سازمان سینمایی را با معوقات تحویل گرفتیم

به گزارش مجله زیتوا، تهران (پانا) - محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی در حاشیه مراسم اختتامیه پانزدهمین جشنواره سینما حقیقت در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سوالات آنها پاسخ داد.

سازمان سینمایی را با معوقات تحویل گرفتیم

محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی در حاشیه مراسم اختتامیه پانزدهمین جشنواره سینما حقیقت درباره تعداد زیاد فیلم های آماده اکران به خبرنگاران گفت: خیلی سال است که با این پدیده روبرو باشیم که 200 فیلم آماده اکران باشند و تعدادی از اینها پروانه نمایش داشته باشند و برخی از آنها هم با سیاست های دولت تازه همخوانی نداشته باشد! پس این موضوع، موضوعی عادی به حساب نمی آید اما شامل حال ما شده است و باید آن را مدیریت کنیم. بحث نظارت مطرح نیست، بلکه بحث این است که ما چه بخواهیم و چه نخواهیم باید اکران در بخش خصوصی هم صورت پذیرد که سبب استقبال مردمی هم می شود و کاری غیر از این را نمی توانیم انجام دهیم. از طرف دیگر تمامی سینمادارها متضرر شده اند و ضرر و زیان آنها مطرح است که دو سال است شرایط بدی را تحمل کرده اند. این جریان فرهنگی و بحرانی که ایجاد شده، بی سابقه بوده است اما تلاش خواهیم کرد کمترین آسیب به اهالی سینما وارد شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا فیلم هایی که در دولت قبلی پروانه نمایش دریافت کردند، مورد بازبینی و نظارت قرار می گیرند، گفت: بازبینی ما به این صورت است که شورایی موضوع آنها را مشخص کنند تا شرایطی را نیز برای آنها فراهم کنیم. برخی از صاحبان این آثار، حتی اصلاحاتی را که شوراهای قبلی به آنها اعلام کرده اند، اعمال نکرده اند! و می خواهند بدون اصلاحات قبلی فیلم هایشان را اکران کنند. اینها مواردی است که به ما ارتباطی پیدا نمی کند چون در دولت قبلی اتفاق افتاده است. نیت ما بیشتر، تعامل با فیلمسازها است تا کمک کنیم فیلم ها اکران شوند و اصلا سیاست نگهدارنده و بازدارنده نداریم. به شخصه نگران سرمایه های فیلمسازها هستم؛ به همین دلیل اگر بتوانیم با محتوای آثار کنار بیاییم، صد درصد از اکران آنها حمایت می کنم.

خزاعی در پاسخ به پرسشی درباره راه اندازی جشنواره ای جهانی با گرید الف، بیان نمود: معتقدم باید تمام انرژی خودمان را روی جشنواره خودمان یعنی فجر بگذاریم؛ این جشنواره چهل سال است که برگزار می شود و سابقه بسیار خوبی دارد. تنها بحث درستی که برای جشنواره جهانی فجر درست است، زمان آن است. علیرغم تمام بحث هایی که داشتیم و زحماتی که دوستان طی سال ها کشیدند، جشنواره جهانی را همزمان با ملی برگزار می کنیم، چراکه برگزاری همزمان آنها، به تقویت سینمای ملی و بین المللی ایران می انجامد. نکته قابل بحث دیگر این است که علیرغم اتکا به حضور مهمانان خارجی، حضور آنها اتفاق خاصی نیفتاده است و بحث خرید فیلم ها همیشه وجود داشته است و برای فیلمساز این دامنه ادامه خواهد داشت؛ کسی که خواهان سینمای ایران باشد، مطمئن باشید برنامه ریزی می کند و کننده ای برای خرید آثار ایرانی خواهد فرستاد.

وی با بیان اینکه معتقد است جشنواره باید زمانی برگزار شود که نتایجی برای سینمای ایران داشته باشد، اظهار کرد: در حوزه فیلم کوتاه، جشنواره ای ویژه داریم و در حوزه فیلم مستند نیز همینطور و تقریباً بیش از 40 جشنواره دیگر در کشور در حال برگزاری هستند. اگر جشنواره ها هدفمند باشند قطعا از آنها حمایت می کنیم و معتقدم تا جایی که می توانیم باید جشنواره ها را در استان ها برگزار کنیم، به جای اینکه در تهران برنامه داشته باشیم تا شعاری که درباره عدالت فرهنگی می دهیم، تحقق پیدا کند که همان ظرفیت زیرساخت، تولید و برگزاری مجامع و جشنواره ها است.

رییس سازمان سینمایی در پاسخ به پرسش دیگری درباره بسته شدن پرتال تولید انجمن سینمای جوانان ایران و دلیل آن توضیح داد: طبق گزارش آقای آذرپندار، بسته شدن پرتال تولید انجمن سینمای جوان به دلیل بدهی به فیلمسازها از سال 1398 است و وی معتقد بود ابتدا بدهی فیلمسازها پرداخت شود و بعد پرتال باز شود. تلاش می کنیم کلیه بدهی ها به سینمای یاران در حوزه فیلم کوتاه، فیلم مستند و سینمای حرفه ای پرداخت کنیم و سپس بر اساس سیاست هایی که اعلام خواهیم کرد، عمل کنیم. چون هزینه تولید فیلم ها در حوزه کوتاه و مستند حداقل 3 الی 4 برابر شده است، باید از همین الان برنامه ریزی لازم برای پیش بینی این شرایط صورت گیرد.

خزاعی در پایان درباره معوقات جشنواره سینماحقیقت نیز گفت: ما سازمان سینمایی را با این معوقات تحویل گرفتیم و در حال حاضر توانسته ایم 40 درصد بودجه سازمان سینمایی را دریافت کنیم. این را هم متذکر می شوم که افزایش بودجه تولید سینمای ایران از بودجه تخصیص یافته دولتی نیست که از طریق بندهای قانونی دیگر در حال تامین آن هستیم و تلاش می کنم یاس و ناامیدی از سینمای ایران برکنده شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 بهمن 1400 بروزرسانی: 15 بهمن 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1677

به "سازمان سینمایی را با معوقات تحویل گرفتیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان سینمایی را با معوقات تحویل گرفتیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید