اپل واچ اولترا در برابر اپل واچ سری 8؛ کدام مدل برای شما بهتر است؟

به گزارش مجله زیتوا، اپل واچ اولترا و اپل واچ سری 8 با وجود اینکه از جنبه های مختلف تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند، ولی از طرف دیگر نمی توانیم شباهت های بین این دو را کتمان کنیم. اپل واچ اولترا که با قیمت 799 دلاری به فروش می رسد از بدنه بزرگ تر و جان سخت تری بهره می برد ولی از نظر سنسور ها و امکانات سخت افزاری تفاوت خیلی زیادی با اپل واچ سری 8 ندارند که با قیمت پایه 399 دلاری راهی بازار شده است.

اپل واچ اولترا در برابر اپل واچ سری 8؛ کدام مدل برای شما بهتر است؟

این دو ساعت از سنسور های مشابه برای سنجش ضربان قلب، پایش اکسیژن، ثبت نوار قلب و تشخیص تصادف استفاده می نمایند و هر دو قادر به اجرای سیستم عامل WatchOS 9 هستند. اما با توجه به این شباهت ها کدام مدل برای کاربران بهتر است؟

واقعیت این است که تفاوت قیمتی بین این دو مدل اصلا کم و قابل چشم پوشی نیست. بنابراین اگر توان مالی پرداخت قیمت اپل واچ اولترا را ندارید، پس طبیعتا اپل واچ سری 8 گزینه بهتری برای شما محسوب می شود. اما در هر صورت در ادامه هر دو گزینه را از جنبه های مختلف با هم مقایسه می کنیم تا ببینیم کدام مدل بهتر می تواند احتیاجهای شما را رفع کند.

طراحی

اپل واچ اولترا از بدنه 49 میلی متری بهره می برد که با توجه به مقدار مچ شما یا ظاهر مجذوب کنندهی برایتان به ارمغان می آورد یا بیش از حد بزرگ خواهد بود. اما برای خرید اپل واچ سری 8 می توانید از بین دو مقدار 41 و 45 میلی متری دست به انتخاب بزنید و بنابراین در این زمینه حق انتخاب ارائه می دهد. ضمناً باید به ارائه این ساعت در دو مدل مبتنی بر آلومینیوم و استیل ضد زنگ هم اشاره کنیم.

اگر از جمله کاربرانی هستید که هنگام خواب هم ساعت را باز نمی کنید تا شرایط خواب خود را مورد آنالیز قرار دهید، احتمالا اپل واچ سری 8 گزینه بهتری برای شما محسوب می شود زیرا به علت مقدار کوچک تر خیلی زود به حضور آن بر روی مچ دست خود عادت می کنید.

برای تمرینات و فعالیت های ورزشی، اپل واچ اولترا طبیعتا دوام بسیار بیشتری دارد. زیرا از نمایشگر تخت بهره می برد و به همین دلیل در صورت افتادن احتمال آسیب رسیدن به آن کمتر است. این در حالی است که اپل واچ سری 8 به علت بهره گیری از نمایشگر خمیده، در برابر ضربات حساس تر محسوب می شود. از سوی دیگر باید خاطرنشان کنیم فقط مدل استیل ضدزنگ اپل واچ سری 8 از شیشه محافظ کریستال یاقوت کبود بهره می برد و مدل آلومینیومی آن از شیشه محافظ Ion-X استفاده می نماید. اپل واچ اولترا هم مجهز به شیشه محافظ کریستال یاقوت کبود است.

حداکثر روشنایی نمایشگر مدل اولترا به 2000 نیت می رسد ولی نمایشگر سری 8 حداکثر روشنایی 1000 نیت را ارائه می دهد. اما واقعیت این است که تقریبا در تمام شرایط، نمایشگر سری 8 می تواند خوانایی بالایی ارائه کند ولی اگر مثلا در منطقه برفی در پی استفاده از ساعت هوشمند هستید، طبیعتا نمایشگر مدل اولترا در چنین شرایطی بهتر انجام وظیفه می نماید. بعلاوه هر دو مدل از قابلیت نمایشگر همواره روشن بهره می برند.

با وجود اینکه نمایشگر مدل اولترا چند میلی متر بزرگ از مدل 41 میلی متری سری 8 است، ولی تفاوت مقدار بین این دو چندان محسوس و مهم نیست. البته به علت استفاده از نمایشگر تخت و بدنه بزرگ تر، برای کاربران احساس استفاده از نمایشگر بسیار بزرگ تر ایجاد می شود. اما اگر مدل اولترا در کنار مدل 41 میلی متری سری 8 قرار بگیرد، شاهد تفاوت مقدار بسیار زیادی هستیم.

جای خالی دکمه اکشن در اپل واچ سری 8

یکی از مهم ترین ویژگی های اپل واچ اولترا این است که در بدنه آن دکمه نارنجی رنگ بزرگی موسوم به دکمه اکشن دیده می شود. این دکمه می تواند برای انجام کارهای مختلف شخصی سازی شود تا مثلا با فشردن آن حالت ورزشی موردنظر شما روشن شود یا حتی کار ساده ای مانند روشن کردن چراغ قوه را می توانید با فشردن آن انجام دهید.

بعلاوه با استفاده از این دکمه قادر به تعریف میان بر برای انجام کارهای موردنظر خود هم هستید و اگرچه در اپل واچ سری 8 هم چنین قابلیتی وجود دارد، اما بهره گیری از آن به سادگی مدل اولترا نیست. زیرا در مدل اولترا بدون نگاه کردن به ساعت و صرفا با فشار دادن یک دکمه فیزیکی، کارهای موردنظر صورت می گیرد.

عمر باتری

اپل واچ اولترا از باتری بسیار بزرگ تری بهره می برد و بنابراین طبیعتا از نظر عمر باتری هم حرف بیشتری برای گفتن دارد. اما اپل واچ سری 8 از این نظر تفاوتی با نسل های قبلی ندارد و بنابراین باید معمولا هر روز شارژ شود. طبق آنالیز های اجرا شده، اگر نمایشگر همواره روشن را فعال کنید، روزی یک تا دو ساعت برای فعالیت های ورزشی GPS را فعال نگه دارید، از قابلیت پایش خواب استفاده کنید و نوتیفیکیشن ها را دریافت کنید، باتری مدل اولترا حدود 1.5 تا دو روز کامل دوام می آورد. اما در این شرایط باتری اپل واچ سری 8 می تواند حدود 18 تا 20 ساعت انجام وظیفه کند.

هر دو ساعت از قابلیت صرفه جویی در مصرف انرژی بهره می برند ولی اولترا در این زمینه عملکرد بسیار بهتری دارد و با فعال سازی آن، عمر باتری به 60 ساعت افزایش پیدا می نماید. بعلاوه باید به پشتیبانی هر دو ساعت از شارژ بی سیم سریع اشاره کنیم که البته برای بهره گیری از این تعیینه به شارژر 18 واتی یا دارای سرعت بیشتر احتیاج دارید که باید آن را جداگانه بخرید.

ویژگی های مشابه

با توجه به اینکه رابط کاربری هر دو گجت مشابه است، از نظر تجربه کاربری با تفاوت خاصی روبرو نمی شوید. زیرا در نهایت هر دو از اپلیکیشن ها و واچ فیس های یکسانی بهره می برند. بعلاوه اگر آیفون خود را در خانه گم نموده باشید، با استفاده از این ساعت ها می توانید صدای آن را دربیاورید تا بتوانید آیفون خود را پیدا کنید. البته مدل اولترا از یک واچ فیس اختصاصی به نام Wayfinder بهره می برد که برای کوهنوردان و افرادی که اهل گشت و گذار در طبیعت هستند مثمر ثمر واقع می شود.

در بدنه اپل واچ اولترا 3 میکروفون تعبیه شده و این در حالی است که در بدنه اپل واچ سری 8 فقط شاهد یک میکروفون هستیم. البته این میکروفون های اضافی عملکرد خیلی بهتری ارائه نمی نمایند و بنابراین ویژگی قابل توجهی محسوب نمی شوند.

سنسور ها و ردیابی شرایط سلامتی

یکی از مهم ترین دلایل استقبال از اپل واچ ها به دقت بالای سنسور های تعبیه شده در آن ها برمی شود. هر دو مدل دارای سنسور دما برای عادت ماهانه زنان هستند و بعلاوه این سنسور می تواند برای نوسانات دمای بدن در طول شب هم مورد استفاده قرار بگیرد. اما در کل برای تشخیص دمای بدن در ساعات مختلف نمی تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

از نظر ثبت نوار قلب هم تفاوتی با یکدیگر ندارند و عملکرد مشابهی را ارائه می دهند. همانطور که در تصویر زیر می توانید ببینید، سنسور ضربان قلب این دو ساعت هیچگونه تفاوتی با هم ندارند و تک تک ضربان ها را به طور مشابه ثبت نموده اند.

البته در این میان باید بگوییم که مدل اولترا می تواند آژیر با بلندی صدای 86 دسیبل پخش کند. ضمناً باید به قابلیت تشخیص عمق آب و ارائه دمای آب هم اشاره کنیم. از نظر GPS هم مدل اولترا عملکرد بسیار دقیق تری دارد. به طور تعیین این ساعت از GPS مبتنی بر باند های L1 و L5 پشتیبانی می نماید ولی اپل واچ سری 8 صرفا از GPS دارای باند L1 بهره می برد. بنابراین مدل اولترا در شرایط مختلف می تواند موقعیت مکانی بسیار دقیق تری ارائه دهد.

مقایسه تعیینات اپل واچ اولترا و اپل واچ سری 8

اپل واچ اولترااپل واچ سری 8
سایز بدنه49 میلی متر41 و 45 میلی متر
پردازندهApple S8Apple S8
طول عمر باتری36 ساعت ترکیبی (60 ساعت در حالت کم مصرف)18 ساعت ترکیبی (36 ساعت در حالت کم مصرف)
حداکثر روشنایی صفحه نمایش2000 نیت1000 نیت
مقاومت در برابر آب100 متر (40 متر غواصی)50 متر (برای غواصی مناسب نیست)
صفحه نمایش همواره روشندارددارد
موقعیت یاب GPSدو فرکانس L1 و L5 با دقت بالایک فرکانس L1
آژیر خطرداردندارد
حالت Night Modeداردندارد
تشخیص تصادف و سقوطدارددارد
حسگر دمای بدندارددارد
حالت کم مصرف Low Power Modeدارددارد
قیمت پایه799 دلار399 دلار (سایز 41 میلی متر)

کدام ساعت مناسب شما است؟

اگر مسئله ای با قیمت بسیار بالای اپل واچ اولترا ندارید و برای مچ دست شما بزرگ نیست، این یک گزینه مجذوب کننده تر محسوب می شود. در کنار عمر باتری بالا، باید به دکمه اکشن هم اشاره کنیم که در شرایط مختلف مثمر ثمر واقع می شود. اما در کل واقعیت این است که بسیاری از قابلیت های این ساعت برای عموم کاربران اهمیت زیادی ندارد و در نهایت این دو مدل شباهت های زیادی به یکدیگر دارند. بنابراین با خرید اپل واچ سری 8 نه تنها هزینه بسیار کمتری می پردازید، بلکه از بسیاری از ویژگی های اپل واچ اولترا هم بهره مند می شوید.

در حال حاضر اپل واچ اولترا با قیمت حدود 34 میلیون تومان در خبرنگاران فروخته می شود و برای خرید مدل 41 و 45 میلی متری اپل واچ سری 8 باید به ترتیب حدود 14 میلیون و 500 هزار تومان و 15 میلیون و 500 هزار تومان بپردازید.

منبع: Cnet

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 آبان 1401 بروزرسانی: 24 آبان 1401 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1894

به "اپل واچ اولترا در برابر اپل واچ سری 8؛ کدام مدل برای شما بهتر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اپل واچ اولترا در برابر اپل واچ سری 8؛ کدام مدل برای شما بهتر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید