توانند سئانس هایی برای تمرین داشته باشند که همین اوقات را هم از آنها می گیرند. خود من راه طولانی را برای هر بار تمرین به سالن می روم که با کنسل شدن هر سئانس تمرین مجبور می شوم این راه را بدون انجام تمرینیبازگردم.

  • تعامل مسئولان با شما چطور است؟

خوشبختانه بعضی مسئولان در ارائه حداقل امکانات همکاری خوبی دارند.

  • چه کسانی در پیروزیت شما موثر بوده اند؟

با توجه به این که سال ها در رشته کاراته فعال بودم و در همان رشته هم پیروز بودم، می توانستم آن را ادامه دهم و هیچ وقت هم به علاقه ام که وزنه برداری بود نرسم، اما درواقع پدر و مادرم همواره پشتوانه من بودند و برای رسیدن به استعدادی که داشتم از من حمایت کردند و باعث شدند تا بتوانم در اولین حضورم با انگیزه بسیار پیروزشوم.

  • برنامه های آینده

زینب شیخ حسن ارباب: اکنون توانسته ام به بزرگ ترین آرزویم برسم، بنابراین از هیچ تلاشی برای پیشرفت و دستیابی به اهدافم دریغ نخواهم کرد تا روزی نه تنها باعث سربلندی خانواده ام، بلکه باعث افتخار کشورم باشم. من با علاقه و انگیزه بسیار وارد این رشته شدم و امیدوارم که مسئولان با توجه ویژه به این ورزش باعث پیشرفت من و سایر علاقه مندان به این رشته شوند.

  • استعدادیابی در میان دانش آموزان

همزمان با نزدیکی به شروع سال تحصیلی جدید، هیات وزنه برداری استان طی مذاکره ای با آموزش و پرورش تصمیم دارد با معرفی دانش آموزان مستعد از سوی مدارس، به آموزش و پرورش این رشته پرداخته و در راستای قهرمان پروری برای آینده گام بردارد. به گزارش خبرنگاران، رئیس هیات وزنه برداری البرز با اشاره به فعالیت بانوان در این رشته گفت: علی رغم این که تعداد بانوان در این رشته کم است، اما با این حال پیروزیت چشمگیری از سوی بانوان وزنه بردار کسب شده است. منوچهر رضاخانی ادامه داد: اکنون برای این رشته سالنی در کرج و سالنی در نظرآباد سئانس هایی را برای فعالیت و تمرین بانوان اختصاص داده اند که بانوان در این ساعات می توانند به راحتی به تمرینات خودبپردازند.

وی اضافه نمود: با توجه به این که وزنه برداری از رشته هایی است که حساسیت بالایی برای محافظت از ورزشکار دارد، بنابراین تمام تمرینات و فعالیت ها باید زیرنظر مربی باتجربه ای انجام گردد. رئیس هیات وزنه برداری استان همچنین با اشاره به دلیل لغو شدن ساعات تمرینی بانوان در بعضی روزها، گفت: در روزهایی که مربی به هر دلیلی نتواند در زمان تمرین ورزشکار حضور داشته باشد، تمرین آن روز لغو خواهد شد.

وی با بیان این که با کمبود مربی روبه رو هستیم، ادامه داد: برای برطرف این مشکل در سال گذشته دوره مربیگری برگزار کردیم که اکنون احتیاج است تا مربیان پذیرفته شده در آزمون گذشته در کنار مربیان باتجربه ایستاده تا به مرور زمان بتوانند به تنهایی مربیگری ورزشکاران را برعهده بگیرند. رضاخانی همچنین با اشاره به برنامه ریزی های این هیات به منظور جذب علاقه مندان وزنه برداری، گفت: برای جذب علاقه مندان تفاهمنامه ای با اداره آموزش و پرورش نوشته شده که به همین منظور دانش آموزان مستعد و علاقه مندان به هیات معرفی خواهند شد. وی اضافه نمود: با این اقدام امیدواریم تا گامی در راستای قهرمان پروری در رشته وزنه برداری برداریم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 135

به "کارنامه درخشان بانوی وزنه بردار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارنامه درخشان بانوی وزنه بردار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید