اجرای برنامه های فرهنگی ترویجی کتاب محور در دهه کرامت رضوی

به گزارش مجله زیتوا، به گزارش خبرنگاران (ایبنا)، حسین سعیدی در این خصوص گفت: محور تمام فعالیت های انتشارات به نشر در دهه کرامت رضوی ما، امام رضا(ع) و کتاب است؛ ما سعی کردیم پیوند این سه مفهوم را در تمامی برنامه ها دنبال کنیم.

اجرای برنامه های فرهنگی ترویجی کتاب محور در دهه کرامت رضوی

وی اضافه کرد: پیرو تحقق این شعار، برنامه اصلی انتشارات به نشر رویداد کتاب محورقلم گاه در گستره ملی است. کتاب چشمه های بهشت نوشته محمدهادی زاهدی که گزیده ای از کتاب عیون الاخبار امام رضا(ع) است، منبع مطالعاتی این رویداد است. علاقه مندان می توانند در بخش عمومی بعد از مطالعه کتاب به سوالات پاسخ دهند. در این مسابقه بخش ویژه نیز در نظر گرفته شده است که هنرمندان، نویسندگان و تصویرگران می توانند براساس کتاب چشمه های بهشت آثار تولیدی خود را در حوزه های متنی و تصویری ارائه دهند و با محور قرار دادن بخشی از کتاب به تولید محتوا بپردازند. انتشارات به نشر کلیه محتواهای برگزیده متنی و تصویری را حمایت و چاپ خواهد کرد.

آغاز به کار کتابفروشی سیار در سطح روستاهای استان خراسان رضوی

وی ادامه داد: با توجه به اجرای خوب و پیروز کتابفروشی سیار در عید نوروز بر آن شدیم که در دهه کرامت رضوی هم کتابفروشی سیار را دوباره راه اندازی کنیم. از این رو در دهه کرامت سه دستگاه مینی بوس با همکاری کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان مجهز شده و به عنوان کتابفروشی سیار با اجرای مسابقه کتابخوانی، نمایش و ارائه خدمات کتاب محور در سطح روستاهای استان خراسان رضوی مشغول به فعالیت خواهد شد.

سعیدی ضمن اشاره به آغاز به کار سومین فروشگاه کتاب رضوی در دهه کرامت بیان نمود: در راستای توسعه فروشگاه های کتاب و مراکز عرضه کتاب و محصولات فرهنگی با استانداردهای تراز، فروشگاه کتاب حرم مطهر رضوی در خیابان طبرسی بازسازی شده و با ارائه 16 هزار جلد کتاب و محصولات فرهنگی در فضایی زیبا راه اندازی خواهد شد.

مدیرعامل انتشارات به نشر گفت: در برنامه های فرهنگی برگزارشده، بن تخفیف 30 درصدی کتاب به بچه ها اهدا می شود که افراد می توانند با مراجعه به فروشگاه های کتاب مرکزی انتشارات به نشر واقع در خیابان امام(ره) از این تخفیف ها بهره مند شوند.

وی با اشاره به برگزاری نشست های نقدوبررسی آثار در دهه کرامت رضوی در فروشگاه های کتاب به نشر توضیح داد: نشست نقدوبررسی کتاب های زیست نامه مادر امام رضا(ع) نوشته ناهید طیبی در فروشگاه کتاب رضوی شهر قم و کتاب من و آقای همسایه در فروشگاه کتاب انتشارات به نشر واقع در تهران با حضور کارشناسان، نویسندگان و جمعی از علاقه مندان به کتاب برگزار خواهد شد. همچنین دومین نشست عصرانه داستان نویسان رضوی در دهه کرامت، در مشهد برگزار می شود.

اجرای برنامه کتاب، نمایش و بازی

حسین سعیدی درباره رویدادهای کتاب محور به نشر در دهه کرامت گفت: در روزهای دهه کرامت رضوی دو رویداد کتاب محور با عنوان کتاب، نمایش و بازی در فروشگاه های مرکزی کتاب و محصولات فرهنگی به نشر و کتابفروشی شهدای تیپ فاطمیون واقع در منطقه گلشهر برگزار می شود. در این برنامه های بچه هاه، اجرای نمایش و بازی بر اساس تازه ترین کتاب های کلر ژوبرت، نویسنده فعال حوزه کودک و نوجوان خواهد بود. در این برنامه، بچه ها تماشاگر در اجرای نمایش با عروسک گردان و گویندگان همراهی می کنند.

وی با اشاره به اینکه بچه ها و نوجوانان نیازمند محصولات فرهنگی کتاب محور هستند، اضافه کرد: در دهه کرامت رضوی دو ویژه نامه برای بچه ها و نوجوانان با عنوان نقاره خانه و گلدسته در گروه تولید انتشارات به نشر با مشارکت و حمایت سازمان علمی فرهنگی آستان قدس رضوی چاپ می شود که این ویژه نامه ها با هدف آشنایی بچه ها و نوجوانان با معارف امام رضا(ع)، سرگرمی، قصه و مسابقه در 10 هزار نسخه منتشر شده و طی دهه کرامت رضوی در حرم مطهر رضوی توزیع خواهد شد.

سعیدی ادامه داد: در دهه کرامت رضوی دو نمایشگاه کتاب رضوی در ورودی باب الجواد و باب الرضا(ع) راه اندازی خواهد شد که به عرضه کتاب و محصولات فرهنگی با موضوع امام رضا(ع) به زائران می پردازند.

سعیدی اضافه کرد: پنجمین شماره از ماهنامه انتشارات به نشر با تغییر اندکی در عنوان مجله از این شماره، با نام کتاب رضوی منتشر می شود. کتاب رضوی خردادماه ویژه دهه کرامت است و مطالبی خواندنی در این باره در این شماره به چشم می خورد.

مدیرعامل انتشارات به نشر ضمن بیان این نکته که دور دوم عصرانه داستان نویسان رضوی از ماه گذشته آغاز شده است، گفت: دومین جلسه نشست داستان نویسان رضوی در ایام دهه کرامت به دبیری علیرضا مهرداد در فروشگاه مرکزی به نشر برگزار می شود.

وی در انتها گفت: پیرو ایجاد فضایی شاد و خاطره انگیز برای دختران، رویدادی با مشارکت مؤسسه مهتدی در فروشگاه مرکزی به نشر با عنوان یک قرار دخترانه، روز معصومه برگزار می شود. در این برنامه بخش های متنوع بازی، سرگرمی، قصه خوانی، تئاتر و جشن تدارک دیده شده است و همه دختران و بانوان مشهدی می توانند در این جشن شرکت کنند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 3 خرداد 1402 بروزرسانی: 3 خرداد 1402 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1977

به "اجرای برنامه های فرهنگی ترویجی کتاب محور در دهه کرامت رضوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای برنامه های فرهنگی ترویجی کتاب محور در دهه کرامت رضوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید