اجاره نشین ها در صف حذف شوندگان یارانه قرار می گیرند؟ ، مشخص و تکلیف متوفیان و مقیمان خارج از کشور در فرآیند حذف یارانه ها

به گزارش مجله زیتوا، با جدی تر شدن مسئله حذف یارانه بگیران پر درآمد این بین تکلیف متوفیان و خارج نشینان چی خواهد شد؟

اجاره نشین ها در صف حذف شوندگان یارانه قرار می گیرند؟ ، مشخص و تکلیف متوفیان و مقیمان خارج از کشور در فرآیند حذف یارانه ها

به گزارش خبرنگار ، بازار داغ حذف یارانه بگیران این روز ها محافل عمومی را رونق بخشیده است به نوعی که روزانه بیش از 10 تا 20 کانال خبری، هشتک یارانه بگیران و یا حذف یارانه میلیاردرها را دست به دست می چرخانند.

حرف و حدیث های بسیار زیادی نیز این بین توجه عموم را به خود جلب نموده است، از شکایت یک مدیر دولتی به حذف یارانه اش تا اجاره نشینانی که ماهیانه 20 میلیون تومان اجاره می پردازند، از خطر حذف یارانه افرادی که گرفتار دام سودجویان برای اجاره حساب، کارت ملی و کارت بازرگانی قرار گرفته اند تا فردی که 200 خودرو با نامش وارد کشور شده است!

ستاد برنامه و بودجه کشور به همراه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با موضوع سازمان هدفمند سازی یارانه ها به نوعی چرخ دنده حرکت جدی دولت برای یارانه بگیران میلیاردر و یا میلیونر به شمار می روند. اما چرا این بین افرادی که تمکن اقتصادی بالایی نیز دارند از حذف یارانه خود شاکی هستند جای بسی تعجب است.

با وجود اینکه دولت در پی حذف یارانه بیش از 24 میلیون نفر از پردرآمدان جامعه است، اما در این فصل 700 هزار نفر مورد هدف قرار گرفته اند که با حذف این تعداد به عبارتی 31 میلیارد و 850 میلیون تومان از یارانه پرداختی از هر ماه کاسته خواهد شد که بناست صرف امور عمرانی کشور گردد.

به همین منظور به سراغ اصلی ترین نهاد و مسئول در امر حذف یارانه بگیران رفتیم تا به طور مفصل به موضوعات استثنائی حذف یارانه بگیران پردرآمد بپردازیم.

حسین میرزایی، سخنگوی ستاد اجرایی تبصره 14 قانون بودجه 98 در گفت وگو با خبرنگار، با اشاره به گزارش هفته گذشته خبرنگاران مبنی بر تاثیر تراکنش های اقتصادی حساب های اجاره، کارت بازرگانی صوری و ... بر حذف یارانه افراد مورد سوءاستفاده قرار گرفته، گفت: موارد مختلفی در راستا حذف یارانه افراد پر درآمد دیده می گردد که سعی داشتیم به جزئیات و ریز آن ها اشاره ای نکنیم، پس از شروع فرآیند ارسال پیغام برای حذف یارانه ها، چندین هزار پیغامک دریافت نموده ایم که برای آنالیز آن ها تعداد 20 نفر را مامور نموده ایم تا به تک تک سوالات پاسخ قانونی و منتقی داده گردد.

او ادامه داد: در همین راستا این 20 کارشناس، دلایل مطرح شده از طرف شاکیان را دسته بندی نموده و به مسئولان مربوط گزارش می نمایند تا در نهایت راه حلی برای آن ها تعبیه گردد.

این مقام مسئول اعلام کرد: در راستا آنالیز داده ها و ریزداده های بانک های اطلاعاتی موجود، تاکنون موردی تحت عنوان سو استفاده از کارت بازرگانی یا هویت فردی برای دریافت کارت بازرگانی گزارش نشده است.

میرزایی تاکید نمود: اما می توانیم مدعی شویم که بعضی از اعتراض ها مبنی بر چرایی حذف یارانه افراد به همین موضوع یعنی اجاره اسناد و اموال بانکی است. البته در بعضی موارد دیده شده است که فردی برای یاری به اشتغال روستاییان کارت بازرگانی در اختیارشان قرار داده، اما با سوء استفاده از این اعتماد به نام وی 75 خودرو وارد نموده بودند!

او ادامه داد: در یکی از روستا های محروم چابهار فردی گردش اقتصادی 5 میلیارد داشته است فردی که درآمد اقتصادی آنچنانی ندارد، اما در طول یک سال چنین تراکنشی برای او ثبت می گردد قطعا باید مورد آنالیز های دقیق تری قرار بگیرد.

سخنگوی ستاد اجرایی تبصره 14 قانون بودجه 98 تشریح کرد: آنالیز شرایط زندگی افراد تنها به گردش اقتصادی آن ها ختم نمی گردد، شاخص های مختلفی درخصوص رتبه بندی افراد وجود دارد که در رسانه ها بار ها آن را ذکر نموده ایم، افرادی در این مرحله یارانه آن ها حذف شد و معترض نیز شدند طی اطلاعات اقتصادی، 800 میلیون تومان گردش اقتصادی داشتند.

او اعلام کرد: فاکتور قطعی برای حذف متوسط مجموع تراکنش های خرید اعضا خانوار برای 4 ماه ابتدای سال 98 بوده است. خانوار ها به 4 دسته تقسیم می شوند. خانواده 1 نفره بالای 4 میلیون تومان، 2 نفره 5 میلیون تومان، 3 نفره 6 میلیون و 500 هزار تومان، 4 نفره 7 میلیون و 500 هزار تومان، 5 نفره 8 میلیون و 500 هزار تومان و از این تعداد بیشتر نیز به ازای هر نفر 500 هزار تومان به این سقف اضافه می گردد.

میرزایی ادامه داد: اگر این هزینه رد گردد از یارانه بگیران حذف می شوند. اما چرا ما تراکنش خرید را لحاظ نموده ایم، به این علت که امکان دارد فرد مجبور به پرداخت اقساط، کارت به کارت و ... باشد که ما با هیچ کدام از این عوامل کارت نداریم چرا که وظیفه قانونی ما وظیفه شخم زنی در روند اقتصادی افراد را تعریف نمی نماید.

او گفت: اما زمانی که فرد برای خرید به فروشگاهی مراجعه نموده و با کارت خرید می نماید متوجه می شویم میزان درآمد و تراکنش های افراد بالا و یا پایین است. در نتیجه اقدام دقیق تری در این زمینه اعمال می کنیم. تعداد حذف شوندگان از لیست یارانه بگیران در حال حاضر همان 700 هزار نفر اعلام شده است.

این مقام مسئول اعلام کرد: این بین افرادی در منطقه یک تهران ساکن هستند شاکی به حذف یارانه خود می شوند در حالی که استطاعت اقتصادی آن ها خوب است. در ادامه مدعی می شوند که در حال تعمیر منزل هستیم و احتیاجمند یارانه، اما جای سوال اینجاست در محله ای که هر متر مربع واحد مسکونی بین 20 تا 30 میلیون تومان است آیا تعمیرات احتیاجمند هزینه گزاف نیست؟ قطعا فرد استطاعت اقتصادی خوبی را داشته که توان تعمیر منزل را هم دارد.

او ادامه داد: دلایلی که برای عدم حذف یارانه افراد پر درآمد مطرح می گردد متاسفانه منطقی نیست و ما دائم در حال آنالیز علل به صورت دقیق تر هستیم تا مبادا حقی از جامعه ای تضعیف گردد.

میرزایی در پاسخ به این سوال که آیا اجاره نشینان هم مشمول حذف یارانه ها می شوند؟ گفت: اجاره نشین ها هم در صف حذف شوندگان یارانه شاید قرار بگیرند چرا که من از شما سوال می کنم فردی که ماهیانه به میزان 20 میلیون تومان اجاره پرداخت می نماید آیا توانایی اقتصادی وی کم است؟ احتیاج این افراد به 45 هزار تومان الزامی است؟ قطعا جواب منفی است و حذف یارانه این افراد با عدالت و انصاف شرعی و قانونی انجام خواهد شد.

او ادامه داد: افرادی که در این راستا قرار دارند از نظر رتبه بندی اعتباری وضع خوبی دارد و در دهک پردرآمد واقع شده است، یکی از شاخص هایی که این افراد را مشمول حذف یارانه قرار داده است سکونت در مناطق مرفه شهرهاست.

سخنگوی ستاد اجرایی تبصره 14 قانون بودجه 98 اظهار کرد: در ادامه آنالیز ها همین اجاره نشینی که 20 میلیون تومان اجاره می دهد، شاکی است که از جمع 40 میلیون تومان تراکنش در ماه 20 میلیون تومان بابت اجاره پرداخت شده است! در حالی که 20 میلیون گردش دیگر بر اساس در آمد وی انجام شده است.

او گفت: مسئله ای که وجود دارد این است که سازمان امور اقتصادیاتی کشور مدعی فرار 50 هزار میلیارد تومان از پرداخت اقتصادیات است. سناریو های فرار اقتصادیاتی به وسیله کم اظهاری درآمد و استفاده از حساب شخصی به جای حساب تجاری است. یعنی در بعضی موارد مشاهده شده است که حسابدار شرکتی است و با حساب شخصی کار تبادلات اقتصادی را انجام می دهد که خود به نوعی بی نظمی اداری و فرار از اقتصادیات است.

سخنگوی ستاد اجرایی تبصره 14 قانون بودجه 98 در واکنش به سوال یکی از هموطنان در قسمت نظرات گزارش(کارت بازرگانی یکبار مصرف با طعم حذف یارانه/ اجاره حساب به قیمت 500 میلیارد تومان اقتصادیات!) اعلام کرد: بازنشستگان نیز دارای دسته بندی هستند، بازنشسته ای داریم که به هنگام بازنشستگی خود با دریافت کارت بازرگانی مشغول تجارتی میلیاردی است و مشمول حذف یارانه می گردد، اما از طرفی نیز بازنشسته ای را هم می بینیم که تنها ماهیانه حقوق خود را دریافت می نماید زندگی کاملا معمولی را اداره می نماید که در نتیجه وی مشمول حذف یارانه نمی گردد.

او ادامه داد: شناسایی پایگاه اطلاعات ایرانیان مبنی خود را پیر و جوان و بازنشسته و شاغل قرار نداده است بلکه بر مبنای استاندارد های تعریف شده در پی حذف یارانه بگیران پردرآمد است.

این مقام مسئول گفت: جالب است بدانید در مدتی معلوم، 300 هزار خانوار ثروتمند را شناسایی نموده ایم که هیچ گونه پرونده اقتصادیاتی در سازمان امور اقتصادیاتی نداشتند، این تعداد را به سازمان اقتصادیاتی اعلام کردیم.

میرزایی تاکید نمود: بانک مرکزی یکی از مراکز اصلی بانک اطلاعاتی ماست که با کد ملی افراد میزان تراکنش ها را به ما اعلام می نمایند. سازمان امور اقتصادیاتی، سازمان تامین اجتماعی، مرکز آمار ایران، صندوق بازنشستگی کشوری، شرکت ملی پست، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت علوم و تحقیقات، وزارت خارجه سازمان بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره) از جمله دستگاه هایی هستند که برای شناسایی افراد پردرآمد با ستاد بودجه همکاری قوی داشته اند.

سخنگوی ستاد اجرایی تبصره 14 قانون بودجه 98 در پاسخ به این سوال که آیا مسافران و خارج نشینان از دریافت یارانه کنار گذاشته شده اند؟ اعلام کرد: ساکنان خارج از کشور به چند دسته تقسیم می شوند که در دسته های مختلف سیستم حذف یارانه آن ها متفاوت است، مسافران فصلی یا شاغلان فصلی که به خارج از کشور سفر می نمایند تا ماموریت خود را انجام دهند اگر در استطاعت اقتصادی نبوده و سقف تراکنش معلوم را رد ننموده باشند یارانه آن ها قطع نخواهد شد.افرادی که ایرانیان خارج از کشور هستند و ساکن کشور های دیگر هستند تا خاتمه سال 95 از این روند حذف شده بودند.

این مقام مسئول به اشاره به فعالیت گسترده کارشناسان برای حذف یارانه بگیران پر درآمد گفت: 5 سالی است که روی حذف یارانه بگیران پردرآمد با تشکیل سامانه پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان فعالیت می کنیم چه بسا که در ادوار مختلف ما شاهد حذف 3 تا 3 میلیون و 500 هزار نفر از یارانه بگیران بوده ایم که به این صورت رسانه ای نشده است.

او گفت: سبد حمایت از سبد خانوار برای خانوار های کمیته امداد انجام می شد افراد خود را به وسیله پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان شناسایی کرد. فردی را درسیستم آنالیز مشاهده کردیم که مدعی بود اگر خودروی مگان خود را به نام همسرش کند آیا مشمول دریافت سبد حمایت از خانوار می گردد یا خیر؟

میرزایی اعلام کرد: حذف یارانه ها بیش از هر چیزی احتیاجمند فرهنگسازی است. البته باید این موضوع به جد پیگیری گردد که یارانه باید سرجای خود هزینه گردد قرار نیست یارانه منبع درآمد و یا سرمایه برای افراد باشد بلکه قرار است مانع افزایش فشار به خانواده های آسیب پذیر به هنگام واقعی شدن نرخ خدمات و کالا های ضرور باشد.سامانه ای شکل گرفته است که با کد ملی یک لیست از مصارف افراد را تعریف می نماید تا بیانگر این باشد که یارانه پرداختی تا چه حد به هدف پرداخت شده است.

او در خاتمه در پاسخ به این سوال که آیا متوفایی وجود دارد که در سیستم یارانه بگیران باشد؟ گفت: سیستم اداره ثبت احوال با فوت فرد به صورت برخط یارانه او را حذف می نماید و ما یارانه ای در قبال متوفی پرداخت ننموده ایم، اما نزدیک به 40 هزار فرد فوت شده را در سازمان های حمایتی پیدا کردیم که مستمری آن ها به دلیل بروزرسانی نشدن اطلاعات قطع نشده بود، با ریزداده های موجود از این سازمان ها درخواست کردیم در صورت لزوم مستمری این افراد را حذف نمایند.

گفت وگو از نرگس معززی حور

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 28 آبان 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 199

به "اجاره نشین ها در صف حذف شوندگان یارانه قرار می گیرند؟ ، مشخص و تکلیف متوفیان و مقیمان خارج از کشور در فرآیند حذف یارانه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجاره نشین ها در صف حذف شوندگان یارانه قرار می گیرند؟ ، مشخص و تکلیف متوفیان و مقیمان خارج از کشور در فرآیند حذف یارانه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید