کوشش ریاض برای فرار از شکست در قلب یمن

به گزارش مجله زیتوا، خبرنگاران- گروه بین الملل: نیروهای ارتش و رزمندگان کمیته های دفاع مردمی (جنبش مقاومت انصارالله) با همراهی بعضی قبایل از چند هفته قبل عملیات گسترده و همه جانبه ای را در استان مهم و راهبردی مارب در مرکز یمن علیه عناصر ائتلاف سعودی شروع کردند.

کوشش ریاض برای فرار از شکست در قلب یمن

استان مارب که قلب یمن به شمار می آید یکی از مهم ترین و اصلی ترین پایگاه های ائتلاف سعودی به شمار می آید و ریاض تمام قدرت و توان خود را متمرکز نموده که از پیشروی رزمندگان یمنی جلوگیری کند اما در میدان نبرد ناکام مانده است.

در حال حاضر، بیشترین درگیری ها در حومه پایگاه نظامی ماس در شمال غرب استان مارب در جریان است و نیروهای یمنی در کوشش هستند این مقر نظامی بسیار مهم را از اشغال عناصر ائتلاف خارج نمایند و به کنترل دربیاورند تا معادلات میدانی را در مرکز یمن 180 درجه تغییر دهند. رزمندگان یمنی در روزهای گذشته یک بار وارد پایگاه نظامی ماس شدند و سعی کردند مواضع را در این مقر تثبیت نمایند اما عناصر ائتلاف سعودی با پشتیبانی گسترده هوایی توانستند درگیری ها را دوباره به خارج از پایگاه و مناطق حومه بکشانند.

براساس اطلاعات به دست آمده، جنگنده های سعودی در 72 ساعت گذشته به صورت دیوانه وار پایگاه و نقاط حومه را به شدت هدف قرار دادند تا از پیشروی نیروهای یمنی جلوگیری نمایند و ریاض را از یک شکست مهلک و سخت نجات دهند.

شدت حملات جنگنده های سعودی در این محور به حدی بوده که حتی عناصر ائتلاف هم اشتباهی هدف قرار گرفتند و شماری از آنان کشته و زخمی شدند؛ فرماندهان یمنی نیز برای کاهش خسارت ها و حفظ جان نیروهای خود تا حدودی از پایگاه به صورت موقت عقب نشسته اند.

از سویی دیگر، عناصر ائتلاف سعودی در حومه پایگاه نظامی ماس متحمل خسارت های سنگینی شدند و تلفات بالایی داده اند و فقط در یک مورد از درگیری ها 15 تن از عناصر شورشی منصور هادی (رئیس جمهور مستعفی و فراری) و حزب الاصلاح کشته و حداقل 30 تن دیگر زخمی شدند.

در حال حاضر، درگیری ها میان رزمندگان و عناصر ائتلاف در حومه جنوب شرق و جنوب پایگاه ماس در جریان است و مزدوران سعودی در کوشش هستند با اشغال مناطق اطراف، پایگاه را امن تر نمایند اما هر چه زده اند به در بسته خورده است.

در حالی نیروی هوایی رژیم سعودی و عناصر ائتلاف کوشش می نمایند شرایط میدانی را در پایگاه ماس و مناطق اطراف تغییر دهند که فرایند تحولات به خوبی نشان می دهد این مقر از لحاظ نظامی پاکسازی شده محسوب می گردد و رزمندگان کار را تا حدود زیادی تمام نموده اند.

با توجه به حملات سنگین رزمندگان انصارالله و توافقاتی که با قبایل مستقر در منطقه اجرا شده پیروزی در این محور قطعی است و عناصر ائتلاف سعودی باید این پایگاه را تخلیه و به سمت شهر مارب عقب نشینی نمایند.

نیروهای ائتلاف سعودی به خوبی می دانند با عقب نشینی از پایگاه ماس دیگر جایی در غرب و شمال غرب استان مارب نخواهند داشت و ریاض ارزشمندترین و مهم ترین پایگاه خود را در مرکز یمن از دست خواهد داد.

پایگاه نظامی ماس نقطه اتصال شهر مارب به شهر صنعاء به شمار می آید و با آزادی کامل این پایگاه، عناصر تحت فرمان رژیم سعودی مجبور می شوند برای جلوگیری از قیچی شدن مناطق اشغالی را در بخش های مدغل و رغوان در شمال غرب استان مارب تخلیه نمایند.

عناصر ائتلاف به شدت کوشش می نمایند پایگاه ماس را حفظ نمایند چرا که می دانند مقصد بعدی رزمندگان یمنی در این محور شهر مارب (مهم ترین پایگاه ائتلاف سعودی در مرکز یمن) است؛ پیروزی رزمندگان در این محور می تواند تحولات را در جنوب استان الجوف تحت تأثیر قرار دهد.

به گزارش مهر، حدود 37 درصد از مساحت استان مارب شامل بخش بدبده و حریب القرامش، 97 درصد از بخش مجزر، 70 درصد از بخش صرواح، 55 درصد از بخش مدغل، 7 درصد از بخش رغوان، 97 درصد بخش ماهلیه، 15 درصد بخش العبدیه، 85 درصد بخش رحبه و 20 درصد بخش حریب درکنترل رزمندگان یمنی است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1046

به "کوشش ریاض برای فرار از شکست در قلب یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش ریاض برای فرار از شکست در قلب یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید