جاذبه های گردشگری بام نفتی ایران

به گزارش مجله زیتوا، گچساران یکی از پنج شهرستان عظیم کشور در زمینه بهره برداری از ذخایر نفت و گاز است که 20 درصد نفت کشور را فراوری می نماید، این شهرستان به دلیل داشتن مرتفع ترین واحد بهره برداری نفت کشور در منطقه سقلاتون به بام نفت ایران نیز مشهور شده است.

جاذبه های گردشگری بام نفتی ایران

از جمله جاذبه های گردشگری این شهرستان می توان به منطقه حفاظت شده کوه خامین، پل خیری و محمدخان، روستای مارین، گنبد لیشتر، دژ سلیمان، چهارطاقی خیرآباد، پل ساسانی خیرآباد، امام زاده بی بی حکیمه، آبشار کیوان و بسیاری دیگر از دیدنی های گچساران اشاره نمود که در ادامه به معرفی تعدادی از این اماکن دیدنی می پردازیم.

پل خیری و محمدخان از آثار دوره اسلامی

پل خیری و محمدخان در جهت گچساران به دهدشت و در 50 کیلومتری شمال غرب آن واقع شده است. این پل بزرگ که 140 متر طول و هفت دهانه دارد، روی رودخانه خیرآباد و در دوران اسلامی بنا شده است. پل تاریخی خیری و محمدخان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پل ساسانی خیرآباد

پل ساسانی خیرآباد که به عنوان یک اثر ملی و تاریخی به ثبت رسیده است در 130 متری چهارطاقی خیرآباد واقع شده است. این پل تاریخی متعلق به دوران حکومت ساسانیان است.

چهارطاقی خیرآباد از بناهای سنگی قدیمی

چهارطاقی خیرآباد که اثری برجای مانده از پادشاهی دوران ساسانیان است به خوبی معماری، مذهب و شیوه حکومت آن دوران را نمایش می دهد. این اثر تاریخی که نمادی از قدمت کهن این منطقه است در 50 کیلومتری شهر گچساران واقع شده است.

گنبد لیشتر با معماری طبقاتی

گنبد لیشتر یکی از بناهای تاریخی این منطقه محسوب می گردد که در 30 کیلومتری گچساران در دشت لیشتر قرار گفته است. قدمت این گنبد به قرن هفتم و دوران سلجوقیه می رسد. این گنبد تاریخی که پلانی مربع شکل دارد به شکل هندسی هشت ضلعی و سپس به صورت یک گنبد مخروطی شکل با استفاده از فیل پوش ها تبدیل می گردد. از ویژگی های شاخص این بنای تاریخی می توان به نوع چینش سنگ ها و چگونگی ساخت بنا اشاره نمود که به آن اهمیت بالایی بخشیده است. این اثر تاریخی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دژ سلیمان بر فراز قله کوه

دژ سلیمان که در ارتفاعات کوهی با همین نام واقع شده است، گفته می گردد که روزگاری مقر سلیمان بن طاهر گناوه ای، یکی از رهبران فرقه قرامطه بوده است و به همین دلیل به این نام شهرت دارد.

رودخانه خروشان و آبشار کیوان لیشتر

آبشار صخره ایی کیوان لیشتر به صورت پلکانی از هفت آبشار کوچک تشکیل شده است. این آبشار که در محل اتصال دو رودخانه دره تنگ درک و دره سور سرریز می گردد در 25 کیلومتری گچساران در منطقه لیشتر نهاده شده است. این آبشار زیبا در دل طبیعت با برکه ها و استخرهای متعدد، چشم انداز منحصربه فردی را ایجاد نموده است.

روستای مارین در دل طبیعت سرسبز

روستای مارین از شمال، به کوه ولی گنج و از جنوب غربی به کوه کاردی محدود می گردد. این روستا در 36 کیلومتری شهر گچساران و در ارتفاع 1.080 متر از سطح دریا واقع شده است. این روستا که از روستاهای تاریخی استان چهارمحال و بختیاری به شمار می رود با وجود قرار دریافت در منطقه ایی گرجهت، آب وهوای معتدل و مناسب دارد. خانه های روستا عموماً از سنگ 7 خشت، گل و آجر ساخته شده اند. چشم انداز طبیعی روستا، قرارگیری در میان دره ایی که اطراف آن را ارتفاعات سرسبز فراگرفته، منجر شده است تا هر ساله طبیعت دوستان و گردشگران بسیاری برای اقامت به آن سفر نمایند.

منطقه حفاظت شده کوه خامین

منطقه حفاظت شده کوه خامین با وسعت بیش از 25 هزار هکتار در حدود 30 کیلومتری دو گنبدان نهاده شده است و دارای پوشش گیاهی و جنگلی متنوعی همچون بلوط، ارژن، انجیر وحشی، کیکم، چویل، گون، زالزالک و کلخنگ است. این منطقه حفاظت شده که هم اکنون مورد توجه گردشگران به عنوان تفرجگاهی طبیعی و زیبا واقع شده است در حقیقت باهدف حمایت از جمعیت پلنگ، بز و پازن، قوچ و میش و کبک دری از سال 1378 تحت حفاظت نهاده شد. گونه های جانوری گوناگونی نظیر لنگ، خوک وحشی، سمور وحشی، جغد، گرگ، خرگوش و شاهین نیز در این منطقه دیده می گردد.

آستان مقدسه حضرت بی بی حکیمه (س)

آستان مقدسه حضرت بی بی حکیمه (س) خواهر امام رضا (ع) چون مرواریدی در دل کوهستان های زاگرس جنوبی و در نزدیکی خلیج نیلگون فارس واقع شده است و زائرانی از جای جای کشور و خارج از کشور به زیارتش می شتابند تا بوی علی بن موسی الرضا (ع) را در جنوب و در آستان او استشمام نمایند.

بقعه متبرکه حضرت بی بی حکیمه (س) که طبق اسناد وروایات مختلف، از دختران حضرت امام موسی بن جعفر (ع) است در فاصله 80 کیلومتری جنوب شهرستان گچساران در موقعیت خاص جغرافیایی در میان کوه هایی صعب العبور و درکنار چشمه ای جوشان واقع شده است.

سالانه بالغ بر یک میلیون نفر از سراسر کشور و کشورهای حوزه خلیج فارس به زیارت بارگاه بی بی حکیمه (س) خواهر تنی شاه چراغ (ع) در این شهرستان مشرف می شوند.

منبع: گردشبان
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1354

به "جاذبه های گردشگری بام نفتی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های گردشگری بام نفتی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید