راهنمای سفر به باکو؛ شهر ساحلی دریای خزر

به گزارش مجله زیتوا، باکو پایتخت جمهوری آذربایجان است و شهری بندری و مهم در این کشور محسوب می گردد. باکو در تاریخ خود بیشتر جزئی از جغرافیایی ایران بوده و به همین دلیل هم به لحاظ فرهنگی، تاریخی و معماری شباهت های فراوانی به ایران دارد. اگر قصد سفر به باکو را دارید با ما همراه باشید.

راهنمای سفر به باکو؛ شهر ساحلی دریای خزر

درباره باکو

باکو شهری ساحلی در کناره دریای خزر و پایتخت کشور جمهوری آذربایجان نیز محسوب می گردد. باکو مهم ترین شهر و پایتخت کشور آذربایجان است و چیزی در حدود 3 میلیون نفر جمعیت دارد.

پس از دوران پیداش استخراج نفت در این منطقه، این بندر مهم پیشرفت فراوانی را تجربه کرد و در زمینه معماری نیز تصمیم گرفت تا راه دبی را ادامه دهد و آغاز به ساختن ساختمان های مدرن با طراحی های شگفت انگیز کرد، البته همچنان در قلب خود منطقه ای تاریخی دارد که درب های گذشته را به روی گردشگران باز می نماید.

باکو در بیشتر دوران تاریخی خود بخشی از خاک پادشاهی ایران به حساب می آمده اما متاسفانه در ادامه خیانت تاریخی روس ها به ایران این منطقه در پی عهدنامه گلستان و ترکمنچای از ایران جدا شد. وسعت منطقه شهری باکو به 1127 کیلومتر مربع می رسد که این شهر را به 11 ناحیه عظیم تقسیم نموده است.

نحوه دریافت ویزای آذربایجان

شهروندان ایرانی برای سفره به شهر باکو باید ابتدا ویزای جمهوری آذربایجان را تهیه نمایند. این ویزا 90 روز اعتبار دارد و شما می توانید حدود 3 ماه را در این کشور بگذرانید. خوشبختانه شما می توانید ویزای خود را بدون مراجعه به سفارت و به صورت الکترونیکی دریافت کنید. برای اینکار شما باید وارد سایت مخصوص آن شوید و تمامی مراحل را درآن طی کنید تا ویزای شما صادر گردد: سایت صدور ویزای الکترونیکی جمهوری آذربایجان.

 • واحد پول آذربایجان چیست؟
 • تهران، پاسداران، خیابان نیستان سوم، کوچه راستوان، پلاک 16، کدپستی: 1944965114
 • تلفن: 5-22559553 (021) / نمابر: 22558183 (021)

هزینه دریافت این ویزا حدود 20 دلار است و ظرف مدت نهایتاً 3 روز کاری برای شما صادر خواهد شد. پول ملی جمهوری آذربایجان منات است و شما می توانید آن را از صرافی های مجاز و یا در فرودگاه این کشور چنج کنید. ارزش هر منات در سال 1396 برابر با 4420 تومان است، همچنین ساعت این کشور حدود +30 دقیقه از این ایران جلوتر است.

پرواز به باکو

ایران ایر هما Iran Air Airlines

 • پروازهای همه روزه از تهران به باکو در روزهای شنبه، یکشنبه، دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه، پنج شنبه و آدینه، در ساعت 11:25 - 02:35 - 14:05 از فرودگاه امام خمینی به فرودگاه باکو آذربایجان انجام می گردد
 • پروازهای همه روزه از باکو به تهران در روزهای شنبه، یکشنبه، دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه، پنج شنبه و آدینه، در ساعت 21:30 - 08:30 از فرودگاه باکو به امام خمینی تهران انجام می گردد.

هواپیمایی آذربایجان Azal Airlines

 • هفته ای 7 پرواز از تهران به باکو در روزهای شنبه، یکشنبه، دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه، پنج شنبه و آدینه، در ساعت 02:35 AM از فرودگاه امام خمینی به فرودگاه باکو آذربایجان انجام می گردد.
 • هفته ای 7 پرواز از باکو به تهران در روزهای شنبه، یکشنبه، دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه، پنج شنبه و آدینه، در ساعت 10:30 PM از فرودگاه باکو به امام خمینی تهران انجام می گردد.

حمل و نقل عمومی در باکو

وسایل متنوعی برای عبور و مرور در شهر باکو وجود دارد. اما قبل از آن بهتر است شما کارت ویژه ای به نام باکو کارت را تهیه کنید. این کارت در دو نسخه کاغذی که 4 بار مصرف است و یک نسخه پلاستیکی که قابلیت استفاده زیاد و شارژ مجدد را دارد ارائه می گردد. از این کارت برای استفاده از مترو و بعضی اتوبوس ها استفاده می گردد.

اتوبوس:در سراسر شهر ایستگاه های اتوبوس وجود دارد که راهی ارزان و مقرون به صرفه برای سفرهای درون شهری است. اتوبوس های معمولی باکو پول نقد دریافت می نمایند و اتوبوس های قرمز از کارت استفاده می نمایند. برای یافتن راستا اتوبوس خود می توانید به سایت www.gomap.az بروید و تمامی جزئیات حرکت اتوبوس ها را در آن ببینید.

تاکسی: اگر می خواهید راستا تعیین و طولانی را طی کنید بهتر است با تاکسی تلفنی taxi 189 تماس بگیرید. اما در خیابان هم می توانید از تاکسی های رسمی و معمولی به قیمت 5 منات بهره ببرید که به ازای هر کیلومتر اضافه تر باید 1 منات بپردازید.

مترو: مترو شهر باکو زیاد گسترده نبوده و حدود 36 کیلومتر را تحت پوشش قرار می دهد. در آن 3 خط و 25 ایستگاه وجود دارد و در سال 1967 میلادی به بهره برداری رسیده است. اما می تواند به ایستگاه های حومه شهر متصل گردد. بیشترین استفاده از مترو در ایستگاه های Qara Qarayev و Neftçilər می باشد. این مترو از لحاظ طراحی شباهت فراوانی به ایستگاه های مترو روسیه دارد و در آن نمادهای تاریخی و فرهنگی زیادی به چشم می خورد.

نقشه مترو باکو

فرهنگ مردم باکو

تقریباً می توان گفت که تمامی مردم این شهر مسلمان اند که بیش از 80% آن ها پیرو مذهب شیعه هستند. زبان مردم شهر ترکی آذربایجانی است که کلمات روسی نیز در آن دیده می گردد. ساختار خانواده در این کشور مانند ایران بسیار قوی است و افراد سالمند نیز در کنار فرزندانشان زندگی می نمایند.

مردان مسئول زندگی محسوب می شوند و وظیفه زنان خانه داری است. هنوز هم ریش سفیدها بیشتر مسائل شهرها و محله ها را حل می نمایند و نقش مذهب و فرهنگ در این کشور بسیار پر رنگ است. در برخورد با مردم آذربایجان احترام آن ها را حفظ کنید بخصوص عظیمترها، همچنین به بانوان تا حد ممکن نزدیک نشوید و از شوخی کردن با آن ها ترجیحاً پرهیز کنید. در مهمانی ها مردان با هم دست می دهند و رو بوسی می نمایند اما زنان کم تر دست می دهند و بیشتر در دیدار فامیل رو بوسی می نمایند و هم دیگر را در آغوش می گیرند. اگر برای شام به خانه یک شهروند در باکو دعوت شدید حتماً با خود یک دسته گل کوچک یا شیرینی ببرید این یک نوع رسم است. آن ها در خانه کفش نمی پوشند و همچنین زنان از لباس های باز و تنگ کم تر استفاده می نمایند.

آب و هوای باکو

باکو شهری است بندری در کنار دریای خزر که آب و هوایی آن از این دریا متأثر است. میانگین دمای آن در طول سال حدود 12 تا 18 درجه است. زمستان ها در این شهر سرد است و زمان مناسبی برای سفر نیست. بهتر است که فصل بهار و تابستان را برای لذت بردن از سواحل و دیدنی های این شهر انتخاب کنید.

هتل های باکو

Premier Hotel هتل 4 خبرنگاران

 • آدرس: SHAMSI RAHIMOV STR., 28 BAKU 1069, Baku 1069

Riva Hotel Baku هتل 3 خبرنگاران

 • آدرس Ziya Bünyadov, Baku,

Fairmont Baku هتل 5 خبرنگاران

 • آدرس: 1A, Mehdi Hüseyn Street, Bakı 1006، جمهوری آذربایجان

Hilton Baku هتل 5 خبرنگاران

 • آدرس: 1B Azadlig Avenue, Baku 1000، جمهوری آذربایجان

دیدنی های باکو

ایچری شهر (Icheri Sheher): اینجا بخش قدیمی شهر باکو است که از بافت تاریخی برخوردار است. اینجا پایتخت باستانی پادشاهان شیروان بوده است که شما را به تاریخ این سرزمین راهنمایی می نماید. از اینجا به عنوان آکروپلیس باکو نیز یاد می نمایند.

 • Icherisheher, Baku, Azerbaijan

قلعه دختر باکو (Maidens Tower): این برج باستانی که جزئی از میراث فرهنگی ثبت شده در یونسکو باکو به شمار می رود احتمالاً قبلاً یک آتش کده زرتشتی بوده که بعدها به برج دیدبانی تبدیل شده است. این برج حدود 29 متر ارتفاع دارد و مربوط به قرن 18 است.

بیشتر بدانید: مهم ترین جاذبه های گردشگری باکو

 • Qiz Qalasi, Baku, Azerbaijan. Tel +994 12 492 32 61

کاخ شیروان شاه (The Palace of the Shirvan Shahs): اینجا یکی از قصرهای پادشاهان شیروان است که در قرن 15 ساخته شده است و دارای گورستان، مسجد و بخش های عادی یک قصر است که در همان محله قدیمی شهر قرار گرفته است. عکس این قلعه پشت اسکنان 5 مناتی دیده می گردد و جزی از آثار ثبت شده در یونسکو است.

 • ساعت بازدید: از 10 صبح تا 6 بعدازظهر هزینه 5 دلار
 • Sirvansahlar Sarayı, Baku, Azerbaijan. Tel +994 12 492 10 73

خیابان نظامی: اینجا معروف ترین خیابان باکو است که به نام شاعر ایرانی، نظامی گنجوی نام گذاری شده است. این خیابان حدود 3.5 کیلومتر طول دارد و ساختمان های موجود در آن از معماری های نوکلاسیک، بیزانس، باروک و نئوروزنس الهام گرفته است. فضای این خیابان شما را به گذشته تاریخی می برد.

میدان آبنمای باکو (Fountain Square): میدان چشمه یا آب نما محلی است با پیاده روی وسیع که مردم از آنجا عبور مرور می نمایند؛ آب نمای معروف نیز در این میدان گرفته است که شما می توانید بعد از خیابان نظامی به این مکان برسید. در این خیابان کافه، رستوران های معروف و زیبایی وجود دارد که معمولاً محل جمع شده جوانان باکو است.

National Flag Square: در انتهای بخش غربی باکو میدانی به نام میدان پرچم وجود دارد که به طور رسمی در سال 2007 افتتاح شده است و نماد غرور ملی این کشور است. این پرچم 30 در 70 متری بر روی یک پایهٔ 162 متری قرار گرفته است و نام خود را به عنوان عظیم ترین پرچم دنیا در کتاب رکوردهای گینس ثبت نموده است.

ونیز کوچک (Mini venis): در بخشی از شهر باکو کانال های آبی وجود دارند که شما می توانید در آن قایق سواری کنید، در پیاده روهایش قدم بزنید و حس بودن در ونیز کوچک را داشته باشید. اینجا یکی از جاذبه های گردشگری مهم باکو است و محلی است که عشاق و دوستان بخصوص در شب ها در آنجا یکدیگر را دیدار می نمایند.

 • ساعت بازدید از 10 صبح تا 11 شب
 • 73 Neftchilar Ave, Baku, Azerbaijan

مسجد Teze Pir: سه سال بعد از انتها ساخت این مسجد سنگی و زیبا، اینجا به قربانی برای انقلاب 1917 تبدیل شد و متأسفانه کاربری آن از مسجد به انبار تغییر یافت، پس از مدتی این مکان به موزه تبدیل شد و خاتمه در سال 1943 دوباره تبدیل به یک مسجد مهم در شهر باکو شد.

 • 7 Mirza Fatali Akhundov, Baku AZ1001, Azerbaijan. Tel: +994 12 492 38 55

موزه فرش: برای اولین بار در دنیا موزه تخصصی فرش در کشور آذربایجان و شهر باکو در سال 1967 تأسیس شد. موزه ای که انواع فرش های دست باف قدیمی و سنتی در آن وجود دارد و محلی خوب برای بازدید علاقه مندان به این هنر دستی است. ساختمان این موزه نیز طراحی منحصربه فرد دارد و شبیه به یک فرش است.

 • سوغات باکو، از فرش تا تخته نرد
 • زمان بازدید 10 صبح تا 6 بعدازظهر هزینه بازدید 4 دلار
 • 28 Mikayil Useynov kuç, Bulvar, Baku, Azerbaijan. Tel: +994 12 497 20 57

کشتی کروز در دریای خزر: چه چیزی جذاب تر از دیدن شهر باکو در شب هنگام است آن هم زمانی که روی یک کشتی تفریحی مجهز باشید؟ شما با ورود به این کشتی می توانید از 1 ساعت سفر دریایی لذت ببرید.

خانه دولت House of Government: در خیابان نفیچیلر باکو یک ساختمان با شکوه با معماری سنتی را می بینید که خانه دولت نام دارد. این ساختمان در سال 1952 افتتاح شده است و ظرفیت حضور 5500 نفر از کارمندان دولتی و وزارتخانه ها را در خود دارد.

 • Uzeyir Hajibeyov, Baku AZ 1000, Azerbaijan. +994 12 493 70 64.

برج های شعله The Flame Towers: آتش در آذربایجان بسیار مقدس است و ریشه آن را می توان از پرستشگاه های زرتشتیان تا ذخایر گازی طبیعی این کشور دانست که به رشد مالی آن ها نیز بسیار رونق بخشیده است. اینجا اولین آسمان خراش های کشور آذربایجان است که با الهام دریافت از شعله های آتش ساخته شده است و ارتفاع آن حدود 182 متر است.

 • Flame Towers, Baku, Azerbaijan

مرکز حیدر علی اف: این ساختمان نیز یکی از نمادهای مدرنیته باکو است و به نام رئیس جمهور سابق این کشور نام گذاری شده است. شهرت اصلی این ساختمان مربوط به طراح معروف آن زاحا حدید است که توانسته چندین جایزه مهم بین المللی را کسب کند.

 • زمان بازدید از ساعت 11 تا 6 بعدازظهر
 • 1 Heydar Aliyev prospekti, Baku, Azerbaijan. Tel: +994 12 505 60 01

گروه گردشگری خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1143

به "راهنمای سفر به باکو؛ شهر ساحلی دریای خزر" امتیاز دهید

1 کاربر به "راهنمای سفر به باکو؛ شهر ساحلی دریای خزر" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به باکو؛ شهر ساحلی دریای خزر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید