با متفاوت ترین قاضی جهان آشنا شوید

به گزارش مجله زیتوا، چین پس از معرفی هوش مصنوعی اخبارگو این بار از هوش مصنوعی در یک دادگاه در پکن به عنوان قاضی رونمایی می نماید.

با متفاوت ترین قاضی جهان آشنا شوید

به گزارش، قضات مصون از خطا نیستند. به عنوان مثال، در کتاب روانشناسی دانیل کانمن برنده جایزه نوبل به نام تفکر سریع و آهسته نشان داده شده است که بین ملایمت و ارفاق یک قاضی در دادگاه و اینکه ناهار چه غذایی خورده است، ارتباط مستقیمی وجود دارد.

اما آیا راهی برای حل این مشکل وجود دارد؟ محققان چینی می گویند هوش مصنوعی به معنای واقعی کلمه می تواند یک قاضی باشد.

چین سابقه رونمایی از انواع شگفت انگیزی از هوش مصنوعی را در کارهای حساس و حرفه ای دارد و حالا هم در یکی از دادگاه های اینترنتی پکن از هوش مصنوعی به عنوان قاضی استفاده می نماید.

درست سال گذشته بود که چین از اولین اخبارگوی هوش مصنوعی کاملا شبیه به انسان دنیا در شبکه خبری شینهوا رونمایی کرد.

اکنون نیز اعلام شده است که در یک دادگاه اینترنتی در پکن از یک قاضی هوش مصنوعی در مراحل دادگاه استفاده می گردد. این هوش مصنوعی قاضی، اولین در نوع خود در دنیا نامیده می گردد.

مطابق بیانیه ای که متخصصان هوش مصنوعی چینی صادر نموده اند، این قاضی هوش مصنوعی به یکی از قضات دادگاه پکن شباهت خواهد داشت. این قاضی یک تصویر و صدای زنانه، حالت چهره و اقداماتی مشابه با قاضی های واقعی خواهد داشت.

این قاضی دیجیتالی مبتنی بر فناوری تلفیقی هوشمند گفتار و تصویر عمل خواهد نمود.

نکته مهم این است که از این هوش مصنوعی فقط برای یاری به قضات دادگاه برای تکمیل کارهای پایه و روتین از جمله پذیرش دادخواست استفاده می گردد. بنابراین به وکلا این امکان را می دهد تا بهتر روی کار خود تمرکز نمایند.

به نظر می رسد از این هوش مصنوعی برای تصمیم گیری نهایی درباره هرگونه اختلاف قانونی استفاده نمی گردد. درعوض به قضاتی که ریاست دادگاه را برعهده دارند، یاری خواهد نمود.

شاید این هوش مصنوعی را می توان با دستیار رانندگی در خودروهای هوشمند مقایسه کرد، جایی که از هوش مصنوعی برای در راستا نگه داشتن خودرو استفاده می گردد، در حالی که در صورت بروز هرگونه خطایی راننده انسان آن را مدیریت می نماید.

در هر صورت به نظر نمی رسد که هوش مصنوعی به این زودی ها جایگزین قضات دادگاه ها گردد.

ضمن این که در ماه مارس نیز اعلام شده بود که استونی در حال توسعه یک قاضی هوش مصنوعی است که فراخوان نهایی را برای رسیدگی دادگاه قرائت می نماید.

منبع:ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 14 مهر 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 64

به "با متفاوت ترین قاضی جهان آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با متفاوت ترین قاضی جهان آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید