سنسور حرکتی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

به گزارش مجله زیتوا، استفاده از سنسور حرکتی کاربردهای متعددی دارد و برای بسیاری از افراد جزء ابزارهای به شدت سودمند و چه بسا ضروری تلقی می شوند. با این حال آیا تا به حال برای تان سوال شده که سنسور حرکتی چگونه کار می نماید؟ در این یادداشت ضمن پرداختن به این مسئله، درباره انواع مختلف سنسورهای حرکتی هم صحبت نموده و نقاط قوت و ضعف هر نوع را مطرح می کنیم.

سنسور حرکتی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

یک سنسور حرکتی، ابزاری مفید در دسته کالاهای امنیتی است. این دستگاه می تواند از محل کار یا منزل تا حد قابل توجهی محافظت کند. در حقیقت سنسور حرکتی یا موشن سنسور (Motion Sensor) با استفاده از واحدِ چشمی خود می تواند یک منطقه را به طور دائم رصد نموده تا تحرک و خطرهای غیر طبیعی خیلی سریع مورد شناسایی قرار گیرد. با این اوصاف، در ادامه به این سوال پاسخ می دهیم که یک سنسور حرکتی چیست و چگونه این دستگاه کار می نماید.

سنسور حرکتی پارس شهاب مدل دیواری ka180

165,000

تومان

سنسور حرکتی مدل 101

195,000

تومان

خرید سنسور حرکتی از خبرنگاران

مشاهده همه

سنسور حرکتی چیست؟

موشن سنسور، دستگاهی است که برای فهم و شناسایی حرکات اشیا در یک حوزه استحفاظی مورد بهره برداری قرار می گیرد. این حوزه می تواند یک منزل یا حتی یک شرکت خصوصی باشد. تحرک ها هم می تواند مربوط به انسان، حیوان و حتی حرکت اشیای مختلف باشد. از این دستگاه ها برای حوزه امنیتی، کنترل نور و بعلاوه سیستم های اتوماتیک بهره برداری می شود تا پاسخ مناسبی در زمان شناسایی حرکت انجام شود. این دستگاه ها در فناوری های مختلف موجود بوده و به گونه ای طراحی می شوند تا کاربردهای متنوعی را از خود نشان دهند.

نحوه کار سنسور حرکتی

تمامی سنسورهای حرکتی، یک مکانیسم دو مرحله ای دارند: قدم اول، شناسایی حرکت و در قدم دوم، واکنش. این دستگاه ها حرکات را در یک منطقه معین شناسایی نموده و واکنش های از پیش معین شده ای را نظیر روشن کردن نور محیط یا به صدا در آوردن زنگ هشدار را انجام می دهند. البته، مقدار دقت شناسایی از یک سنسور به سنسورِ دیگر فرق دارد. سنسورهای مختلفی در حال حاضر موجود هستند و هر کدام از آنها ویژگی های متنوعی دارند که برای محیط های مختلف به کار می آید. در ادامه، چهار نوع اصلی از سنسورها را معرفی می کنیم.

1. سنسورهای حرکتی التراسونیک

سنسورهای حرکتی التراسونیک که به نام سنسورهای سونار فعال (Active Sonar Sensor) هم شناخته می شوند، امواج صوتیِ شبیه به مخروط را در فرکانس بالا به طور معمول 30 الی 50 کیلوهرتز ارسال می نمایند. این دستگاه ها بعلاوه تجزیه و تحلیل می نمایند که چه مدت زمانی طول می کشد تا امواج پس از برخورد به اشیا برگردند. اگر به هر نحوی، بازتاب امواج از اشیای محیط بیشتر از مدت زمانِ از پیش معین شده باشد، سنسورها فعال شده و یک تحرک غیر طبیعی را شناسایی می نمایند. پس از این مرحله، واکنشِ برنامه ریزی شده دستگاه آغاز خواهد شد.

سنسور هوشمند حرکتی پارادوکس مدل 476 pro

211,000 تومان

مشاهده و خرید

سنسورهای حرکتی التراسونیک به طور کلی غیر تهاجمی بوده و می توانند برای کاربردهای مختلف از آنها استفاده کرد. همان طور که پیش تر به آن اشاره نموده ایم، از این محصولات الکترونیکی می توان برای سیستم های امنیتی منزل و بعلاوه دستگاه های اتوماتیک منزل استفاده کرد. با وجود این که نمونه های بسیار گران قیمتی هم از این سنسورها در سطح بازار موجود است، دقت دستگاه ها به شدت بالا بوده و نسبت به وجود نور محیطی هم مشکل حادی نخواهند داشت. البته نقطه ضعفِ سنسورهای حرکتی در تاثیر پذیرفتن دستگاه ها نسبت به صداست. از طرفی دیگر، دامنه حسیِ این نوع حسگرها، معمولا اندک است.

2. سنسورهای حرکتی مادون قرمز

سنسورهای مادون قرمز می توانند تغییرات را در تابش اشعه مادون قرمز ناشی از حرکت بدن های گرم مثل انسان و حیوان را شناسایی نمایند. به طور کلی دو مدل سنسور حرکتی مادون قرمز وجود دارد: فعال و غیر فعال.

سنسورهای مادون قرمزِ فعال معمولا در سیستم های امنیتی شرکت ها استفاده می شوند؛ چراکه این نوع حس گرها می توانند حرکت را در یک دامنه بلند شناسایی نموده و حتی وجه تمایزی بین انسان و حیوان قائل می شوند. این نوع حسگرها هم در محیط بسته و هم باز به خوبی کار می نمایند چون نسبت به نور و دمای محیط حساسیت کمتری نسبت به سنسورهای مادون قرمز غیر فعال دارند. با این حال، هزینه خرید چنین حس گرهایی به مراتب بیشتر از مدل غیر فعال است.

سنسور حرکتی اتو لایت مدل DW-15

338,900 تومان

مشاهده و خرید

سنسورهای حرکتی غیر فعال بر اساس تغییرات در مقدار تابش امواج مادون قرمز به وسیله گرمای بدن مورد شناسایی قرار می گیرد. به این علت به این حسگرها غیر فعال گفته می شود چون دستگاه، رسما فرق یک موجود زنده انسان را با حیوان متوجه نمی شود و امکان دارد در برابر عبور و مرور حیوانات هم زنگ هشدار را به صدا در بیاورد. البته، این حسگرها به شدت حساس بوده و می توانند هر نوع حرکت حتی در ابعاد بسیار کوچک را هم شناسایی نمایند. بنابراین، اگر مقدار دقت در اولویت باشد، برای کاربردهای امنیتی بهتر است از حس گرهای حرکتی غیر فعال استفاده شود تا بالاترین مقدار امنیت تامین شود. برای خرید این نوع سنسور حرکتی، قیمت مناسبی برای محصولات در نظر گرفته شده است. بعلاوه نصب آسان، یکی دیگر از ویژگی های بسیار وسوسه انگیز برای خرید این نوع محصول تلقی می شود.

3. سنسورهای حرکتی مایکروویو

سنسورهای حرکتی مایکروویو، حرکات را با ارسال سیگنال های میکروویو در یک فرکانس معین شناسایی می نماید. این دستگاه مشاهده می نماید که سیگنال های ارسالی چگونه پس از برخورد با اشیای در حال حرکت برمی گردند. تفاوت بین سیگنال های ارسالی و برگشتی مورد تجزیه و تحلیل در دستگاه می شود تا بتوان تحرک را در محوطه شناسایی کرد.

حسگر حرکتی مدل motion sensor

16 %

1,187,000

995,000 تومان

مشاهده و خرید

مزیت های متعددی برای استفاده از این سنسورها نسبت به سایر محصولات وجود دارد. مورد اول این که سنسورهای میکروویو در برابر به صدا در آوردن زنگ هشدارهای اشتباه به وسیله المان های محیطی با دقت بیشتری کار می نماید. برای مثال می توان برای دستگاه این طور تعریف کرد که صدای باد و باران را نادیده گرفته یا سنسور را به گونه ای برنامه ریزی کرد که صدای حیوانات خانگی و بازی بچه ها را هم نادیده بگیرد. در این حالت، هنگامی که به سنسور بتوان برنامه داد که چه نویزهایی را شناسایی نکند، دقت دستگاه هم به مراتب بالاتر رفته و سنسور می تواند حتی صداهای آن سویِ یک دیوار را هم متوجه شود. البته، نقطه منفیِ این نوع سنسورها در این است که به وسیله مداخلات الکترونیکی می توان روی سنسور تاثیر گذاشت. اگر برای استفاده از یک سنسور در منزل علاقه مند هستید، خرید این نوع حس گر را می توان یک گزینه خوب دانست.

4. سنسورهای حرکتی با فناوری دوگانه

سنسورهای حرکتی با فناوری دوگانه همان طور که از نامش هم پیداست، از دو مدل فناوری متفاوت به منظور شناسایی تحرک در یک محیط استفاده می نماید. رایج ترین ترکیبی که در این محصول به کار گرفته می شود، فناوری های مادون قرمز و میکروویو است؛ به این علت که این دو فناوری به خوبی نقص های یکدیگر را پوشش داده و حساسیت بسیار خوبی دارند. از طرفی دیگر، سنسورهای حرکتی مادون قرمز، گرما و حرکت بدن را به وسیله ضبط طول موج اشعه های مادون قرمز که یک فرد یا شی از خود ساطع می نماید، مورد شناسایی قرار می دهد. بخش مربوط به سنسور میکروویو هم امواج میکروویو را منتشر می نماید که سریع تر از اشعه های مادون قرمز در محیط سفر نموده و به دستگاه اجازه می دهد تا حرکات های خفیف که از چشمِ سنسور مادون قرمز جا افتاده را هم شناسایی کند.

حسگر حرکتی مدل W1201500

1,120,000 تومان

مشاهده و خرید

وقتی سنسور مادون قرمز، حرکت را شناسایی می نماید، سنسور میکروویو این مسئله را تایید می نماید که عملیات شناسایی به وسیله سنسورِ اولیه به درستی اجرا شده است. بنابراین، هیچ تحرکی از دید این نوع دستگاه غافل نمی ماند. این مسئله موجب می شود تا رسما یک لایه امنیتی نوی بر سیستم امنیتی محل مورد نظر اضافه شود تا از همه نظر امنیت محیط تامین شود. با این وجود، خرید سنسورهای حرکتی با فناوری دوگانه برای افراد عادی، تقریبا گران تمام شده و از طرفی دیگر، احتیاج است تا کارشناس های فنی ماهر در این حوزه از تکنولوژی، به منظور نصب سخت افزاری حس گرها وارد منزل یا شرکت شوند. بعلاوه، نگهداری و ایمن نگه داشتن دستگاه هم خود یک چالش بسیار مهم دیگر به شمار می رود.

خرید یک سنسور حرکتی؛ یک ابزار کاربردی و واجب

انواع و اقسام بسیار متنوعی از سنسورهای حرکتی در بازار موجود است. بسته به مقدار دقت و نوع سنجش، هزینه این نوع از محصولات الکترونیکی متفاوت خواهد بود. قطع به یقین دامنه میزان گیری هم هر میزان بیشتر باشد، سنسور مورد نظر قیمت بیشتری خواهد داشت. به طور کلی، سنسورها می توانند از باتری های مختلفی هم استفاده نمایند. در بعضی از سنسورها در صورتی که باتری دستگاه ضعیف شود، این مسئله در قالب یک اعلام شرایط، به سیستم دزدگیر مرکزی ابلاغ خواهد شد.

به طور معمول، برای ایجاد یک امنیت نسبیِ عالی برای محیط بهتر است از محصولی بهره ببرید که زاویه دید بیشتری را به شما ارائه دهد. از طرفی دیگر، در بسیاری از محصولات نو، می توان سیستمی را طراحی کرد تا در صورت بروز یک تحرکِ اضافی در محیط، یک اعلان به تلفن همراه ارسال شود تا فرد در اسرع وقت به منزل یا محیط کاری رجوع کند. بعلاوه با اتصال سنسور حرکتی به تلفن همراه، کاربر می تواند در صورت وجود بستر اینترنت در منزل، در هر لحظه که بخواهد، محیط منزل را به وسیله دوربین حسگرها به واسطه اتصال به اینترنت رصد کند. قطع به یقین، هزینه خرید چنین سنسورهای هوشمندی به مراتب بیشتر از سنسورهای معمولی خواهد بود. با تمامی این تفاسیر، شما بر اساس کاربرد و مقدار حساسیت در تامین امنیت محیط می توانید یک سنسور مناسب را بخرید. هر چند، این نکته را هم باید به خاطر داشته باشید که هر سنسور، نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارد، مگر این که از سنسورهای حرکتی با فناوری دوگانه بهره ببرید که کمترین نقاط ضعف در بین سنسورها در حال حاضر به این نوع دستگاه تعلق دارد.

سنسور حرکتی پارس شهاب مدل دیواری ka180

165,000

تومان

سنسور حرکتی مدل 101

195,000

تومان

خرید سنسور حرکتی از خبرنگاران

مشاهده همه

منبع: makeuseof

سوال و جواب های رایج درباره سنسور حرکتی

آیا سنسورهای حرکتی گران قیمت هستند؟

در حال حاضر می توان سنسورهای حرکتی با قیمت مناسب و مقرون به صرفه هم خریداری کرد.

آیا خودم می توانم سنسور حرکتی را در محل نصب کنم؟

به طور کلی نصب سنسورهای حرکتی کار چندان سختی نیست اما نصب سنسورهای مبتنی بر فناوری دو گانه بهتر است به وسیله کارشناس های فنی انجام شود.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 16 بهمن 1401 بروزرسانی: 16 بهمن 1401 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1935

به "سنسور حرکتی چیست و چه کاربردهایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنسور حرکتی چیست و چه کاربردهایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید