سمفونی گوشخراش در امیرآباد

به گزارش مجله زیتوا، زینب زینال زاده-خبرنگار: سد معبر و ایجاد آلودگی صوتی براساس قانون شهرداری تخلف شهری محسوب می شود، بنابراین مأموران شهرداری می توانند با متخلفان برخورد کنند.

سمفونی گوشخراش در امیرآباد

4 سال پیش در راستای اجرای این قانون، مصوبه منع استفاده از بلندگو توسط وانت بارهای سیار ممنوع شد اما همچنان شاهد قانون شکنانی هستیم که وقت و بی وقت برای جذب مخاطب، صدایشان را در بلندگوها رها و برای مردم مزاحمت ایجاد می کنند. محله امیرآباد در منطقه 6 از جمله نقاطی است که در کلانشهر تهران گرفتار این معضل است و ساکنان از حضور این فروشندگان و خریداران سیار مزاحم گلایه دارند. مردم در گفت وگو با خبرنگاران محله می گویند: وانت بارهای سیار، آرامش و آسایش را از ساکنان سلب کرده اند و هیچ مسئولی پاسخگو نیست. آنها از خبرنگاران محله خواستند صدای اعتراضشان را به گوش مسئولان برسانند تا شاید آرامش، دوباره به این محله بازشود.

ساعت حدود 10 صبح است که وانت باری پر از لوازم خانگی اسقاطی وارد کوچه ششم می شود و راننده با صدای دلخراش فریاد می زند: کابینت، یخچال، تلویزیون و جاروبرقی... ی. خریدارم! برخی از همسایه ها پنجره ها را می بندند، اما رضا محمدی که از صدای راننده وانت به شدت عصبانی شده است، خود را به او می رساند و می گوید: پسرم مریض است و صدای شما موجب آزارش می شود. چرا بلند داد می زنید؟ راننده با خونسردی و بی اعتنایی می گوید: خوشم نمی آید حنجره ام را پاره کنم اما من هم خانواده دارم و باید کار کنم و یک لقمه نان در بیاورم. شما اگر کار بهتری سراغ دارید، معرفی کنید؟ جر و بحث بالا می گیرد و اهالی از خانه هایشان بیرون می آیند و در طرفداری از محمدی به راننده اعتراض می کنند و او هم سوار وانت می شود و کوچه را ترک می کند.

سناریوهای تکراری

این معضل ویژه یک کوچه و خیابان در محله امیرآباد نیست و به گفته رضوان سرمدی مزاحمت های پی درپی وانت بارهای سیار در جای جای این محله تکرار می شود. او می گوید: بارها به وانت بارها اعتراض کرده ام که در بلندگو فریاد نزنند اما فایده ای نداشته است. چند بار هم با سامانه 137 تماس گرفتم و گزارش دادم اما هیچ نتیجه ای نداشت. اهالی کوچه نهم هم مانند ساکنان کوچه ششم، دلخوشی از حضور وانت بارها در محله ندارند و می گویند: فعالیت وانت بارها در این محله به منبع درآمد شهرداری تبدیل شده است. شهرک والفجر در مجاورت این محله است، اما ساکنان آنجا افراد خاص هستند و به دلیل حضور مستمر مأموران و سرویسدهی ویژه نیروهای شهرداری به ساکنان شهرک، وانت بارها جرئت نمی کنند به آنجا بروند.

شهرداری کجاست؟

علیرضا رحمانی یکی از اهالی کوچه چهارم محله امیرآباد است و سال های زیادی است در این محله زندگی می کند. او می گوید: مشکل وانت بارهای سیار بیش از 10 سال است که به یک معضل در این محله تبدیل شده و ساکنان هر اقدامی که لازم بوده انجام داده اند اما این مشکل تنها به دست شهرداری حل می شود و بس. او در ادامه صحبت هایش به موقعیت جغرافیایی محله امیرآباد اشاره می کند و می گوید: محله امیرآباد در غرب منطقه قرار گرفته است و هرچند در محدوده شهرداری ناحیه 4 منطقه است اما از نگاه مدیران شهری دور مانده است. همین وضعیت سبب شده وانت بارها از این فرصت استفاده و با داد و فریاد وقت و بی وقتشان آرامش اهالی را سلب کنند. اهالی فهرستی از شماره وانت بارها و تماس هایی که با سامانه 137 و 1888 دارند، نشانمان می دهند و می گویند: مسئولان خودشان را به خواب زده اند و توجهی به مشکل ساکنان این محله ندارند.

ضعف همکاری نهادهای متولی

سیامک سمنانی نژاد از معتمدان محله امیرآباد که در دوره های مختلف شورایار محله نیز بوده است با تأیید صحبت ساکنان می گوید: به تازگی تعداد وانت بارهای سیار که اقدام به فروش صیفی و خرید ضایعات و لوازم اسقاطی منزل می کنند، در محله زیاد شده و در هر ساعتی با بلندگو برای اهالی مزاحمت ایجاد می کنند. این مشکل بارها در جلساتی که مدیران شهری و مأموران راهور حضور داشتند مطرح شده است اما تا کنون کاری نکرده اند. به گفته او، اهالی بارها با سامانه های نظارتی و خدماتی 137 و 1888 تماس گرفته اند و مزاحمت وانت بارهای سیار را گزارش داده اند اما گویا مسئولان گوش شنوایی برای شنیدن این مشکل ندارند. سمنانی نژاد در ادامه صحبت هایش می گوید: نهادهای متولی با یکدیگر همکاری ندارند و راننده های وانت بار هم با علم به این موضوع به آسانی در محله جولان می دهند و دود این ضعف نظارتی و نبود همکاری بین دستگاهی در چشم اهالی می رود.

رئیس پلیس راهور پاسخ نداد

برای حل مشکل مزاحمت وانت بارهای سیار، علاوه بر شهرداری، نیروهای پلیس راهور هم باید ورود کنند. خبرنگاران محله برای شنیدن صحبت های سرهنگ اسماعیل زاده رئیس پلیس راهور منطقه 6 درباره اقدامات انجام شده در برخورد با وانت بارهای متخلف و برنامه های آینده پلیس برای کاهش چنین معضلاتی در سایر محله ها، تماس های مکرری با وی داشت که متأسفانه پاسخگو نبود.

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهردار منطقه 6:

اختیارات شهرداری محدود است

اهالی محله امیرآباد، مدیران شهری را مقصر می دانند و می گویند: مسئولان شهرداری با وانت بارهای متخلف برخورد قاطع نمی کنند. مدیران شهری نظر متفاوتی دارند چنانکه افشین خدامی معاون خدمات شهری و محیط زیست شهردار منطقه 6 می گوید: برابر قانون شهرداری، مأموران شهری در برابر چنین تخلفاتی می توانند به راننده خاطی تذکر بدهند اما اجازه توقیف خودرو یا جریمه کردن آنها را ندارند. او به موضوع شکایت راننده ها از مأموران شهرداری نیز اشاره و عنوان می کند: گاهی اوقات خودرو برخی از متخلفان را توقیف می کنیم اما به دلیل نبود ضمانت اجرایی و وجود خلأ های قانونی، مالکان خودرو به دادگاه می روند و شکایت می کنند و حکم رفع توقیف می گیرند و خودرو را آزاد می کنند. به گفته او برای رفع چنین مسئله ای باید 3 نهاد شهرداری، نیروی انتظامی و قوه قضائیه در کنار هم باشند. خدامی می گوید: مأموران شهری اختیارات محدودی دارند و در چهارچوب قانون شهرداری، برخورد مأموران شهرداری با رانندگان وانت بارهای سیار تنها جنبه ارشادی دارد. بنابراین تا وقتی ارگان ها و نهادهای متولی در کنار هم نباشند چنین معضلاتی حل نمی شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 136

به "سمفونی گوشخراش در امیرآباد" امتیاز دهید

1 کاربر به "سمفونی گوشخراش در امیرآباد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سمفونی گوشخراش در امیرآباد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید