روش های برطرف چین و چروک پوست صورت

به گزارش مجله زیتوا، در این مطلب شما را با روش های برطرف چین و چروک پوست صورت آشنا می کنیم.

روش های برطرف چین و چروک پوست صورت

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران از خبرنگاران، بعضی از خانم ها فکر می نمایند تنها کسانی باید از لایه بردار استفاده نمایند که دچار مسائل حاد پوستی هستند؛ اما این گمان درست نیست. خوب است بدانید سلول های پوستی بعد از شکل دریافت به مرور روی سطح پوست آمده و می میرند؛ وقتی سلول های مرده روی پوست جمع می شوند، پوست شما خشک، ضخیم و زبر به نظر می رسد. یادتان باشد هر چه سن بالاتر می رود قدرت پوست برای دفع این سلول های مرده هم کاهش می یابد؛ بنابراین اگر احساس می کنید پوست تان به لطافت گذشته نیست و دوست دارید کمی رنگ آن روشن شده و دوباره مثل گذشته جوان و شاداب به نظر برسد، می توانید از لایه برداری بهره ببرید. لایه برداری سلول های مرده را از روی پوست برمی دارد و پوست تان شاداب تر و جوان تر می شود.

خوب است بدانید سلول های پوستی بعد از شکل دریافت به مرور روی سطح پوست آمده و می میرند؛ وقتی سلول های مرده روی پوست جمع می شوند، پوست شما خشک، ضخیم و زبر به نظر می رسد. یادتان باشد هر چه سن بالاتر می رود قدرت پوست برای دفع این سلول های مرده هم کاهش می یابد؛ بنابراین اگر احساس می کنید پوست تان به لطافت گذشته نیست و دوست دارید کمی رنگ آن روشن شده و دوباره مثل گذشته جوان و شاداب به نظر برسد، می توانید از لایه برداری بهره ببرید. لایه برداری سلول های مرده را از روی پوست برمی دارد و پوست تان شاداب تر و جوان تر می شود.

پیلینگ چیست؟

پیلینگ در لغت به معنای پوست کندن است و در اصطلاح به استفاده از مواد شیمیایی با درجات اسیدی مختلف برای برداشتن و بازسازی بخشی از پوست اطلاق می شود. در واقع پیلینگ همان استفاده از لایه بردار های شیمیایی است. روش های پیلینگ شامل دو نوع سطحی و عمیق است که بنا به صلاحدید پزشک انتخاب می شود. در روش سطحی مواد مصرف شده در قسمت سطحی پوست نفوذ می نمایند و در روش عمقی مواد وارد لایه های عمیق تر پوست می شوند.

لایه برداری شیمیایی

برای لایه برداری روش های مختلفی وجود دارد؛ یکی از روش هایی که در بهبود شرایط پوست و جوان سازی آن تاثیر دارد، لایه برداری شیمیایی است. در لایه برداری شیمیایی، از محلولی با یک پایه اسیدی برای جداسازی لایه خارجی و آسیب دیده پوست استفاده می شود. در این روش، محلول مورد نظر، روی پوست مالیده می شود تا با ایجاد یک سوختگی شیمیایی خفیف و کنترل شده سلول های مرده را از پوست جدا کند. لایه برداری شیمیایی علاوه بر تخریب سلول های مرده و باز کردن جا برای سلول های سالم و جوان، با تحریک لایه های زیرین پوست برای فراوری کلاژن و الاستین، در طراوت و جوانی پوست نقش اساسی دارد.

انتخاب لایه بردار مناسب

از آنجا که پوست صورت بسیار حساس است و واکنش های پوستی افراد در برابر کرم های لایه بردار یکسان نیست، به خانم ها توصیه می کنیم قبل از استفاده از کرم های لایه بردار به ویژه آن ها که غلظت بیشتری دارند با پزشک مشورت نمایند. در نظر داشته باشید اگر از لایه بردار مناسب پوست تان استفاده نکنید، ممکن است دچار عوارض جبران ناپذیری شوید. تحریک و التهابات پوستی، خشکی پوست، تشدید رنگدانه های پوستی، لک و حساسیت در برابر نور آفتاب، اسکار های دائمی، کمرنگی یا پررنگی در نواحی مختلف پوست از جمله عوارضی است که می تواند بر اثر استفاده نابجا از لایه بردار های شیمیایی پدید آمده و شما را به دردسر بیندازد. برای درمان کک ومک، اسکار ها و کومدون های آکنه باید زیر نظر پزشک متخصص از لایه بردار های غلظت بالا و لایه بردار هایی که ترکیب فنول دارند، استفاده شود. پس یادتان باشد برای این که پوستی شاداب، جوان و سلامت داشته باشید با یاری پزشک از یک لایه بردار مناسب بهره ببرید.

از بین بردن چین های ظریف پوستی

اگر پوست شما دچار آفتاب سوختگی سطحی شده یا به تازگی روی پوست تان چین های ریز و ظریفی افتاده یا این که احساس می کنید رنگ چهر ه تان کمی تغییر نموده است، می توانید با تایید پزشک متخصص با لایه برداری سطحی مشکل خود را حل کنید. ترکیبات اصلی لایه بردار های سطحی معمولا از دسته هیدروکسی اسید ها (آلفا هیدروکسی اسید (AHA) و بتا هیدروکسی اسید (BHA)) با غلظت های 20 تا 70 درصد و سایر مواد لایه بردار است. هیدروکسی اسید ها در جوان سازی پوست تاثیر زیاد دارند، زیرا می توانند با پوسته پوسته کردن پوست های چرب و بدون ایجاد التهاب به عمق پوست نفوذ نمایند. معروف ترین بتا هیدروکسی اسید، اسید سالی سیلیک است که در درمان آکنه کاربرد زیادی دارد. برای رسیدن به پوستی سالم و شاداب و به دست آوردن نتیجه دلخواه باید کمی شکیبا و با حوصله باشید و در طول 2 تا 4 هفته 4 تا 5 بار این فرآیند را انجام دهید. توصیه می کنیم برای این که همواره پوست سلامت و جوانی داشته باشید، سالی 4 بار لایه برداری سطحی را انجام دهید.

لایه برداری مخصوص بدن

اگر پوست بدن تان دچار ضایعاتی مانند اسکار آکنه، خطوط پوستی، تغییرات رنگ پوست و تغییرات پوست بر اثر آفتاب شده است، می توانید از لایه بردار های متوسط بهره ببرید.

این نوع لایه بردار ها نسبت به لایه بردار های سطحی با عمق بیشتری درون پوست نفوذ می نمایند، بنابراین بهتر است برای صورت از این نوع لایه بردار استفاده نشود. با این که لایه بردار هایی که قدرت متوسط دارند در عمق بیشتری از پوست نفوذ می نمایند، فرد به ندرت احساس درد یا ناراحتی شدید می نماید و عوارض ناشی از آن هم با روش های معمولی قابل کنترل است.

در این نوع لایه برداری پوسته ریزی و جدا شدن لایه آسیب دیده 3 تا 7 روز طول می کشد. این روش سبب قرمزی و التهاب پوست می شود که به طور معمول بعد از یک یا دو هفته نسبتا به حالت طبیعی باز می شود، اما این امکان هم وجود دارد که درمان التهاب پوست تا 2 ماه به طول انجامد.

لایه بردار عمیق برای چروک های عمیق

اگر پوست تان مشکل حادی مانند چروک های عمیق دارد، راه درمان آن لایه برداری عمیق است. این نوع لایه برداری تنها برای صورت انجام می شود، اما کسانی که پوست تیره دارند، بهتر است از لایه برداری عمیق استفاده ننمایند. چون این نوع لایه برداری می توانند روی صورت چروک های ریز ایجاد کند که این احتمال برای پوست های تیره بیشتر است.

لایه برداری عمیق با ایجاد سوختگی درجه دو، در لایه های مختلف پوست رسوخ می نماید. محلولی که در لایه برداری عمیق استفاده می شود ترکیبات فنل دارد. ترکیبات فنلی لایه بردار های بسیار قوی هستند که با سالی یک بار استفاده از آن ها می توانید به نتیجه موردنظر دست پیدا کنید.

یک بار لایه برداری شیمیایی عمیق ممکن است 60 تا 90 دقیقه طول بکشد که برای هر قسمت از صورت به مدت 15 دقیقه از محلول استفاده می شود.

خوب است بدانید لایه برداری عمیق کمی دردناک است، برای همین به طور معمول، قبل از انجام لایه برداری ابتدا بی حسی موضعی اجرا شده و شرایط قلب بیمار نیز کنترل می شود. اگر پزشک تان تشخیص داد که مسائل پوستی شما با لایه برداری عمیق درمان می شود به این نکته توجه داشته باشید که قرمزی پوست ممکن است تا 3 ماه باقی بماند. ضمن این که تا 2 هفته نمی توانید در فعالیت های روزانه شرکت کنید.

لایه بردار های خانگی

اگر پوست تان مشکل خاصی ندارد، اما احساس می کنید کدر شده است و دوست دارید برای شفاف و تازه شدن پوست تان سلول های مرده را پاک کنید، می توانید از اسید های میوه (AHA) غلظت پایین تر بهره ببرید.

برای تهیه این لایه بردار ها به نسخه پزشک احتیاجی ندارید و می توانید در منزل قبل از خواب از آن ها بهره ببرید. از کرم ها یا محلول های شیمیایی حاوی موادی، چون آلفاهیدروکسی اسید (AHA)، رتینوئیدها، آنزیم های طبیعی و... که به عنوان لایه بردار شناخته می شوند هم می توانید بهره ببرید.

با توجه به نوع محلولی که استفاده می کنید یک تا 14 روز طول می کشد تا سلول های مرده روی پوست تخریب شوند و سلول های جوان جای آن ها را بگیرند. از آنجا که پوست اطراف چشم و دور دهان نازک است بهتر است از این فرآورده ها در این نواحی استفاده نشود، چون ممکن است سبب تحریک و قرمزی و التهاب این قسمت ها شود.

لایه برداری مکانیکی

یکی از روش هایی که یاری خوبی به درمان لک صورت می نماید، لایه برداری مکانیکی است. متداول ترین لایه برداری مکانیکی، میکرودرم ابریژن است که تاثیر خوبی بر کیفیت پوست دارد. این روش با تحریک پوست باعث بهبود ساخت کلاژن شده و در طولانی مدت در بهبود چین وچروک موثر است. ضمن این که با تاثیر بر نفوذ دارو های پوستی، به درمان لک بسیار یاری می نماید.

با میکرودرم ابریژن جوان شوید

در روش میکرودرم ابریژن کل پوست را در معرض تماس با یک ماده معدنی بی ضرر که همان پودر اکسید آلومینیوم است، قرار می گیرد. در واقع در روش میکرودرم ابریژن با استفاده از دستگاهی خاص، کریستال های بسیار ظریف اکسید آلومینیوم با فشار تنظیم شده ای با سطح پوست در تماس قرار می گیرد و سبب ساییده شدن پوست و از بین رفتن بافت های مرده می شود. در سرانجام هم با یک مکش کریستال ها از روی پوست جمع می شود. این کار به بهترشدن جریان خون در منطقه و فعال شدن سلول های فیبروبلاست و در نتیجه ترمیم و طراوت پوست یاری می نماید. می شود.

میکرودرم ابریژن یک روش بی ضرر

خیلی از افراد جای جوش روی پوست صورت شان می ماند و این موضوع برای شان آزاردهنده است. اگر جزو این دسته از افراد هستید و از دارو های شیمیایی هم جواب نگرفته اید، می توانید از میکرودرم ابریژن بهره ببرید. میکرودرم ابریژن در درمان جای آکنه و آبله مرغان نیز موثر است. درمان جوشگاه های اسکار (جای جوش) بسته برحسب آن ها و محل و عمق شان به چند جلسه میکرودرم ابریژن هفتگی احتیاج دارد. کریستال های آلومینیم که در این روش استفاده می شوند، هیچ گونه عارضه ای در سطح پوست ندارند، چون پزشک می تواند جریان و سرعت کریستال ها را کنترل کند. میکرودرم ابریژن را می توان به عنوان روشی یاریی برای لیزر در درمان اسکار ها و لکه های پوستی استفاده کرد، چون هم غیرتهاجمی است و هم احتیاج به مراقبت های زیاد بعد از عمل ندارد.

لایه برداری بدون درد

بعد از انجام میکرودرم ابریژن، پوست صاف و روشن می شود. یکی از ویژگی های خوب استفاده از میکرودرم ابریژن، این است که اصلا درد ندارد و بعد از آن، بیمار می تواند بدون هیچ محدودیتی کار های روزمره خود را انجام دهد. بعد از میکرودرم ابریژن می توانید از کرم های آرایشی غیرتحریک نماینده استفاده کند. تعداد جلسات میکرودرم ابریژن بستگی به نوع پوست و ضایعه آن دارد که بر اساس آن از 4 تا 10 جلسه را می توان پیش بینی کرد. فاصله جلسات هم به نوع ضایعه بستگی دارد و می تواند از هفته ای یک بار تا 4 هفته یک بار تفاوت داشته باشد.

دانستنی های لیزر درمانی

برای درمان بعضی بیماری های پوستی مثل اسکار، کک و مک و لک های قهوه ای که درصورت و دست بیشتر افراد مسن دیده می شود و همچنین جوان سازی پوست از لیزر دی اکسیدکربن یا فراکشنال استفاده می شود.

لیزر فراکشنال برای چه کسانی استفاده می شود؟

لیزر فراکشنال در درمان اسکار (آکنه، جراحی، سوختگی)، لک پوستی، چین وچروک، منافذ باز پوست، قوام و استحکام پوست، خطوط کشش پوست و جوان سازی استفاده می شود. در این روش توسط لیزر، لایه سطحی پوست به شکل موضعی در مقاطعی از پوست از بین می رود و اطراف این ستون های حرارتی سالم می ماند و این امر موجب تسریع فرایند ترمیم پوست می شود. از آنجا که لایه شاخی پوست در طی لیزر دست نخورده باقی می ماند، فعالیت طبیعی پوست به عنوان سد حفاظتی حفظ می شود.

برای پیلینگ چقدر زمان ضروری است؟

در استفاده از روش لیزر درمانی پوست بلافاصله پس از لیزر، برافروخته شده و به رنگ صورتی یا قرمز در می آید. ضمن اینکه بیمار بعد از لیزر احساس سوختگی یا خارش می نماید که با استفاده از پماد وازلین یا پماد ترکیبی می توان این عارضه را تسکین داد البته گاهی پزشک بسته به نوع پوست و عوارض ناشی از لیزر می تواند از روش پانسمان بستر با گاز نیمه تراوا استفاده کند. به طور کلی عوارض این روش در نهایت بعد از هفته سوم از بین می رود. لیزر درمانی به ویژه با دستگاه های جدید مانند لیزر اولتراپالسی اسکن دار، زیاد طول نمی کشد و به طور معمول کمتر از یک ساعت زمان می برد.

لیزر باید زیر نظر متخصص انجام شود

یادتان باشد به هیچ عنوان برای این کار به آرایشگر ها یا پزشکان عمومی که کار پوست و مو انجام می دهند، مراجعه نکنید. زیرا لیزر درمانی باید حتما زیر نظر متخصص بیماری های پوست و مو یا متخصص جراحی پلاستیک انجام شود. پس توصیه می شود در خصوص مرکزی که می خواهید این عمل را در آنجا انجام دهید، خوب تحقیق کنید.

چین و چروک ها را درمان کنید

لیزر 2 co از انواع لیزر تخریبی است که می تواند بافت های اضافه و ناخواسته را در پوست فرد از بین ببرد. از میان روش های مختلف جوان سازی پوست، یکی از موثرترین شیوه ها برای رفع کردن چروک های متوسط تا عمیق صورت استفاده از لیزر 2 CO است.

در واقع کاربرد اصلی این نوع لیزر نوسازی پوست است؛ چون پس از تخریب لایه های سطحی پوست، این لایه ها بازسازی می شود. درمان با لیزر 2 CO در یک جلسه هم می تواند چروک های ظریف تا متوسط سطح پوست را در اطراف چشم و اطراف دهان کمتر کند، هم با سفت کردن پوست افتادگی صورت را بهتر کند و هم لکه های تیره ناشی از آفتاب را از سطح پوست پاک کند.

علاوه بر این از لیزر 2 CO برای از بین بردن کلویید یا همان گوشت اضافه ناشی از جراحی ها یا جوش ها و سوختگی ها، از بین بردن خال های سطحی، جوشگاه های آکنه و ضایعه برجسته پوستی (مانند زگیل ها) استفاده می شود.

اگر تبخال می زنید لیزر نکنید

اگر پوست تان خشک است یا تبخال می زنید سراغ لایه برداری نروید. کسانی که سابقه تبخال زدن دارند باید قبل از انجام لایه برداری پزشک خود را در جریان قرار دهند، زیرا ممکن است لایه برداری سبب عود تبخال شود. خوب است بدانید این عفونت می تواند موجب ایجاد جوشگاه شده و در پوست تحریک شده توسط مواد شیمیایی لایه بردار وسعت زیادی پیدا کند.

کسانی هم که پوست خشک دارند بهتر است از هیچ نوع لایه برداری چه مکانیکی و چه شیمیایی استفاده ننمایند، چون لایه بردار ها سبب خشکی بیشتر پوست می شوند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 اسفند 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 452

به "روش های برطرف چین و چروک پوست صورت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های برطرف چین و چروک پوست صورت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید